• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekozofia

  Przeczytaj także...
  Ekofeminizm – ruch, którego zwolennicy są przekonani, że opresyjne zachowania wobec kobiet mają to samo źródło co destrukcyjne traktowanie środowiska naturalnego.Henryk Skolimowski (ur. 1930 w Warszawie), polski filozof. Ukończył studia techniczne, muzykologiczne i filozoficzne w Warszawie.
  Eko-filozofia - termin stosowany na oznaczenie odłamu filozofii ekologicznej (ekofilozofii), którego twórcą był Henryk Skolimowski (ur. w 1930 r. w Warszawie), polski filozof, profesor działający głównie w Stanach Zjednoczonych. Pisał oraz publikował dzieła głównie po angielsku. Eko-filozofia rozwijana była od połowy lat 70-tych XX wieku, obejmując zagadnienia: aksjologiczne, kosmologiczne, teologiczne, etyczne, epistemologiczne i antropologiczne, jak również zagadnienia będące przedmiotem zainteresowania filozofii nauki, filozofii społecznej, filozofii kultury i filozofii techniki.

  Ekozofia i ekofilozofia – neologizmy wywodzące się z frazy ekologiczna filozofia (zob. też eko-filozofia). Ekozofia odnosi się do nurtów filozoficznych, które charakteryzują się dominującą perspektywą ekocentryczną lub biocentyczną, takich, jak głęboka ekologia(ang.) i wiele odmian ekofeminizmu. Termin ten, znaczący „ekologiczna mądrość”, zaproponował Arne Næss, norweski filozof i alpinista.

  Ekofilozofia stanowi samodzielną naukę filozoficzną charakteryzującą się określoną epistemologią i metodologią. Jest to nurt filozoficzny, gdzie w centrum zainteresowania znajduję się środowisko przyrodnicze i społeczne, a w szerszym ujęciu cały ekosystem ziemski wraz z otoczeniem.Norwegowie (norw. nordmenn) – naród germański żyjący głównie w Norwegii (ok. 4,2 mln) oraz w pozostałych krajach skandynawskich, USA (według różnych szacunków od 630 tys. do 3 mln), Kanadzie (ok. 170 tys.) i Australii. Schrystianizowani w X-XI wieku przeszli na luteranizm w XVI wieku i obecnie większość jest członkami państwowego kościoła ewangelicko-luterańskiego. Język norweski, którym posługują się Norwegowie posiada dwa przyjęte standardy zapisu: bokmål – oparty na duńskim i nynorsk – oparty na gwarach zachodniej części kraju.

  W Polsce ekofilozofem był prof. Henryk Skolimowski, autor 30 książek i kilkuset artykułów naukowych (zob. publikacje wydane języku polskim).

  Arne Næss (ur. 27 stycznia 1912, zm. 12 stycznia 2009 w Oslo) - norweski filozof i działacz społeczny, twórca ekologii głębokiej. Alpinista.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ryś Kulik, Odkrywanie natury. Praktyka głębokiej ekologii ISBN 83-919879-6-5
 • Pracownia na rzecz Wszystkich Istot: Filozofia głębokiej ekologii,
 • Anna Maziuk, Przyroda może pomóc. Ucieczka z kapsuły. Dr Ryszard „Ryś” Kulik o tym, co może nam dać kontakt z dziką przyrodą, Polityka nr 7, 12 lutego 2019,
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.