• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspedycja 13  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Integrated Truss Structure to struktura kratownicowa tworząca kręgosłup Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, będąca bazą dla radiatorów, paneli baterii słonecznych, aparatury komunikacyjnej, mocowań dla ładunków zaopatrzeniowych oraz innego wyposażenia stacji.Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.

  Ekspedycja 13 – trzynasta stała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), przebywała na pokładzie stacji w 2006 roku.

  Marcos Pontes, który wystartował razem z załogą Ekspedycji 13, został pierwszym (i jedynym dotąd) brazylijskim astronautą; powrócił na Ziemię po dziewięciu dniach (8 kwietnia 2006) na pokładzie Sojuza TMA-7 – razem z załogą Ekspedycji 12.

  Załoga[ | edytuj kod]

 • Pawieł Władimirowicz Winogradow (2), Dowódca misji i dowódca Sojuza (Rosja)
 • Jeffrey Williams (2), Inżynier lotu i pracownik naukowy ISS (Stany Zjednoczone)
 • Thomas Reiter* (2), Inżynier lotu (Niemcy)
 • * Dołączył do Ekspedycji 13 podczas misji STS-121
  (liczba w nawiasie oznacza liczbę lotów odbytych przez każdego z astronautów)

  Atlantis – czwarty wahadłowiec NASA, który odbył lot kosmiczny. Był on jednym z pięciu zbudowanych w USA orbiterów wielorazowego użytku przeznaczonych do transportu ludzi oraz sprzętu na orbitę oraz z powrotem.STS-115 (ang. Space Transportation System) - to misja promu Atlantis, której celem była rozbudowa ISS. Wahadłowiec dostarczył moduły kratownicy P3 i P4 oraz baterie słoneczne, które zostały podłączone do stacji. Był to 27. lot Atlantisa i jego pierwszy start od blisko 4 lat. Prom przycumował 8. raz do ISS i 14. do stacji kosmicznej (6 razy cumował do rosyjskiej stacji Mir). Wahadłowiec wystartował 9 września 2006 r. o godzinie 15:14:55 UTC (17:14:55 czasu polskiego) i wylądował po 12 dniach. Był to dopiero trzeci lot amerykańskiego promu kosmicznego po katastrofie Columbii (pierwsza misja konstrukcyjna ISS od 3 lat). Astronauci przeprowadzili 3 spacery kosmiczne, podczas których zainstalowali dwie nowe baterie słoneczne. Dodatkowo dostarczyli na orbitę i dołączyli do ISS dwa segmenty kratownicy, które umożliwią wózkowi MT poruszanie się na zewnątrz stacji. Była to 116. misja programu lotów wahadłowców.

  Załoga rezerwowa[ | edytuj kod]

 • Fiodor Jurczichin (2), Dowódca misji i dowódca Sojuza (Rosja)
 • Edward Michael Fincke (2), Inżynier lotu i pracownik naukowy ISS (Stany Zjednoczone)
 • Léopold Eyharts (2), Inżynier lotu (Francja)


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Orłan (ros. Орлан) – seria rosyjskich kombinezonów budowanych przez NPP Zwiezda i używanych do spacerów kosmicznych od 1977. Są wykorzystywane przez kosmonautów z Rosji, Ameryki, Unii Europejskiej i Chin. W przeciwieństwie do amerykańskiego skafandra EMU, kosmonauta do kombinezonu Orłan wchodzi przez tylną część tego sprzętu, która jest szczelnie zamykana.
  Paweł Władimirowicz Winogradow ros. Павел Владимирович Виноградов (ur. 31 sierpnia 1953 w Magadanie, ZSRR) – rosyjski inżynier i kosmonauta.
  Elektron to generator tlenu produkcji rosyjskiej używany na stacji Mir oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Elektron wykorzystuje elektrolizę do produkcji tlenu. W procesie tym następuje rozdzielenie cząsteczek wody (odzyskanej na pokładzie stacji) na tlen i wodór. Tlen jest rozprowadzany po kabinie, a wodór jest wypuszczany w przestrzeń kosmiczną.
  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Thomas Arthur Reiter (ur. 23 maja 1958 we Frankfurcie nad Menem (Hesja), Niemcy) – pułkownik lotnictwa, astronauta niemiecki oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej.
  Wodór (H, łac. hydrogenium) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 1, niemetal z bloku s układu okresowego. Jego izotop, prot, jest najprostszym możliwym atomem, zbudowanym z jednego protonu i jednego elektronu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.