• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ejnar Hertzsprung

  Przeczytaj także...
  Cefeidy (zwane też gwiazdami typu δ Cephei lub cefeidami klasycznymi od nazwy gwiazdozbioru Cefeusza) – gwiazdy zmienne pulsujące, nadolbrzymy, których jasność zmienia się z okresem od 1 do 150 dni.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  (1627) Ivar – planetoida z grupy Amora należąca do obiektów NEO okrążająca Słońce w ciągu 2 lat i 199 dni w średniej odległości 1,86 j.a. Została odkryta 25 września 1929 roku w Sterrewacht Leiden w Johannesburgu przez Ejnara Hertzsprunga. Nazwa planetoidy pochodzi od imienia brata odkrywcy. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1627) 1929 SH.

  Ejnar Hertzsprung (ur. 8 października 1873 w Frederiksbergu koło Kopenhagi, zm. 21 października 1967 w Roskilde, Dania) – duński chemik i astronom, który sklasyfikował typy gwiazd, wiążąc ich barwę z jasnością absolutną.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1911 roku opublikował kilka wersji wykresu, w których porównał kolor i jasność gwiazd. Wykresy te stały się podstawą do opracowania dzisiejszej wersji diagramu Hertzsprunga-Russella.

  W 1913 opracował skalę jasności dla gwiazd zmiennych cefeid, co umożliwiło pomiar odległości wewnątrzgalaktycznych.

  Roskilde – duńskie miasto i gmina położone na wyspie Zelandia, 30 km na zachód od Kopenhagi, w regionie Zelandia (Sjælland). Obecnie miasto liczy ponad 45 tys. mieszkańców i funkcjonuje jako miasto satelickie Kopenhagi. Roskilde leży na ruchliwej trasie kolejowej z Kopenhagi na Jutlandię, obsługiwanej przez liczne połączenia lokalne i dalekobieżne. W mieście znajduje się też krajowe lotnisko cywilne, z reguły nie obsługujące ruchu turystycznego.Diagram Hertzsprunga-Russella (H-R) – wykres klasyfikujący gwiazdy. Został skonstruowany w 1911 r. przez E. Hertzsprunga, a w 1913 r. udoskonalony przez H.N. Russella.

  Odkrył dwie planetoidy: (1627) Ivar (grupa Amora) i (1702) Kalahari.

  Wyróżnienia[ | edytuj kod]

  Nagrody:

 • Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (1929)
 • Bruce Medal (1937)
 • Nazwane jego imieniem:

 • Hertzsprungkrater na Księżycu
 • Planetoida (1693) Hertzsprung
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ken Croswell. Układ okresowy kosmosu. „Świat Nauki”. nr 8 (240), s. 32-37, sierpień 2011. Prószyński Media. ISSN 0867-6380. 
  2. Encyklopedia Britannica. Ziemia i Wszechświat. Poznań: Wydawnictwo Kurpisz S.A., 2006, s. 60. ISBN 978-83-60563-25-0.
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.
  Warto wiedzieć że... beta

  Absolutna wielkość gwiazdowa – obserwowana wielkość gwiazdowa (a zatem wyrażona w magnitudo), jaką miałby obiekt oglądany z pewnej ustalonej odległości, przy braku pochłaniania światła w przestrzeni międzygwiezdnej. W przypadku obiektów poza Układem Słonecznym przyjęto jako odległość odniesienia 10 parseków.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.
  Hertzsprung – krater uderzeniowy położony na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca, za zachodnim krańcem jego tarczy widzianej z Ziemi. Jego rozmiary są większe niż rozmiar kilku mniejszych mórz księżycowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.