• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekhard  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  Eckhart – mysz o wielkim sercu (ang. Eckhart, 1998) – serial animowany produkcji kanadyjskiej, emitowany dawniej w Wieczorynce w TVP1 i TV Puls. Serial ten liczy 26 odcinków.Ekkhard, OSB (zm. 8 sierpnia 1023 r. w Pradze), znany także jako: Ekhard; Helicardus – niemiecki mnich, biskup praski od 1017 r.
  Zobacz też[ | edytuj kod]
 • Eckhardt
 • (694) Ekard — planetoida
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. R. Kohlheim, V. Kohlheim, Duden Lexikon der Vornamen, wyd. 3, Mannheim 1998 ​ISBN 3-411-04943-X
  2. Z. Klimek (opr.), Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych, t. 5, Kraków 1997, ​ISBN 83-85579-14-1
  3. (Meister) Eckart - Ökumenisches Heiligenlexikon, www.heiligenlexikon.de [dostęp 2017-11-23] (niem.).
  4. Eckard von Huysburg - Ökumenisches Heiligenlexikon, www.heiligenlexikon.de [dostęp 2017-11-23] (niem.).
  5. Eckart - Ökumenisches Heiligenlexikon, www.heiligenlexikon.de [dostęp 2017-11-23] (niem.).
  6. Eckhart - Ökumenisches Heiligenlexikon, www.heiligenlexikon.de [dostęp 2017-11-23] (niem.).
  7. Eckhart - Ökumenisches Heiligenlexikon, www.heiligenlexikon.de [dostęp 2017-11-23] (niem.).
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.(694) Ekard – planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 133 dni w średniej odległości 2,67 j.a. Została odkryta 7 listopada 1909 roku w Taunton (Massachusetts) przez Joela Metcalfa. Nazwa planetoidy pochodzi od odwróconej pisowni Drake University w Des Moines, gdzie Seth Barnes Nicholson wraz z żoną obliczyli jej orbitę. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (694) 1909 JA.


  Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język gocki – wymarły język wschodniogermański, który był używany przez germańskie plemię Gotów. Jest on znany głównie dzięki tłumaczeniu Biblii dokonanego przez biskupa Wulfilę w IV wieku n.e.
  15 września jest 258. (w latach przestępnych 259.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 107 dni.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Język starosaksoński, język starosaski - język, którym posługiwali się Sasi i Anglowie we wczesnym średniowieczu. Bardzo wcześnie rozpadł się na dwie formy, które rozwinęły się w Anglii w język staroangielski, a w północnych Niemczech w język dolnoniemiecki.
  Arcymistrz – tytuł nadawany szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.
  Język średnio-wysoko-niemiecki (niem. Mittelhochdeutsch) - historyczna forma języka niemieckiego. Formę tę poprzedza język staro-wysoko-niemiecki, zaś po niej nastąpił język wczesno-nowo-wysoko-niemiecki.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.