• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Einser-Kanal

  Przeczytaj także...
  Trzcina (Phragmites L.) – rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Należy do niego 4–5 gatunków. W Polsce w środowisku naturalnym rośnie jeden tylko gatunek – trzcina pospolita (Phragmites australis), jest to zarazem gatunek typowy rodzaju.Jezioro Nezyderskie (niem. Neusiedler See, węg. Fertő-tó) - jezioro o powierzchni wód 157 km² (powierzchnia całkowita 285 km²), o długości 34 km i szerokości od 4,5 do 8 km, położone na granicy Austrii (kraju związkowego Burgenland) i Węgier (komitat Győr-Moson-Sopron).
  Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.
  Kanał Einser koło Pamhagen

  Kanał Einser (niem. Einser-Kanal, węg. Hansági-főcsatorna) – kanał na pograniczu Austrii (kraj związkowy Burgenland) i Węgier (komitat Győr-Moson-Sopron), łączący Jezioro Nezyderskie z Dunajem poprzez rzekę Rábca.

  Kanał ma około 30 km długości i przebiega przez terytorium Węgier, a w środkowym odcinku na długości 17 km tworzy granicę z Austrią. Kanał jest z obu stron obwałowany, jego brzegi porasta pas trzciny o szerokości 2-4 m.

  Kanał został wykopany w 1895 przez ówczesne Królestwo Węgierskie w celu osuszenia obszaru błot zwanego Hanság (niem. Waasen) na wschodnim brzegu Jeziora Nezyderskiego oraz umożliwienia regulacji poziomu wód w tym jeziorze. Jezioro Nezyderskie przy wysokim stanie wody regularnie zalewało leżące nad nim wsie, a przy niskim – wysychało, nawet całkowicie. Kanał zarówno odprowadza nadmiar wód jeziora do Dunaju, jak i pozwala na zasilenie jeziora wodami tej rzeki. Działanie kanału doprowadziło do obniżenia poziomu soli w Jeziorze Nezyderskim i do zmian w powierzchni trzciny porastającej to jezioro.

  Komitat (z łac. commitatus; węg. megye, chorw. županija, słowacki župa) - jednostka administracyjna I rzędu w podziale administracyjnym Węgier oraz Chorwacji, odpowiadająca polskiemu województwu.Győr-Moson-Sopron – komitat na północnym zachodzie Węgier, na granicy z Austrią i Słowacją. Zalicza się do unijnego regionu statystycznego "Północno-zachodnie Węgry" (Északnyugat-Magyarország).
 • Most barona Gustava Berga na południe od Wallern

 • Most w Andau

 • Jaz na Kanale Einser

 • Warto wiedzieć że... beta

  Burgenland (węg. Őrvidék, chorw. Gradišće) – najbardziej wysunięty na wschód i najmłodszy kraj związkowy Austrii.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.