• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekwador  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6]
  Przeczytaj także...
  Ekwador – najmniejszy kraj andyjski, położony w północno-zachodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. Ekwador jest krajem o urozmaiconym krajobrazie, gdzie przez jego obszar ciągną się Andy, a wschodnia i nadbrzeżna na zachodzie część jest nizinna. W Ekwadorze panuje tropikalny klimat, a obecność wysokich gór warunkuje istnienie pięter klimatycznych.Neoliberalizm (ang. neoliberalism) - nurt w historii myśli ekonomicznej, poddający krytyce dominujące od czasu wielkiego kryzysu teorie keynesowskie, postulujący powrót do zasad wolnego rynku i ograniczonej do minimum ingerencji państwa w gospodarkę.
  Przypisy
  1. ONZ: World Population Prospects (port.). [dostęp 2015-07-30].
  2. Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2014: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2015 (ang.). [dostęp 2015-05-09].
  3. Ortiz-T., Pablo (2008), „Ecuador”, The Indigenous World 2008 (International Work Group for Indigenous Affairs): 147.
  4. Terryn, Tristan (26 lutego 2013), In Ecuador, a decisive victory for President Rafael Correa consolidates the ‘Citizen’s Revolution’ (PDF), Policy Department, Directorate-General for External Policies, s. 1.
  5. Ecuador (ang.). Global Firepower. [dostęp 2014-08-26].
  6. Ekwador.Historia. (pol.). encyklopedia.pwn.pl.
  7. Schmid, Alex P., ed. (2011). The Routledge Handbook of Terrorism Research. London: Taylor & Francis. s. 638. ISBN 041-541-157-2.
  8. „Subversives, Rebels Linked”. Orlando Sentinel.
  9. „Ecuador rejects U.S. free trade pact”, IATP, 10 grudnia 2006.
  10. „Ecuador swears in new president”, BBC News, 16 stycznia 2007 r.
  11. „Ecuador, Calling Debt 'Illegitimate,' May Repay 40%”, Bloomberg, 18 stycznia 2007.
  12. „Ecuador’s new leader has no kind words for U.S.”, CBCnews, 15 stycznia 2007.
  13. „Ecuador 'expels World Bank envoy'”, BBC News, 26 kwietnia 2007.
  14. „Ecuador May Hit ‘True Monsters’ Harder Than Argentina”, Bloomberg, 15 grudnia 2008.
  15. „Ecuador plans „very large” cut in debt restructuring”, Reuters, 15 grudnia 2008.
  16. „Colombia says FARC documents show Correa ties”, Reuters, 2 marca 2008.
  17. „Ecuador expels second US diplomat”, BBC News, 19 lutego 2009.
  18. Población del país es joven y mestiza, dice censo del INEC. eluniverso.com.
  19. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-05-23].
  20. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-05-23].
  21. Conela: Resumen estadistico de la iglesia latina global. Prolades.com, 2011.
  22. Facts and Statistics. An Official WEBSITE of The Church of JESUS CHRIST of LATTER-DAY SAINTS. [dostęp 2014-05-23].
  23. Rocznik Świadków Jehowy. 2015.

  Linki zewnętrzne[]

 • Ekwador w katalogu Open Directory Project
 • Presidencia de la República (hiszp.) – oficjalna strona rządowa
 • www.ecuadors.org (ang.) – informacje
 • www.inec.gov.ec (ang.) – urząd statystyczny
 • www.ecuaworld.com (ang.) – mapa Ekwadoru
 • World Gazetteer – Ecuador
 • Jęczmień (Hordeum L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych. W zależności od podziału wyróżnia się od 20 do 25 gatunków tego rodzaju traw jednorocznych lub trwałych. Pochodzi ze stref umiarkowanych półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Hordeum vulgare L.. 17 października 2012 r. tygodnik Nature poinformował, że brytyjscy naukowcy rozszyfrowali genom jęczmienia.Daule – miasto w Ekwadorze, położone w prowincji Guayas, nad rzeką Daule. Jest siedzibą kantonu Daule, utworzonego w 1820 roku.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szerokość geograficzna (ang. latitude, symbol φ) – jedna ze współrzędnych geograficznych, kąt pomiędzy półprostą poprowadzoną ze środka kuli ziemskiej i przechodzącą przez dany punkt na jej powierzchni a płaszczyzną równika.
  Napo (hiszp. Río Napo) – rzeka w Ekwadorze i Peru, dopływ Amazonki o długości 885 km. Źródła na wschodnich stokach Andów Północnych. Przepływa przez lasy tropikalne i uchodzi do Amazonki. Po raz pierwszy zbadana przez Hiszpana Francisco de Orellanę w 1540 roku. Ważny szlak transportowy, jest żeglowna w środkowym i dolnym biegu. W dolinie Napo rozwinęła się hodowla bydła oraz zbiór kauczuku i wyrąb drewna. Największym dopływem Napo jest rzeka Curaray.
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Kilim – tkanina dekoracyjna, dwustronna, wykonywana wełnianym wątkiem na osnowie wełnianej lub lnianej. Wykonywana w splocie płóciennym techniką płochową lub grzebyczkową na warsztatach pionowych lub poziomych. Wzór tkaniny tworzą gęsto zbijane i kryjące osnowę nitki wątku. Najprostszymi motywami dekoracyjnymi były pasy barwne lub wzory geometryczne oraz stylizowane ornamenty roślinne.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).
  Państwo Inków, Królestwo Inków, Imperium Inków (kecz. Tahuantinsuyu, Imperium Czterech Części, Zjednoczone Cztery Części – patrz mapa podziału administracyjnego) – historyczne państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, w okresie swego największego rozkwitu obejmujące tereny dzisiejszego Peru, Ekwadoru oraz częściowo Boliwii, Chile, Kolumbii i Argentyny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.089 sek.