• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspres - wspinaczka

  Przeczytaj także...
  Nylon – handlowa nazwa poliamidów stworzonych przez firmę DuPont obecnie produkowanych przez firmę Invista, która jest częścią koncernu chemicznego Koch Industries. Są to syntetyczne polimery zawierające grupę amidową służące m.in. do wytwarzania włókien syntetycznych o bardzo dużej wytrzymałości na rozciąganie i łatwo dającego się barwić. Stosowany jest przede wszystkim do produkcji dzianin, tkanin, lin i żyłek a także, ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne, do panewek łożysk, kół zębatych itp.Tarcie (pojęcie fizyczne, jeden z oporów ruchu) to całość zjawisk fizycznych towarzyszących przemieszczaniu się względem siebie dwóch ciał fizycznych (tarcie zewnętrzne) lub elementów tego samego ciała (tarcie wewnętrzne) i powodujących rozpraszanie energii podczas ruchu.
  Bezwładność – właściwość wszystkich ciał materialnych, polegająca na tym, że w inercjalnym układzie odniesienia, jeśli na ciało nie działa siła lub działające siły równoważą się, to porusza się ono ruchem jednostajnym lub pozostaje w spoczynku. Zmiana prędkości ciała wymaga działania siły. Bezwładność ciał postulowana jest przez zasady dynamiki Newtona. Miarą bezwładności ciała jest jego masa, natomiast jej odpowiednikiem w ruchu obrotowym - moment bezwładności.
  Ekspres (lewy karabinek służy do wpięcia liny, a prawy wpinany jest w punkt asekuracyjny)

  Ekspres – dwa karabinki połączone krótką, usztywnioną pętlą z taśmy. Ekspresy są stosowane do mocowania liny do punktów asekuracyjnych. Użycie ekspresu zamiast pojedynczego karabinka zmniejsza tzw. przesztywnienie przelotów, czyli niekorzystnie skierowane siły utrudniające asekurację oraz tarcie utrudniające wspinaczkę. Dzięki zastosowaniu ekspresów lina w układzie asekuracyjnym porusza się swobodniej i z mniejszymi oporami.

  Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.Punkt asekuracyjny – element układu asekuracyjnego instalowany na stałe lub tymczasowo w ścianie, umożliwiający wspinaczowi zabezpieczanie się przed skutkami odpadnięcia podczas pokonywania drogi wspinaczkowej.

  Karabinek do którego wpina się linę zazwyczaj posiada wygięte ramie zamka, aby ułatwić szybkie wpinanie się. Coraz częściej ekspresy wyposażone są w tzw. stringi czyli różnego typu (zazwyczaj gumowe) stabilizatory, które zapobiegają obróceniu się karabinka względem taśmy.

  Lina – we wspinaczce pełni różnorodne, ważne funkcje techniczne, a także jest symbolem więzi łączącej partnerów w zespole wspinaczkowym "na dobre i na złe".Karabinek – podłużny, zbliżony rozmiarem do dłoni, metalowy pierścień z otwieranym zamkiem na jednym boku, służący do szybkiego i skutecznego połączenia elementów. Jeden z podstawowych składników sprzętu wspinaczkowego i speleologicznego, najczęściej fragment układu asekuracyjnego. Karabinek z technicznego punktu widzenia jest łącznikiem.

  W celu zmniejszenia masy i bezwładności zamka powstały ekspresy z karabinkami z drucianym zamkiem, tzw. agrafki.

  Pętle w ekspresach mogą być różnej długości, zazwyczaj od 8 do 30 cm. Wykonuje się je z nylonu, spectry lub dyneemy. Gdy potrzeba wybitnie długich przelotów jako ekspresu używa się dwóch karabinków połączonych pętlą. Ekspresy tego typu mogą być łatwo wydłużane i skracane.

  Dyneema – handlowa nazwa polietylenu o ultrawysokiej masie cząsteczkowej (UHMWPE z ang. Ultra high molecular weight polyethylene). Jest to materiał używany m.in. do produkcji pętli wspinaczkowych, repsznurów, kamizelek kuloodpornych oraz elementów endoprotez.Wspinaczka lodowa - sport ekstremalny uprawiany w warunkach zimowych na pionowych (i nie tylko) ścianach pokrytych lodem, lodospadach (zamarzniętych wodospadach) i różnych formacjach sopli.

  Ekspresy stosuje się między innymi we wspinaczce z asekuracją od dołu.

  We wspinaczce lodowej lub w kruchej skale często używa się ekspresów z absorberami energii.

  Historycznie role ekspresów pełniły dwa karabinki łączone taśmą podczas osadzania punktu asekuracyjnego. Oczywistą ideą wydawało się być przygotowanie sobie takiego zestawu, zanim wspinacz wyruszył na wspinaczkę, ich użycie było wówczas szybsze i łatwiejsze: stąd nazwa ekspres.

  Taśma - we wspinaczce, odpowiednik liny lub repsznura o płaskim przekroju poprzecznym, wykonany z tkaniny zawierającej włókna poliamidowe, z dyneemy, lub mieszane, stosowany do wykonywania rozmaitych elementów układu asekuracyjnego, takich jak:Absorber energii - amortyzator, element układu asekuracyjnego pochłaniający część energii wytworzonej w wyniku odpadnięcia wspinacza i dzięki temu ograniczający wartość siły hamującej lot. Absorberów używa się przede wszystkim podczas asekuracji na via ferratach, gdzie wpina się je pomiędzy łącznik uprzęży a lonżę (lonże przeznaczone do pokonywania via ferrat posiadają na ogół zintegrowany absorber). Istnieją również specjalne, wyposażone w absorbery energii ekspresy, których użycie podczas wspinaczki klasycznej w kruchej skale, lub przy dużych odległościach pomiędzy przelotami, zmniejsza siły działające na przeloty, chroniąc je przed wypadnięciem. Absorbery zalecane są także do asekuracji podczas wspinaczki lodowej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Sprzęt wspinaczkowy
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Craig Luebben: Wspinaczka w skale. tłumaczenie: Tomasz Kliś. Łódź: "Galaktyka", 2006. ISBN 83-89896-51-6.
 • Allen Fyffe, Iain Peter: Podręcznik wspinaczki. Łódź: "Galaktyka", 2003. ISBN 83-87914-09-6.
 • Craig Luebben wspinacz, fotograf i przewodnik wysokogórski z Colorado (USA), autor podręczników wspinaczki, redaktor magazynów górskich, wynalazca sprzętu wspinaczkowego.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.623 sek.