• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eirik Hundvin

  Przeczytaj także...
  Mia Terese Hundvin (ur. 7 marca 1977 roku w Bergen), była norweska piłkarka ręczna, wielokrotna reprezentantka kraju. Grała na pozycji lewoskrzydłowej. W reprezentacji Norwegii zadebiutowała w 1998 roku, karierę sportową zakończyła w 2008 roku. Dla reprezentacji strzeliła 174 bramki w 72 meczach. W 2000 roku w Sydney zdobyła brązowy medal olimpijski.Immortal – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Bergen z inicjatywy basisty i wokalisty Olve "Abbatha" Eikemo, gitarzysty Haralda "Demonaza" Nævdala oraz perkusisty Gerharda "Armagedda" Herfindala. Do 2010 roku ukazało się osiem albumów studyjnych formacji cieszących się niejednoznacznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych jak i publiczności. Ostatni wydany w 2009 roku album pt. All Shall Fall, odniósł największy sukces komercyjny w historii działalności Immortal. Wydawnictwo dotarło m.in. do 162. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Pomimo sukcesu grupa utrzymuje swe przywiązanie do artystycznego podziemia, odrzucając m.in. nominację do nagrody norweskiego przemysłu muzycznego Spellemannprisen.
  Diabolical Fullmoon Mysticism – debiutancka płyta studyjna norweskiego zespołu blackmetalowego Immortal wydana 1 lipca 1992 roku przez francuską wytwórnię płytową Osmose. Do utworu "The Call of the Wintermoon" powstał teledysk.

  Pytten, właściwie Eirik Hundvin (ur. 8 lutego 1950) – producent wielu blackmetalowych albumów, głównie zespołów norweskich. Znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak: Gorgoroth, Immortal, czy Burzum. Hundvin jest stałym pracownikiem studia nagraniowego Grieghallen w Bergen.

  Old Funeral - norweski zespół deathmetalowy, założony w 1988. Była to jedna z pierwszych ekstremalnych grup na norweskiej scenie metalowej.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Jego córka Mia Hundvin jest piłkarką ręczną, wielokrotną reprezentantką Norwegii w tej dyscyplinie.

  Hvis Lyset Tar Oss – trzeci album projektu Burzum, wydany w kwietniu 1994. Tytuł tłumaczy się Kiedy chwyta nas światło.Enslaved - norweska grupa wykonująca przez znaczny okres działalności muzykę z pogranicza black i viking metalu. W latach późniejszych w twórczości wystąpiły odniesienia do niejednoznacznego metalu progresywnego. Zespół powstał w 1991 roku w Haugesund z inicjatywy Ivara Bjørnsona i Grutle Kjellsona, którzy pozostają jednymi członkami oryginalnego składu. Nazwa grupy została zaczerpnięta od utworu zespołu blackmetalowego Immortal - "Enslaved in Rot".

  Wybrana dyskografia[ | edytuj kod]

 • ImmortalDiabolical Fullmoon Mysticism (1992, Osmose Productions)
 • MayhemDe Mysteriis Dom Sathanas (1993, Deathlike Silence Productions)
 • BurzumHvis Lyset Tar Oss (1994, Misanthropy Records)
 • BorknagarBorknagar (1996, Malicious Records)
 • GorgorothUnder the Sign of Hell (1997, Malicious Records)
 • EmperorAnthems to the Welkin at Dusk (1997, Candlelight Records)
 • Old Funeral – The Older Ones (1999, Hammerheart Records)
 • Hades Almighty – Millennium Nocturne (1999, Hammerheart Records)
 • EnslavedIsa (2004, Tabu Recordings)
 • Filmografia[ | edytuj kod]

 • Once Upon a Time in Norway (2007, film dokumentalny, reżyseria: Pål Aasdal, Martin Ledang)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Immortal – Diabolical Fullmoon Mysticism (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2011-11-16].
  2. Mayhem – De Mysteriis Dom Sathanas (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2008-12-04].
  3. Burzum – Hvis Lyset Tar Oss (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2011-11-16].
  4. Borknagar – Borknagar (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2011-11-16].
  5. Gorgoroth – Under The Sign Of Hell (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2011-11-16].
  6. Emperor – Anthems To The Welkin At Dusk (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2008-12-04].
  7. Old Funeral – The Older Ones (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2011-11-16].
  8. Once Upon a Time in Norway (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-12-08].
  De Mysteriis Dom Sathanas – pierwszy studyjny album norweskiej grupy muzycznej Mayhem. Tytuł albumu ma oznaczać Tajemne rytuały lorda Szatana.Emperor (ang. cesarz, imperator) – blackmetalowy zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Norwegii, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych i najsłynniejszych zespołów blackmetalowych w historii. Założyli go Ihsahn i Samoth. Zespół istniał w latach 1991-2001. Reaktywowany w 2006 roku wyłącznie jako zespół koncertowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Isa – ósmy pełny album norweskiej grupy metalowej Enslaved, wydany w 2004 roku. W tym samym roku zespół dostał za album następujące nagrody: Spellemannprisen (norweska edycja Nagrody Grammy, kategoria "metal"), BT, Bergen oraz Alarm.
  Grieghallen - sala koncertowa w Bergen w Norwegii, licząca 1500 miejsc. Jej nazwa pochodzi od nazwiska norweskiego kompozytora Edvarda Griega. Od powstania w 1978 roku stanowi siedzibę Bergen Filharmoniske Orkester (pol. Orkiestra Filharmoniczna w Bergen).
  Under the Sign of Hell – trzeci studyjny album norweskiej grupy Gorgoroth. Wydawnictwo ukazało się 20 października 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Malicious Records. Nagrania zostały zarejestrowane w Grieghallen w Oslo w 1997 roku we współpracy z producentem muzycznym Pyttenem. Jest to również jedyny album na, którym Pest zaśpiewał we wszystkich utworach, gdyż na następnym albumie zatytułowanym Destroyer (1998) nie śpiewa w tytułowym utworze.
  Hades Almighty – blackmetalowy zespół muzyczny pochodzący z Bergen w Norwegii. Został założony w 1992 r., początkowo zespół funkcjonował pod nazwą Hades, aż do roku 1998, kiedy nazwę zmieniono. Założycielami zespołu byli, były gitarzysta zespołu Immortal Jørn Inge Tunsberg i perkusista Remi Andersen, z czasem do zespołu dołączył basista Janto Garmanslund i drugi gitarzysta zespołu Wilhelm Nagel. Swoje pierwsze demo pt. Alone Walkyng zespół nagrał w 1993 roku przy współpracy z Erikiem Hundvinem w Grieghallen Studios. Jeszcze tego samego roku gitarzysta Jørn Inge Tunsberg został skazany wraz z Vargiem Vikernesem twórcą zespołu Burzum, na karę więzienia za spalenie kościoła Åsane w Bergen. Po wydaniu albumu demo, zespół podpisał kontrakt wydawniczy z amerykańską wytwórnią muzyczna Full Moon Productions i nagrał na przełomie czerwca i lipca 1994 roku swój pierwszy album studyjny ...Again Shall Be, wkrótce po wydaniu albumu zespół opuścił Wilhelm Nagel, a zastąpił go Stig Hagenes.
  Burzum - norweski projekt muzyczny, założony w 1991 roku przez Varga Vikernesa. Nazwa wywodzi się z trylogii J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni. Pochodzi z wiersza o Pierścieniach Władzy i w Czarnej Mowie oznacza "ciemność".
  Mayhem (IPA [ˈmeɪhem]) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku. W początkowym okresie działalności utożsamiana z nurtem satanizmu teistycznego. Zespół powstał w Oslo w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, do którego dołączyli dwaj szkolni koledzy, perkusista Kjetil Manheim i Jørn „Necrobutcher” Stubberud grający na gitarze basowej. Inspiracją dla nazwy zespołu był utwór brytyjskiego zespołu Venom pt. „Mayhem with Mercy”.
  Borknagar - debiutancki album zespołu Borknagar, nagrany w norweskim studiu nagraniowym Grieghallen Studios pomiędzy październikiem 1995, a styczniem 1996 roku, wydany w 1996 roku przez niemiecką wytwórnię muzyczną Malicious Records w formie kasety magnetofonowej. W roku 1999 dokonano reedycji albumu, wydając go ponownie tym razem nakładem wytwórni Century Media Records.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.