Ekstraliga baseballowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ekstraliga baseballowa – najwyższa (od 1984 roku) klasa rozgrywkowa w polskich rozgrywkach ligowych w sporcie baseballowym.

Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.Klub Sportowy Baseball Wrocław - baseballowy klub sportowy z Wrocławia, który od sezonu 2014 będzie występować w Ekstralidze baseballowej.

Historia[ | edytuj kod]

Liga wystartowała w 1984 roku. Istnieją jednak materiały, że już przed wojną istniały w Wilnie polskie drużyny baseballowe. Polski Związek Baseballu i Softballu powstał w 1978 roku, jednak wcześniej już funkcjonował jako Polski Związek Piłki Palantowej powstały w roku 1960 z inicjatywy Brunona Przeliorza. Kontakty z czechosłowackimi zespołami miały miejsce już w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, jednak za pierwsze oficjalne spotkanie baseballowe uważa się mecz z holenderską drużyną Foresters Heiloo, które odbyło się w 1983 roku.

Innings (także inning) to część meczu, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak krykiet, baseball czy softball, w której jedna drużyna walczy o zdobycie jak największej liczby punktów, zaś druga stara się jej przeszkodzić.Miejski Klub Sportowy Stal Baseball i Softball Kutno - baseballowy klub sportowy w Kutnie, występujący w Ekstralidze baseballowej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Klub Sportowy Dęby Osielsko - baseballowy klub sportowy w Osielsku, wystepujący w Ekstralidze baseballowej. W klubie trenuje około 100 zawodników od 6 roku życia wzwyż.

Reklama