• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elżbieta Jaworowicz

  Przeczytaj także...
  Medal "Milito Pro Christo" (łac. Walczę dla Chrystusa) – polskie odznaczenie kościelne Ordynariatu Polowego WP, przyznawane corocznie dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom oraz wytrwale służą Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, są całkowicie zaangażowane w głoszenie prawdy o losach Narodu Polskiego oraz wspierają duszpasterstwo wojskowe. Odznaczenie może być także przyznawane organizacjom za działalność na rzecz dobra publicznego, upowszechnianie standardów moralnych i działanie zgodne z wartościami chrześcijańskimi, takimi jak sprawiedliwość i prawda.Katoliccy biskupi polowi Wojska Polskiego 5 lutego 1919 Benedykt XV utworzył Ordynariat Polowy w Polsce i mianował pierwszego w Polsce biskupa polowego Wojska Polskiego. Został nim bp Stanisław Gall, sufragan archidiecezji warszawskiej, który stworzył struktury diecezjalne duszpasterstwa wojskowego.
  Sprawa dla reportera – autorski program interwencyjny Elżbiety Jaworowicz, emitowany na antenie TVP 1 w czwartki około godz. 21:30. Z przerwami nadawany jest od I połowy lat 80. Jego zasadą jest interwencja w trudnych, konfliktowych sprawach społecznych. Składając się z dwóch części – reporterskiej zrealizowanej na miejscu kontrowersyjnych wydarzeń i studyjnej, w której opinie bohaterów reportaży konfrontowane są z ocenami i radami ekspertów. Program pomaga w rozwikłaniu problemów istotnych z punktu widzenia ludzi zwracających się o pomoc listownie, telefonicznie oraz pocztą elektroniczną.
  Elżbieta Jaworowicz, 2007

  Elżbieta Jaworowicz, z domu Latawiec (ur. 31 marca 1946 w Nisku) – dziennikarka TVP, autorka programu interwencyjnego Sprawa dla reportera.

  Biografia[]

  Wychowywała się w Stalowej Woli. Absolwentka Wydziału Filologicznego (filologia hebrajska) Uniwersytetu Warszawskiego. W 1976 roku ukończyła zaoczne Wyższe Studium Zawodowe Realizacji Telewizyjnych Programów Dziennikarskich w Łódzkiej Szkole Filmowej.

  24. ceremonia rozdania Wiktorów odbyła się 11 maja 2009 roku w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Wystąpili Irena Santor, Klaudia Kulawik oraz Waldemar Malicki.Krakowski Festiwal Filmowy (skr. KFF) – festiwal filmowy poświęcony filmom krótkometrażowym i dokumentalnym oraz animowanym. Odbywa się na przełomie maja i czerwca w Krakowie, jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. W ramach festiwalu odbywają się dwa konkursy: międzynarodowy i ogólnopolski. Na oba są selekcjonowane filmy krótkometrażowe, bez ograniczeń dotyczących formy (dokument, animacja, fabuła), jednak większość obrazów zgłaszanych oraz pokazywanych w ramach konkursów to filmy dokumentalne. Od 2007 roku także pełnometrażowe dokumenty z całego świata prezentowane są w nowej sekcji konkursowej festiwalu.

  Do telewizji trafiła będąc jeszcze na studiach, poprzez konkurs zorganizowany przez Telewizyjny Ekran Młodych. Przez jakiś czas była prowadzącą na antenie TVP kącik mody. Od lat 80. prowadzi Sprawę dla reportera w TVP1.

  W 1995, jako jedna z pierwszych, została uhonorowana Dyplomem "Benemerenti", a w 2001 Biskup Polowy WP gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź odznaczył ją Medalem "Milito Pro Christo".

  Odznaczenia[]

  2 listopada 1999 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne). Telekamery 2001 – czwarte wręczenie nagrody Telekamery Tele Tygodnia za rok 2000 dla postaci telewizyjnych. Gościem zagranicznym była Sophia Loren. Nagrody przyznano w 10 kategoriach. Gala odbyła się 15 stycznia 2001.

  Filmografia[]

 • 1985: Obywatel Tur - reżyseria
 • 1983: Na bocznicy - reżyseria
 • Nagrody[]

 • 2009: Laureatka Super Wiktora.
 • 2007: Laureatka Anty-Nagrody 2007 dziennikarzy małopolskich za brak rzetelności dziennikarskiej przy realizacji materiału dotyczącego hotelu przy ul. Szerokiej w Krakowie.
 • 2004: Nagroda Bene Merenti oraz Ostrego Pióra – Nagrody Specjalnej Business Centre Club
 • 2001: Laureatka Telekamery w kategorii Publicystka za program "Sprawa dla reportera" w TVP1.
 • 2000: Laureatka Telekamery w kategorii Publicystka za program "Sprawa dla reportera" w TVP1.
 • 1999: Laureatka Telekamery w kategorii Publicystka za program "Sprawa dla reportera" w TVP1.
 • 1992: Laureatka Wiktora.
 • 1985: Krakowski Festiwal Filmowy Nagroda Brązowy Lajkonik dla "Obywatel Tur" w kategorii film dokumentalny.
 • 1984: Laureatka Syreny Warszawskiej Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SD PRL za film "Na bocznicy".
 • 1984: Nagroda Specjalna Festiwalu Filmów Społeczno-Politycznych w Łodzi za film "Na bocznicy".
 • 1984: Krakowski Festiwal Filmowy Nagroda Brązowy Lajkonik dla "Na bocznicy" w kategorii film telewizyjny.
 • Laureatka nagrody im. Ksawerego i Mieczysława Prószyńskich dla najlepszej dziennikarki
 • Krytyka[]

  W 2008 krakowscy dziennikarze przyznali jej reporterską Antynagrodę Dziennikarzy, za rażąco nieobiektywny program o kamienicy przy ul. Szerokiej 12 w Krakowie. Rada Etyki Mediów dwie skargi na Jaworowicz uznała za zasadne. W obu przypadkach sposób realizacji programu uznała za nieobiektywny, niezgodny z podstawowymi standardami dziennikarskimi i etyką zawodową. W 2010 zarejestrowano Stowarzyszenie Stop Nierzetelni. Zrzesza ono osoby, które czują się poszkodowane przez program Elżbiety Jaworowicz Sprawa dla reportera.

  Nisko – miasto w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nisko. Położone nad rzeką San, od północnego zachodu graniczące ze Stalową Wolą.Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Elżbieta Jaworowicz w bazie filmweb.pl
 • Elżbieta Jaworowicz w bazie filmpolski.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Telekamery 1999 - drugie wręczenie nagrody Telekamery Tyle Tygodnia za rok 1998 dla postaci telewizyjnych. Gościem zagranicznym był Alain Delon. Nagrody przyznano w 11 kategoriach. Gala odbyła się 15 stycznia 1999.Stalowa Wola – miasto i gmina, w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim, położone w Kotlinie Sandomierskiej, w widłach rzek: Wisły i Sanu. W latach 1945-1975 miasto administracyjnie należało do województwa rzeszowskiego, a w latach 1975-1998 do województwa tarnobrzeskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (PWSFTviT, nazwa pierwotna: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa) – uczelnia państwowa założona 8 marca 1948 w Łodzi, kształcąca przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych i telewizyjnych, artystów fotografików, montażystów, scenarzystów oraz organizatorów produkcji telewizyjnej i filmowej.
  Sławoj Leszek Głódź (ur. 13 sierpnia 1945 w Bobrówce) – polski biskup rzymskokatolicki, generał dywizji, biskup polowy Wojska Polskiego w latach 1991–2004, biskup diecezjalny warszawsko-praski w latach 2004–2008, arcybiskup metropolita gdański od 2008.
  Telekamery 2000 – trzecie wręczenie nagrody Telekamery Tyle Tygodnia za rok 1999 dla postaci telewizyjnych. Gościem zagranicznym był Gérard Depardieu. Nagrody przyznano w 10 kategoriach. Gala odbyła się 16 stycznia 2000.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.