• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EgyptAir  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Yemenia - jemeńskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Sanie. Ma połączenia z Afryką, Azją i Europą. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization. Głównym hubem jest Port lotniczy Sana.Tunis, (arab. تونس; [Tūnis]) – stolica Tunezji, położona w odległości ok. 10 km od Zatoki Tuniskiej na Morzu Śródziemnym, nad zachodnim brzegiem Jeziora Tuniskiego.
  Airbus A330-200 w barwach EgyptAir
  Airbus A300 linii EgyptAir


  EgyptAir (arab. مصر للطيران, Misr at-Tajaran) – narodowe linie lotnicze Egiptu z siedzibą w Kairze. Jest to największa linia lotnicza w Afryce. Oferuje około 75 połączeń z Europą, Afryką, Bliskim Wschodem, Azją, Ameryką Północną i Południową. Głównym portem lotniczym jest port lotniczy w Kairze. EgyptAir są członkiem Arab Air Carriers Organization, a od 11 lipca 2008 roku również pełnoprawnym członkiem sojuszu Star Alliance. Główna kwatera linii znajduje się w budynku administracyjnym EgyptAir na lotnisku w Kairze.

  Horus – egipski bóg nieba, opiekun monarchii egipskiej. Panujący faraon utożsamiał się z nim i przyjmował jego imię. Czczony pod postacią sokoła lub człowieka z głową sokoła zwieńczoną tarczą słoneczną oraz jako dziecko z palcem w ustach. Był synem Ozyrysa i Izydy lub Geba i Nut. Po śmierci Ozyrysa walczył (jako prawowity następca tronu) z Setem (bratem Ozyrysa) o tron faraona. Po kilku konkurencjach Rada Dwunastu Bogów przyznała władzę Horusowi.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

  Logiem linii jest Horus, w mitologii egipskiej przedstawiany pod postacią sokoła lub człowieka z głową sokoła. Linie wybrały go jako swoje logo ze względu na to, iż jest on antycznym symbolem "skrzydlatego boga Słońca".

  Spis treści

 • 1 Charakterystyka
 • 2 EgyptAir Holding Company
 • 3 Udziały
 • 4 Linie partnerskie
 • 5 Flota
 • 6 Wypadki i katastrofy
 • 7 Przypisy
 • Charakterystyka[]

  EgyptAir jest przedsiębiorstwem państwowym ze specjalnym prawem zezwalającym na zarządzanie firmą tak, jakby była przedsiębiorstwem prywatnym, bez ingerencji rządu. Firma nie otrzymuje wsparcia finansowego ze strony egipskiego rządu. W 2002 roku linie przeszły gruntowną reorganizację, w trakcie której przedsiębiorstwo ze spółki państwowej stało się spółką holdingową wraz ze spółkami zależnymi. Reorganizacja zbiegła się z powstaniem egipskiego Ministerstwa Lotnictwa Cywilnego oraz nową strategią rządu polegającą na modernizacji i podnoszeniu standardu własnych lotnisk. Linie otrzymały prawo do do pracy bez żadnej ingerencji ze strony rządu i obowiązek samofinansowania bez rządowego wsparcia.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Elba – trzecia co do wielkości włoska wyspa, położona na Morzu Tyrreńskim, między Półwyspem Apenińskim a Korsyką. Największa z Archipelagu Wysp Toskańskich.

  EgyptAir jest właścicielem EgyptAir Express i Air Sinai. Ma również udziały w dwóch innych liniach lotniczych: Air Cairo (60%) oraz Smart Aviation Company (20%). W czerwcu 2007 roku spółka zatrudniała 20 734 pracowników, z czego 7 600 pracuje w liniach lotniczych EgyptAir (linie lotnicze są zależne od spółki).

  W 2004 roku linie lotnicze jako pierwsze w Afryce otrzymały certyfikat IOSA, natomiast w 2006 roku brytyjski doradca do spraw lotnictwa Skytrax ocenił linie jako trzygwiazdkowe ("3 Star Quality Certified Airline").

  Port lotniczy Aden - międzynarodowy port lotniczy położony w Adenie, w Jemenie. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym w kraju.Marsa Alam (مرسى علم) - miejscowość wypoczynkowa w południowo-wschodniej części Egiptu położona nad Morzem Czerwonym (Riwiera Morza Czerwonego), 271 km na południe od Hurghady, 220 km od Edfu, 131 km na południe od Al-Kusajr i 145 km na północ od Berenike. Ok. 60 km na północ od miejscowości znajduje się Port lotniczy Marsa Alam, a 20 km na południe Park Narodowy Wadi Dżimal.

  Linie otworzyły swoją regionalną spółkę zależną, EgyptAir Express, posiadające samoloty Embraer 170. Przewoźnik zapewnia połączenia z Kairem, Szarm asz-Szajch, Hurghadą, Luksorem, Asuanem, Marsa Alam, Abu Simbel i Aleksandrią w celu uzupełnienia sieci połączeń EgyptAir. W 2009 roku linie otrzymały ostatnie 12 samolotów Embraer 170.

  Rachunek zysków i strat (ang. income statement) zwany wcześniej rachunkiem wyników − jeden z podstawowych i obligatoryjnych elementów sprawozdania finansowego jednostki. Informuje jaka jest efektywność poszczególnych rodzajów działalności oraz jaki jest ogólny wynik finansowy przedsiębiorstwa.Szarm el-Szejk (ar: شرم الشيخ = Szarm asz-Szajch, co znaczy Zatoka Starca lub błędnie Zatoka Szejka; ang. Sharm el-Sheikh) – miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj (muhafaza Synaj Południowy), leżące nad brzegiem Morza Czerwonego (Riwiera Morza Czerwonego) w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego (nazywana w czasie okupacji izraelskiej Zatoką Salomona), składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj. Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad. Liczba ludności wynosi około 35 tys. stałych mieszkańców (2008).

  EgyptAir Holding Company odnotowała stały wzrost przychodów, zarabiając 170 mln. USD w roku finansowym 2007/08. Wynik wzmacniają aktywa o łącznej wartości 3,8 mld. USD. Rok finansowy dla spółki trwa od lipca do czerwca przyszłego roku. W roku finansowym kończącym się 31 lipca 2007 roku EgyptAir osiągnął rekordowe roczne przychody 1,143 mld. USD. W porównaniu z poprzednim rokiem przychody wzrosły o 14%.

  Międzynarodowy port lotniczy Kair – największy port lotniczy Egiptu, znajduje się 15 km na północny wschód od centrum Kairu, w jego dzielnicy Heliopolis (Ajn asz-Szams). Jest głównym portem przesiadkowym linii lotniczych EgyptAir. W 2006 roku obsłużył prawie 11 mln pasażerów.Airbus A330 to samolot pasażerski używany w lotach komercyjnych na średnich i długich dystansach o dużej ładowności produkowany przez koncern Airbus. Został zaprojektowany równocześnie z czterosilnikowym A340. Lot dziewiczy odbył w 1992 r.

  Na początku 2007 roku EgyptAir we współpracy z egipskim Ministerstwem Lotnictwa Cywilnego oraz Egipską Spółką Holdingową dla Portów Lotniczych i nawigacji Powietrznej utworzył nowe linie lotnicze - Smart Aviation Company z siedzibą na lotnisku w Kairze.

  16 października 2007 roku zarząd główny Star Alliance zaakceptował EgyptAir jako przyszłego członka sojuszu. Po okresie dziewięciu miesięcy od akceptacji (rekordowy czas dla linii oczekujących na przyjęcie do sojuszu), 11 lipca 2008 roku po ceremonii w Kairze linie stały się oficjalnie 21 członkiem sojuszu Star Alliance.

  Star Alliance – największy sojusz linii lotniczych na świecie. W jego skład wchodzi 27 linii lotniczych. Został założony 14 marca 1997 r. przez pięciu przewoźników: Scandinavian Airlines, Thai Airways International, Air Canada, Lufthansa oraz United Airlines. Główną linią sojuszu jest niemiecka Lufthansa. Do sojuszu należą również Polskie Linie Lotnicze LOT. W 2012 sojusz przewiózł 670,58 mln pasażerów (29% udziału w rynku lotniczym), obsługując 1329 portów lotniczych w 194 państwach świata.Boeing 767 — szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu zaprojektowany i produkowany przez amerykańską korporację Boeing, występujący w 7 wersjach: 767-200, 767-200ER, 767-2C, 767-300, 767-300ER, 767-300ERF, 767-400ER.

  W 2009 roku w związku z otwarciem nowego terminalu na kairskim lotnisku wszystkie operacje lotnicze linii zostały przeniesione do nowego budynku - Terminalu 3. Zgodnie z zasadą "ruch pod jednym dachem" pozostali członkowie Star Alliance również się tam przenieśli. Rok później EgyptAir przeniosło swoje operacje lotnicze z portu lotniczego w Aleksandrii do nowo wybudowanego portu lotniczego Borg El Arab.

  Port lotniczy Borg El Arab (arab. مطار برج العرب الدولي) – egipski port lotniczy znajdujący się 40 km na południowy zachód od miasta Aleksandria. Port lotniczy ma docelowo zastąpić port lotniczy El Nouza, który w ciągu dwóch lat ma zostać zamknięty.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  10 marca 2010 roku linie odebrały swój największy samolot - Boeing 777-300ER, który jest w stanie zabrać na pokład 346 pasażerów. Jest to pierwszy samolot w EgyptAir, który jest wypożyczony (od GECAS). Pozostałe maszyny są własnością Linii lotniczych. Samolot obsługiwał nowo otwarte połączenia do Londynu i Tokio od 31 października 2010. W sierpniu EgyptAir otrzymały również kolejne nowe samoloty Airbus A330-300, które od 1 września zastąpiły Boeingi 777-300ER na trasie do Londynu.

  Hurghada (arab. الغردقة = Al-Ghardaka, Al Ghardaqah) – miasto we wschodnim Egipcie na wybrzeżu Morza Czerwonego, ośrodek administracyjny jednej z 29 egipskich muhafaz (prowincji gubernatorskich) Prowincja Morza Czerwonego, jeden z największych w Egipcie ośrodków turystycznych o znaczeniu międzynarodowym (Riwiera Morza Czerwonego). Nazwa miasta pochodzi od czerwonych jagód krzewu (الغرقد أو الغردق) z rodzaju łużnik (Nitraria), z którego Beduini robią orzeźwiający napój.Malaysia Airlines – malezyjskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Sultan Abdul Aziz Shah. Obsługuje połączenia niemal z całym światem ze swojej bazy na lotnisku Kuala Lumpur International Airport, oraz oferuje bogatą sieć połączeń z Kota Kinabalu. Przewoźnik jest własnością rządu.

  Przewoźnik jest członkiem-założycielem Arabesk Airline Alliance i Arab Air Carriers Organization.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kair (arab. القاهرة; - trl. Al-Qāhirah, trb. Al-Kahira) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.
  Vickers Viscount − brytyjski samolot pasażerski firmy Vickers produkowany w latach 1948-1964. Na pokład mógł zabrać do 75 pasażerów. Do napędu samolotu posłużyły 4 silniki turbośmigłowe. PLL LOT zakupiły w listopadzie 1962 roku 3 maszyny tej serii. Zarejestrowano je pod znakami SP-LVA, SP-LVB i SP-LVC. Dwie z nich uległy później katastrofom:
  Air Sinai - egipska linia lotnicza, działająca od 2003 roku, obsługująca linie krajowe i zagraniczne lotnicze z lotnisk egipskich oraz do Izraela. Główny port Kair, inne porty: port lotniczy Hurghada, port lotniczy Szarm el-Szejk, port lotniczy Luksor.
  Tunisair - tunezyjskie państwowe linie lotnicze, założone w 1948 r. Siedzibą władz jest Tunis, a główną bazą linii Port lotniczy Tunis-Kartagina. Tunisair są członkiem Arab Air Carriers Organization. W grupie Tunisair znajdują się także linie Sevenair (dawniej Tuninter).
  Airbus A300 - szerokokadłubowy samolot pasażerski lub transportowy średniego i dalekiego zasięgu. Powstał w 1972 roku jako pierwszy na świecie dwu-silnikowy samolot szerokokadłubowy, jest pierwszym produktem Airbusa, europejskiego konsorcjum firm prowadzących badania nad aeronautyką, które dziś jest w pełni kontrolowane przez EADS. Airbus A300 może zabrać na pokład 266 pasażerów w układzie dwóch klas z maksymalnym zasięgiem 7500 km przy pełnym obciążeniu(w zależności od modelu).
  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.
  General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.