Egwin (biskup)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża opactwa Evesham - które założył św. Egwin

Egwin (zm. 30 grudnia 717) − mnich i biskup Worcesteru (693-717), później, do śmierci, opat w Evesham, święty Kościoła katolickiego.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Aethelred (Ethelred) - imię kilku władców angielskich, składa się z przedrostka aethel- (ethel) oznaczającego "dobrze urodzony".

Kształcił się u benedyktynów w Worcesterze, gdzie został mnichem a następnie kapłanem. W 639 został biskupem diecezji Worcester. Był reformatorem życia kościelnego, bronił świętości małżeństwa, stawał w obronie sierot i wdów.

Był doradcą Aethelreda, króla Mercji, jego syna Kenreda oraz Offy I, króla wschodnich Sasów. Podczas pobytu w Rzymie otrzymał od papieża zgodę na rezygnację z biskupstwa. W ostatnich latach życia pełnił obowiązki opata klasztoru w Evesham, który założył.

Zmarł 30 grudnia 717 roku.

Biskup Worcester od 1096 jest jednym z biskupów Kościoła Anglii, (wcześniej tytuł biskupów katolickich) podlegającym arcybiskupowi Canterbury. Kieruje diecezją Worcester obejmującą hrabstwo Worcestershire, okręg miejski Dudley oraz część miasta Wolverhampton.Martyrologium – w Kościele katolickim i w prawosławiu, uporządkowana chronologicznie księga liturgiczna zawierająca informacje o męczennikach, świętych, błogosławionych i obchodzonych uroczystościach.

Kult[ | edytuj kod]

Po śmierci przypisywano mu wiele cudów: miał przywracać wzrok i słuch, uzdrawiać chorych. Jego relikwie wkrótce otaczane były wielkim kultem, tak że w 1077 r. przebudowano opactwo w Evesham w celu pomieszczenia napływu pielgrzymów.

W ikonografii św. Egwin przedstawiany jest w stroju biskupim z rybą w ręku, w pyszczku której jest klucz.

Evesham - miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie Worcestershire pomiędzy Cheltenham, Worcester i Stratford-upon-Avon, początkowo powstało w wąwozie rzeki Avon. Otaczająca miasto dolina ma dogodne warunki do uprawy drzew owocowych i ogrodnictwa. W mieście mieszka ponad 22 tys. osób.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzono za martyrologiami 11 stycznia, a w diecezji Worcester pamiątkę 30 listopada oraz 10 września, wymieniany też w dies natalis (30 grudnia).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Zakon mniszy, zakon kontemplacyjny (z gr. μοναχός monachos – samotnik, z łac. contemplare – wpatrywać się) – katolicka i prawosławna forma życia zakonnego, polegająca w pierwotnej wersji na całkowitym odcięciu się od świata zewnętrznego i życie w całkowitym odosobnieniu lub w nielicznej zamkniętej wspólnocie, poświęcone prawie wyłącznie modlitwie i kontemplacji Boga.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Ikonografia chrześcijańska – nauka pomocnicza archeologii chrześcijańskiej i historii sztuki badająca treści i formy ogółu wyobrażeń plastycznych dotyczących wyznań chrześcijańskich.
Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.
Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).

Reklama