• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ehrenfried Walther von Tschirnhaus

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
  10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni.
  Ehrenfried Walther von Tschirnhaus
  Medicina mentis (BEIC)

  Ehrenfried Walther von Tschirnhaus (ur. 10 kwietnia 1651 r. w Sławnikowicach; zm. 11 października 1708 w Dreźnie) – niemiecki filozof, matematyk, fizyk i technolog, wynalazca europejskiej porcelany (zob. porcelana miśnieńska).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Urodził się jako siódme dziecko w rodzinie saskiego urzędnika sądowego Christopha von Tschirnhaus i jego żony baronówny Elisabeth Eleonory von Achil Stirling.

  Mimo że Chińczycy wynaleźli porcelanę w VII w., to technologię jej produkcji w Europie opracował dopiero Tschirnhaus 1000 lat później. Jego uczniem był Johann Friedrich Böttger, który kontynuował jego prace badawcze. Przed odkryciem prac Tschirnhausa, za wynalazcę procesu fabrykacji europejskiej porcelany uważany był Böttger.

  Sławnikowice (Kieslingswalde) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, w gminie Zgorzelec. Stara wieś łańcuchowa leżąca nad Żareckim Potokiem, którą w 1301 r. opisywano jako Keselingswalde.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Budynek Kieslingswalde w Sławnikowicach, w którym urodził się i mieszkał Tschirnhaus, po II wojnie światowej służył jako szkoła podstawowa.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tschirnhaus Ehrenfried Walter, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-09-01].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Hans-Joachim Böttcher, Ehrenfried Walther von Tschirnhaus - Das bewunderte, bekämpfte und totgeschwiegene Genie. Drezno: 2014. ​ISBN 978-3-941757-42-4​.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wykaz publikacji Tschirnhausa dostępnych w bibliotece (niem.)
 • Porcelana – rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości, wynaleziony w Chinach w VII w. Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920-980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280-1460 °C (wyroby szkliwione). Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrymi właściwościami dielektrycznymi, dużą wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Porcelana miśnieńska (niem. Meißener Porzellan) – pierwsza europejska porcelana, produkowana w Miśni (niedaleko Drezna). Wynalazcą procesu jej fabrykacji był Ehrenfried Walther von Tschirnhaus – w roku 1708. Po jego śmierci w tymże roku rozwojem produkcji porcelany zajął się jego uczeń, Johann Friedrich Böttger. Zakład, który rozpoczął swoją działalność w 1710 roku, funkcjonuje do dziś pod nazwą Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Johann Fiedrich Böttger (ur. 4 lutego 1682 w Schleiz, zm 13 marca 1719 w Dreźnie) - niemiecki alchemik, uznawany za twórcę europejskiej porcelany twardej.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.