• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspansjonizm

  Przeczytaj także...
  Friedrich Ratzel (ur. 30 sierpnia 1844 w Karlsruhe, zm. 9 sierpnia 1904) - niemiecki geograf i etnograf. Profesor Wyższej Szkoły Technicznej w Monachium (od 1880) i uniwersytetu w Lipsku (od 1886). Jego prace wywarły znaczący wpływ na dalszy rozwój geografii.Państwo – organizacja posiadająca monopol na stanowienie i wykonywanie prawa na określonym terytorium. Posiada zdolność do nawiązywania i utrzymywania stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Państwo jest często mylone z narodem i krajem.
  Polityka (z gr. poly: mnogość, różnorodność; polis - miasto-państwo) – pojęcie właściwe naukom społecznym, rozumiane na wiele sposobów.

  Ekspansjonizm – termin określający politykę, polegającą na rozszerzaniu wpływów politycznych i ekonomicznych kosztem innych państw lub na opanowywaniu obcych terytoriów.

  Siedem praw ekspansjonizmu sformułował Friedrich Ratzel.

  Pierwsze i najważniejsze według Ratzela trzy prawa to:

  1. Przestrzeń państwa rozszerza się wraz z rozwojem jego kultury,
  2. Wzrost państwa powoduje rozwój idei, produkcji, handlu oraz aktywności misyjnej,
  3. Wzrost państwa odbywa się poprzez pochłanianie innych małych jednostek.

  Przypisy

  1. W cieniu i sercu geopolityki. W: Andrew Targowski: Chwilowy koniec historii. Warszawa: Nowe Wydawnictwo Polskie, 1991. ISBN 83-85135-30-8.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.