• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eidsvoll

  Przeczytaj także...
  Konstytucja Norwegii, konstytucja eidsvollska – ustawa zasadnicza Królestwa Norwegii, uchwalona przez Zgromadzenie Konstytucyjne krótkotrwałego, niezależnego Królestwa Norwegii w dniu 16 maja 1814 w miejscowości Eidsvoll, a podpisana 17 maja 1814. Po zawarciu unii personalnej ze Szwecją (1814-1905), została uznana przez króla Karola XIII. Obowiązuje do dziś, jednakże była wielokrotnie zmieniana (ostatnia zmiana z 19 czerwca 1992).1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Eidsvollnorweskie miasto i gmina leżąca w okręgu Akershus.

  Eidsvoll jest 223. norweską gminą pod względem powierzchni.

  Demografia[]

  Według danych z roku 2005 gminę zamieszkuje 18 637 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 40,89 os./km². Pod względem zaludnienia Eidsvoll zajmuje 51. miejsce wśród norweskich gmin.

  Edukacja[]

  Według danych z 1 października 2004:

  Norwegia podzielona jest administracyjnie na 19 okręgów (norw.: fylke). Okręgi dzielą się na 430 gmin (norw.: kommune).Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.
 • liczba szkół podstawowych (norw. grunnskoler): 11
 • liczba uczniów szkół podst.: 2463
 • Władze gminy[]

  Według danych na rok 2011 administratorem gminy (norw. rådmann) jest Brynhild Hovde, natomiast burmistrzem (norw. ordfører, d. borgermester) jest Terje Teslo.

  Historia[]

  W 1814 roku w Eidsvoll została stworzona Konstytucja Norwegii.

  Szkoła podstawowa – pierwszy etap formalnej edukacji. W większości krajów nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. Nauczanie poza szkołą tzw. edukacja domowa legalne jest m.in. w krajach anglosaskich, w Chile i na Tajwanie. Norwegia podzielona jest na 19 okręgów – (norw. fylke) i 430 gmin (norw. kommune). Niniejsza strona zawiera alfabetyczną listę norweskich gmin (norske kommuner).

  W Eidsvoll urodził się piłkarz m.in. Manchester United i trener Legii Warszawa, Henning Berg.

  Zobacz też[]

 • gminy Norwegii
 • podział administracyjny Norwegii
 • Bibliografia[]

 • dane liczbowe: Statistisk sentralbyrå
 • dane adresowe i dotyczące władz: Kommunenøkkelen • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Henning Stille Berg (ur. 1 września 1969 w Eidsvoll) - norweski piłkarz, grał na pozycji środkowego obrońcy. Od 1 listopada 2012 roku przez 57 dni był trenerem zespołu Blackburn Rovers.
  Legia Warszawa – polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie, aktualny mistrz Polski. Od 9 kwietnia 2004 stanowi część holdingu Grupa ITI, kontynuator tradycji – powołanej w marcu 1916 w Kostiuchnówce pod Maniewiczami na Wołyniu – piłkarskiej Drużyny Legjonowej LEGIA, reaktywowanej 14 marca 1920 w Warszawie. Od lat 90. XX wieku zajmuje 1. miejsce w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, będąc zarazem jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich na arenie międzynarodowej (m.in. półfinalista Pucharu Europy Mistrzów Krajowych 1969/70 i Pucharu Europy Zdobywców Pucharów 1990/91, a także ćwierćfinalista Ligi Mistrzów 1995/96).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.