• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekolodzy-Zieloni

  Przeczytaj także...
  Wybory do Parlamentu Europejskiego w Grecji w 2004 roku zostały przeprowadzone 13 czerwca 2004. Grecy wybrali 24 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (o 1 mniej niż w poprzednich wyborach). Frekwencja wyborcza wyniosła 63,22%.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Michalis Tremopoulos, gr. Μιχάλης Τρεμόπουλος (ur. 3 marca 1958 w Seres) – grecki dziennikarz, działacz ekologiczny i polityk, od 2009 do 2012 poseł do Parlamentu Europejskiego.

  Partia Ekolodzy-Zieloni (gr. Οικολόγοι Πράσινοι) – grecka partia polityczna należąca do Europejskiej Partii Zielonych.

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Europejska Partia Zielonych (European Green Party) - europejska partia polityczna założona przez 32 partie członkowskie Europejskiej Federacji Partii Zielonych na kongresie 20-22 lutego 2004 roku w Rzymie. Reprezentuje ją dwoje rzeczników, aktualnie (od października 2009) są to: Monica Frassoni i Philippe Lamberts. Obecnie w skład EPZ wchodzi 36 partii członkowskich i 9 partii-obserwatorów.

  W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 uzyskała 40 873 głosów (0,7%) i nie wprowadziła swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 uzyskała jeden mandat, który przypadł Michalisowi Tremopoulosowi. Należy on do Grupy Zielonych - Wolny Sojusz Europejski.

  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.Wybory do Parlamentu Europejskiego w Grecji odbyły się 7 czerwca 2009 roku. Grecy wybierali 22 europarlamentarzystów, co odzwierciedla przepisy Traktatu Nicejskiego. Również postanowienia Traktatu Lizbońskiego dają Grecji 22 mandaty. Wybory wygrał Panhelleński Ruch Socjalistyczny (PASOK), zdobywając 36,64% głosów i 8 mandatów. Do Parlamentu Europejskiego dostały się również: Nowa Demokracja, Komunistyczna Partia Grecji, Radykalna Lewica, Ludowa Koalicja Prawosławna, Ekolodzy-Zieloni.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Zieloni – Wolny Sojusz Europejski (Zieloni/WSE, ang. Greens/European Free Alliance, Greens/EFA) – jedna z frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. W kadencji 2009-2014 posiada 55 mandatów i jest czwartą co do wielkości grupą w PE.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.