• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Einiozaur

  Przeczytaj także...
  Ceratopsy (Ceratopsia) – grupa dinozaurów ptasiomiednicznych, której nazwa oznacza „rogate oblicza”. W pełni rozwinęły się w kredzie na terenach współczesnej Ameryki Północnej i Azji, jednak ich najstarsi przedstawiciele żyli już w jurze. Wcześni przedstawiciele tego kladu, tacy jak psitakozaur, byli niewielcy i dwunożni. Później rozwinęły się wielkie, słynne czworonożne formy, jak Triceratops czy centrozaur, mające rogi i rogowe kryzy wokół karku. Niegdyś twierdzono, że owe kryzy służyły wyłącznie do ochrony karku przed ugryzieniami drapieżników. Dzisiaj wiadomo, że większość kryz miała duże otwory, przez co nie były one zbyt skuteczne w tej roli. Mogły one służyć do termoregulacji, popisów godowych lub odstraszania napastników. Ceratopsy obejmowały bardzo zróżnicowane dinozaury od niewielkich mniej więcej metrowych i ważących ok. 23 kg form aż po wielkie, osiągające ponad sześć metrów długości i 5 t formy, Najsłynniejszym przedstawicielem tej grupy jest Triceratops. Większość jej członków ma w nazwie człon „ceratops”, jednak istnieją wyjątki od tej reguły (np. psitakozaur). Jednym z najwcześniejszym opisanych przedstawicieli Ceratopsia był Ceratops, który użyczył jej nazwy. Jednak obecnie uważa się go za nomen dubium z powodu nieobecności u niego jakichkolwiek cech mogących odróżnić go od innych ceratopsów.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Kreda późna (ang. Late Cretaceous) – młodsza epoka kredy, trwająca około 34 milionów lat (od 99,6 ± 0,9 do 65,5 ± 0,3 mln lat temu). Dzieli się na sześć wieków: cenoman, turon, koniak, santon, kampan i mastrycht.

  Einiozaur (Einiosaurus), ejniozaur – duży przedstawiciel ceratopsów.

  Nazwa rodzajowa Einiosaurus pochodzi od słowa eini, co w języku Czarnych Stóp oznacza bizona oraz od łacińskiego saurus, oznaczającego jaszczura.

  Opis[ | edytuj kod]

  Einiozaur wyposażony był w długi róg na nosie, zakrzywiony ku przodowi, oraz parę prostych rogów na brzegu tarczy. Jego dziób z przodu pyska był przystosowany do zrywania twardych części roślin, które były rozdrabniane przez zęby policzkowe z tyłu pyska i gastrolity w żołądku mięśniowym. Einiozaur miał również mięsisty ogon. Róg nie służył zapewne einiozaurowi do walki, tylko do pokazów godowych. Kryza była bardzo duża i zapewne także odgrywała istotną rolę w czasie pokazów. Możliwie, że poszczególne osobniki różniły się kształtem rogów. Dinozaur ten, podobnie jak dzisiejszy bizon, przemierzał w stadach prerie Montany.

  Gastrolity - kamienie znajdujące się w żołądku mięśniowym wielu ptaków (np.: łuszczaki, kuraki), krokodyli, fok oraz u wymarłych dinozaurów z grupy prozauropodów i zauropodów, celowo przez nie połykane.Scott D. Sampson (ur. 22 kwietnia 1961 w Vancouver) – kanadyjski paleontolog i biolog ewolucyjny specjalizujący się w badaniach dinozaurów, nauczyciel akademicki i popularyzator nauki. Znany między innymi jako „Doktor Scott, paleontolog” z serialu animowanego Dinopociąg.

  Wielkość[ | edytuj kod]

  Einiozaur miał około 7 metrów długości i około 2,5 metra wysokości. Einiozaur ważył około 5 ton.

  Występowanie[ | edytuj kod]

  Einiozaur żył w późnej kredzie około 84-72 milionów lat temu na terenie Ameryki Północnej (Montana).

  Behawior i etologia[ | edytuj kod]

  Einiozaury żyły zapewne w stadach, ponieważ w jednym miejscu odkryto aż trzy osobniki: dorosłego, młodocianego i bardzo starego.

  Język siksika (język Czarnych Stóp, nazwa własna: Siksiká, ang. Blackfoot) - język z rodziny algonkińskiej, używany przez ok. 5000 rdzennych mieszkańców (z plemienia Czarnych Stóp) stanu Montana w USA i prowincji Alberta w Kanadzie.

  Historia odkryć[ | edytuj kod]

  Szczątki tego dinozaura zostały znalezione przez Scotta Sampsona w 1995 w północno-centralnej części stanu Montana.

  Gatunki[ | edytuj kod]

 • Einiosaurus procurvicornis – byczy jaszczur z rogiem wygiętym w przód.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Einiosaurus, Paleofile.com [dostęp 2018-03-21] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Peter Dodson: The Horned Dinosaurs. New Jersey: Princeton University Press, 1996. ISBN 0-691-02882-6. (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.