• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eimeldingen

  Przeczytaj także...
  Lörrach – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, siedziba powiatu Lörrach (od 1 kwietnia 1956), oraz wspólnoty administracyjnej Lörrach. Leży nad rzeką Wiese, przy autostradzie A98 i granicy ze Szwajcarią.Powiat Lörrach (niem. Landkreis Lörrach) - powiat w Niemczech,w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee. Stolicą powiatu jest Lörrach.
  Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.

  Eimeldingen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, w powiecie Lörrach, wchodzi w skład związku gmin Vorderes Kandertal. Leży na północny zachód od Lörrach, ok. 2 km od granicy z Francją i ok. 10 km od granicy ze Szwajcarią.

  InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy (w Polsce przez spółkę PKP Intercity pod nazwą Express InterCity).Stockach – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, w powiecie Konstancja, siedziba wspólnoty administracyjnej Stockach. Leży ok. 30 km na północny zachód od Konstancji i ok. 5 km na północ od Jeziora Bodeńskiego (Jezioro Überlinger). Leży przy autostradzie A98 i drogach krajowych: B14, B31 oraz B313.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze wzmianki o Eimeldingen pochodzą z 767 jako Agimotingas. Po reformacji gmina stała się ewangelicka.

  Demografia[ | edytuj kod]

 • 2000: 2 151
 • 2005 (30 czerwca): 2 229
 • 2005 (31 grudnia): 2 285
 • Polityka[ | edytuj kod]

  Ostatnie wybory samorządowe odbyły się 13 czerwca 2004, w radzie miasta zasiada 10 radnych.

  ¹ z ostatnimi wyborami

  Buxtehude - miasto w Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia w powiecie Stade. Liczy około 39,5 tys. mieszkańców. Nazywane miastem bajek. Tutaj rozgrywa się akcja baśni o zającu i jeżu (niem. Der Hase und der Igel), znanej także w wersji Braci Grimm, chociaż oryginalna baśń dotyczyła jednak miejscowości Bexhövede.Niemiecka autostrada A98 (niem. Bundesautobahn 98, BAB 98, Autobahn 98) przebiega z zachodu na wschód, od skrzyżowania z autostradą A5 na węźle Dreieck Weil am Rhein do skrzyżowania z autostradą A861 na węźle Dreieck Rheinfelden w części pierwszej i od skrzyżowania z autostradą A81 na węźle Kreuz Hegau do skrzyżowania z drogą B31n koło Stockach w Badenii-Wirtembergii.

  Herb[ | edytuj kod]

  W pierwszym polu złoto-czerwono-złota flaga Badenii na ukos, w polu drugim, na tle niebieskim złoty snop zboża przewiązany na środku, na polu trzecim zielony kiść winogron z dwoma liśćmi na białym tle.

  Flaga Badenii oznacza przynależność Eimeldingen do niej, snop oraz kiść winogron symbolizują bogactwa naturalne tego terenu.

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez teren gminy przebiega autostrada A98 (Weil am RheinStockach), droga krajowa B3 (Weil am Rhein–Buxtehude) oraz linia kolejowa InterCity (MannheimBazylea).

  Badenia (niem. Baden) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1951 roku wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.Droga krajowa 3 (Bundesstraße 3, B 3) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północy na południe, od skrzyżowania z drogą B73 koło Hamburga przez Soltau, Bergen, Celle, Hanower, Einbeck, Northeim, Getyngę, Kassel, Marburg, Frankfurt nad Menem, Darmstadt, Heidelberg, Karlsruhe, Baden-Baden do granicy ze Szwajcarią w Bazylei.

  Oświata[ | edytuj kod]

  W gminie znajduje się jedna szkoła podstawowa oraz przedszkole ewangelickie.

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Rejencja Fryburg (niem. Regierungsbezirk Freiburg) - jedna z czterech rejencji niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) ma siedzibę we Fryburgu Bryzgowijskim. Prezydium rejencji podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Innenministerium) Badenii-Wirtembergii.
  Ewangelicy – nazwą tą od XVI wieku określa się w Polsce protestantów z najstarszych Kościołów reformacji, czyli luteran, kalwinów oraz od kilkunastu lat metodystów.
  Reformacja – ruch religijno-polityczno-społeczny zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku, mający na celu odnowę chrześcijaństwa. Był reakcją na negatywne zjawiska, które miały miejsce w katolickiej hierarchii kościelnej, a także stanowił opozycję do katolickiej doktryny dogmatycznej. Podwaliny pod wystąpienie Marcina Lutra położyła działalność Jana Husa na początku XV wieku – ruch husycki (husyci) odegrał ważną rolę w rozwoju reformacji.
  Region Hochrhein-Bodensee – region w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg. Siedzibą regionu jest miasto Waldshut-Tiengen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.727 sek.