• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • El Hortelano

  Przeczytaj także...
  Barbara Allende Gil de Biedma znana jako Ouka Lele lub Ouka Leele (ur. 29 czerwca 1957 w Madrycie) – hiszpańska fotografka, projektantka okładek, współpracowniczka pisma „La Luna de Madrid”. Jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiego ruchu kulturowego la movida madrileña, nazywana jego królową.La Luna de Madrid (pl. "Księżyc Madrytu") – madrycki miesięcznik kulturalny, związany z ruchem kulturowym la movida madrileña. Redaktorem naczelnym pisma był Juan Carlos de Laiglesia. Czasopismo to odegrało znaczącą rolę w popularyzacji terminu "ponowoczesność" (postmodernidad) w Hiszpanii.
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

  El Hortelano, właśc. José Alfonso Morera Ortiz – hiszpański rysownik, ilustrator i malarz związany z ruchem La movida madrileña.

  Zarys biografii[]

  Studiował medycynę, jednak studia te porzucił. W latach 70. współpracował jako rysownik z czasopismami katalońskimi (m.in. Ajoblanco, El Viejo Topo, Triunfo). Ze środowiskiem movidy zapoznał się w 1975 roku, kiedy to odbywał służbę wojskową w Madrycie. Nawiązał współpracę z rysownikiem Ceesepe, z którym później wyjechał do Paryża i Londynu. W 1978 roku ożenił się z artystką Barbarą Allende (znaną pod pseudonimem Ouka Lele), z którą zamieszkał w Barcelonie. Małżeństwo odbyło liczne podróże (m.in. do Nowego Jorku, Jugosławii i Niemiec). W 1982 roku para wróciła do Madrytu, rozstali się dwa lata później. W 1887 roku El Hortelano wyjechał do Nowego Jorku dzięki stypendium Comité Hispano Americano, do stolicy Hiszpanii przeprowadził się ponownie dopiero po 11 latach.

  La movida madrileña (pl. „ruch/scena/hulanka madrycka”) – hiszpański ruch odnowy kultury i obyczajowości, który rozpoczął się w Madrycie pod koniec lat 70. XX wieku, po śmierci generała Franco i upadku jego dyktatury. Nazwa movida stanowi prześmiewcze nawiązanie do Movimiento Nacional – partii generała Franco.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Twórczość[]

  Debiutował jako rysownik komiksów, malarstwem zajął się dopiero później. Jego twórczość malarska pozostała jednak związana z komiksowymi inspiracjami (przejawiającymi się m.in. w sposobie rysowania postaci oraz w tworzeniu wyrazistych konturów). W pierwszym okresie twórczości chętnie sięgał po tematy związane z miastem i jego życiem. W 1984 roku nieszczęścia życia osobistego malarza (śmierć ojca, rozstanie z żoną) sprawiły, że jego twórczość stała się dużo bardziej pesymistyczna, związana z kategoriami samotności i nieobecności. Jednak od 1985 pesymizm ten był przez artystę przełamywany, jego twórczość stawała się stopniowo odchodziła też od tematyki miejskiej, z czasem pojawiało się też coraz więcej optymistycznych barw (żółć, czerwień).

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Poza malarstwem zajmował się także projektowaniem tekstyliów, książek, okładek płyt. Wraz z Ceesepe nakręcił też krótkometrażowy film Koloroa, a także serię ilustracji do muzyki zespołu Radio Futura. Jest też autorem tekstów literackich, wydanych wraz z ilustracjami w tomach Manifesto emocionado oraz Quiero ser miércoles. Publikował też w piśmie La Luna de Madrid. Projektował także okładki płyt m.in. dla zespołu Gabinete Caligari i Radio Futura. Ilustrował książki, był też autorem kostiumów i scenografii do filmu Luisa Eduarda Aute Delirios de Amor.

  Jugosławia – nazwa państwa narodów południowosłowiańskich (słowo jug w większości języków owych narodów oznacza "południe"), używana do 1918 r. jako koncepcja polityczna, od 1918 dla Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, następnie od 1929 r. już oficjalne dla Królestwa Jugosławii, od 1943 r. Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a po jej rozpadzie (w latach 1991-1992) dla Federalnej Republiki Jugosławii będącej federacją Serbii i Czarnogóry – do 2003.Koloroa – hiszpański awangardowy film krótkometrażowy, nakręcony w technice wideo przez malarzy El Hortelano i Ceesepe i fotograficzkę Oukę Lele w okresie madryckiej movidy. Trwał 26 minut i bazował na estetyce telewizyjnego programu informacyjnego.

  Bibliografia[]

 • Weronika Bryl: Madrycka „movida” jako ruch kulturowy. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2008, s. 156-160. ISBN 9788371775260.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Triunfo – miasto i gmina w Brazylii, w stanie Rio Grande do Sul. Znajduje się w mezoregionie Metropolitana de Porto Alegre i mikroregionie São Jerônimo.Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ceesepe, właśc. Carlos Sánchez Pérez (ur. 1958 w Madrycie) – hiszpański malarz, rysownik i reżyser związany z ruchem artystycznym la movida madrileña. Rysował dla czasopism madryckich i barcelońskich, tworzył także komiksy, murale oraz plansze i plakaty do filmów, a także okładki płyt i reklamy. Współpracował często z malarzem znanym pod pseudonimem El Hortelano. Jego pseudonim pochodzi od jego inicjałów (ce-ese-pe).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.