• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ein Mahil  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Droga ekspresowa 75 (hebr. כביש 75) - jest drogą krajową położoną w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Biegnie ona z nadmorskiego miasta Hajfa przez Dolinę Jezreel do położonego w masywie górskim Hare Naceret miasta Nazaret. Droga odgrywa ważną funkcję komunikacyjną w północnej części kraju.Pasterstwo – rodzaj hodowli stadnych zwierząt domowych, prowadzonej na obszarach nienadających się do uprawy roli, ale będących w stanie wyżywić stada zwierząt, np. góry, stepy, tundra.

  Ein Mahil (hebr. עין מאהל; arab. عين ماهل; ang. Ein Mahil) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

  Niewielka arabska miejscowość w Dolnej Galilei, która z racji swojego położenia jest mocno odizolowana od otoczenia. Wpływa to niekorzystnie na jej rozwój. Dużym walorem Ein Mahil jest atrakcyjne turystycznie otoczenie wzgórz masywu Hare Nacerat oraz sąsiedztwo miasta Nazaret.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Miasteczko Ein Mahil jest położone w północno-zachodniej części masywu górskiego Hare Nacerat (około 400 m n.p.m.) w Dolnej Galilei, na północy Izraela. W jego otoczeniu znajduje się miasto Nacerat Illit, miasteczka Kefar Kanna, Szibli-Umm al-Ganam i Dabburijja, moszawy Ilanijja i Sede Ilan, kibuc Bet Keszet, oraz wioska edukacyjna Kadoorie. Miejscowość wchodzi w skład obszaru metropolitalnego Nazaretu.

  Wojna domowa w Mandacie Palestyny – konflikt zbrojny, którego stronami były społeczności żydowska i arabska żyjące w brytyjskim Mandacie Palestyny.Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 – rezolucja uchwalona podczas II Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 29 listopada 1947 w celu podzielenia terytorium Mandatu Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Rezolucja posiada oficjalną nazwę Plan Podziału z Gospodarczą Unią.

  Ein Mahil jest położone w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

  Środowisko naturalne[ | edytuj kod]

  Miejscowość leży na wysokości od 380 do 540 metrów n.p.m. w masywie górskim Hare Nacerat, który stanowi północną granicę intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei. Leży na zachodnich zboczach góry Har Jona (573 m n.p.m.). Po stronie południowej wznosi się masyw góry Debory (431 m n.p.m.). Teren na północy stromo opada około 200 metrów w dół do Doliny Bikat Turan, natomiast w kierunku wschodnim łagodnie opada ku wzgórzom Wyżyny Sirin. Ze zboczy góry Har Jona w rejonie miejscowości Ein Mahil spływają w kierunku południowym strumienie Barak Ben Avin'om i Debora. Okoliczne wzniesienia porośnięte są lasami.

  Droga ekspresowa 79 (hebr. כביש 79) - jest drogą krajową biegnącą od położonego na równinie nadmorskiej miasta Kirjat Bialik do miejscowości Meszded na północy Izraela.Kefar Kanna (hebr. כפר כנא; arab. كفر كنا; ang. Kafr Kanna) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hare Nacerat (hebr. הרי נצרת) – grzbiet górski oddzielający Dolinę Jezreel od Doliny Bejt Netofa i Doliny Turan w Dolnej Galilei na północy Izraela. Większą część masywu zajmuje obszar metropolitalny Nazaretu.
  Szibli-Umm al-Ganam (hebr. שבלי-אום אל-גנם; arab. الشبلي - أم الغنم; ang. Shibli-Umm al-Ghanam) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.
  Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Herb (nazwa przyjęta z niem. Erbe "dziedzictwo") – znak rozpoznawczo-bojowy, wywodzący się z symboliki heroicznej lub znaków własnościowych, od XII w. ustalany według ścisłych reguł heraldycznych, pełniący funkcję wyróżnika osoby stanu rycerskiego, później szlacheckiego, także rodziny, rodu, organizacji kościelnej, mieszczańskiej bądź cechu rzemieślniczego, korporacji, miasta, jednostki podziału terytorialnego lub państwa.
  Konflikt izraelsko-arabski (arab. الصراع العربي الإسرائيلي, hebr. הסכסוך הישראלי ערבי) – obejmuje okres ponad pół wieku politycznych napięć i jawnych niechęci pomiędzy Arabami a Żydami na Bliskim Wschodzie. Swoimi przyczynami wybiega on na dużo wcześniej przed powstaniem państwa Izrael (14 maja 1948) do czasu utworzenia ruchu syjonistycznego, którego celem działania było stworzenie państwa żydowskiego w tak zwanej Ziemi Izraela.
  Szpital Świętej Rodziny w Nazarecie (hebr. בית החולים המשפחה הקדושה; arab. مستشفى العائلة المقدسة; wł. Ospedale Sacra Famiglia; ang. Holy Family Hospital Nazareth; nazywany także Włoski Szpital) – szpital położony w mieście Nazaret na północy Izraela.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.179 sek.