• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekstraklasa w piłce nożnej plażowej

  Przeczytaj także...
  Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Ekstraklasa w piłce nożnej plażowej 2015 – 5. edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek ligowych polskiej klubowej piłki nożnej plażowej. W turniejach Ekstraklasy rozegranych zostanie 24 kolejki spotkań, po których odbędzie się finał Mistrzostw Polski. Tytuł broni Grembach Łódź.

  Ekstraklasa w piłce nożnej plażowej (znana też jako Ekstraklasa beach soccera) – pierwsza w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (pierwszy poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon). Najsłabsze dwie drużyny Ekstraklasy relegowane są do turnieju barażowego, w którym znajdują się cztery drużyny z I ligi. Po dwóch turniejach Ekstraklasy, najlepsze sześć zespołów spotyka się w turnieju finałowym Mistrzostw Polski.

  Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Historia[]

  Od sezonu 2012 w polskiej piłce nożnej plażowej uległ zmianie system rozgrywek. Wcześniej podział drużyn polegał na turniejach pre-eliminacyjnych. Z wstępnych turniejów najlepsze kluby spotykały się na głównym turnieju rangi mistrzowskiej.

  Tabele[]

  Zwycięzcy turniejów Ekstraklasy[]

  Podium Mistrzostw Polski[]

  Tabela wszech czasów turniejów Ekstraklasy[]

  Stan po zakończeniu sezonu 2016. Tabela dotyczy tylko dwóch turniejów Ekstraklasy (bez turnieju finałowego).

  Piłka nożna plażowa (ang. beach soccer) - gra zespołowa, odrębna dyscyplina sportu, oficjalnie powstała w 1992, choć faktycznie grano w nią już dużo wcześniej. Gra się po pięciu zawodników (4 w polu + bramkarz), mecz podzielony jest na tercje (każda po 12 minut), a w przypadku przerw w grze czas jest zatrzymywany. Sędziowie posługują się żółtą kartką oznaczającą ostrzeżenie, czerwoną - wykluczenie z gry.Początki piłki nożnej plażowej w Polsce – jako skodyfikowanej dyscypliny sportu – sięgają 2002 roku. Wcześniej grywano w nią jedynie okazjonalne (tylko latem) na nieoficjalnych turniejach towarzyskich organizowanych w różnych kurortach Morza Bałtyckiego.

  Legenda:
       uczestnicy Ekstraklasy sezonu 2016

  Kluby według miast[]

  Zobacz też[]

 • Piłka nożna plażowa w Polsce
 • I liga polska w piłce nożnej plażowej
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Mistrzostwa Polski w piłce nożnej plażowej (inaczej znane też jako Mistrzostwa Polski w beach soccer) – coroczne rozgrywki piłkarskie, organizowane w latach 2003-2008 przez Polską Federację Beach Soccera, a od sezonu 2009 przez Polski Związek Piłki Nożnej, mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny w Polsce.I liga polska w piłce nożnej plażowej (znana też jako I liga beach soccera) – druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi ona zarazem najniższy szczebel. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla drużyn, grających w dwóch grupach: północnej i południowej. Ma ona charakter ligi otwartej. Czołowe drużyny obydwóch z grup uzyskują awans do turnieju barażowego o wejście do Ekstraklasy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.