Egipskie hieroglify jednoliterowe
Podstrony: [1] 2 [3] [4]Przeczytaj także...
Egipskie hieroglify trzyliterowe (zw. trzyspółgłoskowe lub trzyliterowe) – pojedyncze hieroglify reprezentujące swoją wartością fonetyczną trzy kolejno następujące po sobie spółgłoski. Ta grupa fonemów – łącznie – nie przekracza 50 hieroglifów.
Pismo starożytnego Egiptu opiera się na 3 rodzajach hieroglifów: znakach fonetycznych, ideograficznych oraz determinatywach. Odpowiedni ich układ pozwala tworzyć domyślny lub precyzyjny układ zdania mówionego. W razie potrzeby (zwłaszcza przy zapisywaniu obcojęzycznych nazw) starożytni Egipcjanie używali alfabetu - grupy znaków jednospółgłoskowych reprezentujących 24 dźwięki. Samogłoski nie były zapisywane.
Inne hieroglify czytane jak „jednoliterowce”[ | edytuj kod]
– Irt –
Iret (lub Iaret – region w starożytnej Syrii (?))
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify – określniki i ideogramy – piaszczysta połać ziemi (iw)
3. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – chyba dwa żebra oryksa (m)
(Stare Państwo)
– Itm – Atum
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – przedramię trzymające okrągły bochenek (mi)
Nowe Państwo - okres w dziejach starożytnego Egiptu, trwający od XVI do XI wieku p.n.e. Był to okres panowania XVIII, XIX i XX dynastii (lata 1570-1070 p.n.e.). Nowe Państwo poprzedzał Drugi Okres Przejściowy, po 1070 p.n.e. nastąpił Trzeci Okres Przejściowy. Nowe Państwo było okresem największego rozkwitu potęgi starożytnego Egiptu.Kift – miasto w Egipcie, w muhafazie Kina. W 2006 roku liczyło 22 063 mieszkańców. Znajduje się w nim stanowisko archeologiczne Koptos (egip. Gebtu, gr. Coptos, łac. Coptus). Było to starożytne miasto egipskie, znajdujące się w środkowym biegu Nilu, poniżej Luksoru.
) jeden z hieroglifów – – fon.: m
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – sierp (m3)
3. zobacz też: sowa (m)
4. zobacz teæ: palec (m)
– Ynm – Yenoam (region w starożytnej Palestynie)
2. więcej o tych hieroglifach:
hieroglify dwuliterowe – trzy fale (mw)
(sowa + przedramię trzymające stożkowaty bochenek)
(sowa + przedramię)
– Krr – Kerer (lub Gerãr – miejscowość w starożytnej Syrii (?))
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – leżący lew (rw)
Pierwszy Okres Przejściowy (ok. 2250 – ok. 2050 p.n.e.) – okres w historii starożytnego Egiptu między istnieniem Starego i Średniego Państwa charakteryzujący się upadkiem silnej, scentralizowanej władzy, wewnętrznymi walkami o panowanie nad całym krajem i niepokojami społecznymi wywołanymi pogorszeniem się sytuacji uboższych warstw społeczeństwa.Hieroglificzna czcionka blokowa w standardzie Unikod (nazywana także Unikod blok lub Unikod blokowy) – to hieroglify egipskie przekonwertowane na systemową czcionkę blokową. W standardzie ustalonym przez konsocjum Unikod, czcionka hieroglificzna obejmuje znaki w zakresie od U+13000 do U+1342F w zapisie systemu szesnastkowego (lub od 77 824 do 81 919 w zapisie systemu dziesiętnego).
Dyskusje i prace nad ustaleniem standardu dla czcionki hieroglificznej prowadzone były od 1997 r. Po raz pierwszy hieroglificzna czcionka blokowa została „wprowadzona” do standardu UTS dopiero w 2009 r. w wersji UTS 5.2. Czcionka wzorowana jest na liście Gardinera i poszerzona o hieroglify z listy Möllera.
– Klw3p3tr3.t
Kleopatra I
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – leżący lew (rw)
(war. ) – ḥtt – kamieniołom
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – prostokątne ogrodzenie widziane na planie (rzut z góry) (ḥ)
(prostokątne ogrodzenie widziane na planie + chleb)
– fon.: s
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – roślina ceniona w Górnym Egipcie (sw)
Atum (egip.Itm) – jeden z głównych i najstarszych bogów starożytnego Egiptu. Razem z Ra, Horachte i Chepri był bogiem słońca i stworzenia. Imię jego można przetłumaczyć jako formę znaczenia pozytywnego, “Znakomity Jeden”, lub znaczenia negatywnego, “Ten jeden, który jeszcze nie istnieje”. Atum jest dobrze udokumentowany w różnych tekstach ikonograficznych i religijnych. Przedstawiany był jako człowiek, który miał na głowie Etfu, albo jako człowiek z głową barana, tak jak Chnum. Jest jednym z ośmiu lub dziewięciu bogów najczęściej wymienianych w Tekstach Piramid. Atum był głównym bóstwem Heliopolis, jego kult zyskał duże znaczenie już w Starym Państwie. Jego najbardziej istotną naturą było samo tworzenie i stworzenie pierwszych bogów. Imię Atuma może być przetłumaczone jako “Całość”. Był uosobieniem początku i doskonałości. W Tekstach Trumiennych i innych religijnych tekstach jest nazywany “Władcą Całości”, więc jest bogiem uniwersalnym.Kleopatra I (ur. 204 p.n.e. - zm. 176 p.n.e.) – królowa Egiptu, współpanowała ze swoim mężem Ptolemeuszem V Epifanesem od 194 p.n.e., a od 180 p.n.e.-176 p.n.e. panowała jako regentka w imieniu syna Ptolemeusza VI. Córka Antiocha III Wielkiego i Laodike, matka Ptolemeusza VI, Ptolemeusza VIII i Kleopatry II.
– fon.: s
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – kombinacja hieroglifów: rygiel + kroczące nogi (sb)
- fon.: š
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – sadzawka z kwiatami lotosu (š3)
(forma alternatywna – Stare Państwo – hieratyka)
)
) jest wersją odwróconą hieroglifu – – był akceptowany tylko w piśmie heratycznym w okresie Starego Państwa
3. zobacz też: wiklinowy kosz z rączką (k)
Egipskie hieroglify dwuliterowe – pojedyncze hieroglify reprezentujące swoją wartością fonetyczną pary spółgłosek (dwie spółgłoski). Jest to największa grupa fonemów wśród najczęściej używanych hieroglifów. Ich łączna suma nie przekracza 100 hieroglifów.
Amenhotep IV - Echnaton − władca starożytnego Egiptu (faraon) z XVIII dynastii, syn Amenhotepa III i królowej Teje. Źródła podają rozbieżne daty jego urodzenia, objęcia rządów i śmierci, m.in: 1375-1358 p.n.e. lub 1379-1367-1350 p.n.e., lub 1351-1334 p.n.e. Jego główną żoną była Nefertiti, najprawdopodobniej hurycka księżniczka, a inną Taduhepa. Do czasów śmierci Amenhotepa III ukazało się niewiele wzmianek na temat Amenhotepa IV, co stanowi jedną z zagadek tej postaci.
(Stare Państwo)
) był wcześniejszą wersją hieroglifu -
3. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify – określniki i ideogramy – (1) podstawka pod słoje na wino lub piwo (det.)
– Gbtyw – Koptus (lub Koptos, łac. Coptus – miasto znajdujące się w środkowym biegu Nilu, poniżej Luksoru)
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify trzyliterowe – torba z płótna (lnu) (sšr)
(Stare Państwo)
) był używany zamiennie z hieroglifem –
3. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy – chleb (det.)
Oryx – rodzaj antylop z podrodziny antylop końskich (Hippotraginae) w rodzinie krętorogich (Bovidae). Oryksy znane były już starożytnym Egipcjanom, którzy często przedstawiali ich wizerunki na reliefach. Najbardziej znanym gatunkiem jest żyjący w Afryce Północnej, na skraju Sahary (Czad), oryks szablorogi (Oryx dammah) o zagiętych do tyłu długich, prawie metrowych rogach, pokrytych pierścieniowatymi zgrubieniami. Są zwierzętami bardzo płochliwymi i nadzwyczaj szybkimi. Sierść oryksa jest barwy żółtawobiałej, a jedynie szyję ma rdzawoczerwoną. Długość ciała ok. 2,3 m, wysokość w kłębie do 140 cm. Znakomicie przystosowany do życia w warunkach półpustynnych. Gatunek zagrożony wyginięciem.Hieratyka (gr. hiereus "kapłan") - jedna z form starożytnego pisma egipskiego, służąca przeważnie do zapisywania świętych tekstów na papirusie. Znaki tego pisma nie miały już obrazkowego charakteru hieroglifów i były często łączone. Pismo to pojawiło się już w czasach I dynastii. Około 660 r. p.n.e. hieratyka zaczęła ustępować demotyce, ale jeszcze przez kilka stuleci była używana przez kapłanów.
) był używany zamiennie z hieroglifem –
wyjątek stanowi kilka słów, gdzie ten hieroglif występuje podwójnie ( )
3. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy – chleb (det.)
– Irt – Iret (lub Iaret – region w starożytnej Syrii (?))
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – tłuczek (ti)
– Ṯṯi – Czeczi (lub Tczetczi – imię męskie)
2. ten hieroglif ( ) był używany zamiennie z hieroglifem –
3. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy – chleb (det.)
– Ddw – Buzyrys (lub łac. Busiris, obecnie: Abu Sir Bana)
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – przedramię trzymające stożkowaty bochenek (di)
– dḳ(r) – owoce (l. mn.)
2. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify dwuliterowe – stożkowaty bochenek (di)
) był używany jako zamiennik hieroglifu -
3. więcej o tym hieroglifie:
hieroglify – określniki i ideogramy – dłoń (d)
pismo hieroglificzne
egipskie hieroglify dwuliterowe
egipskie hieroglify trzyliterowe
egipskie hieroglify – określniki i ideogramy
lista znaków hieroglificznych Alana Gardinera
lista wszystkich hieroglifów dostępnych w czcionkach Unikodu wraz z listą Gardinera
hieroglificzna czcionka blokowa w standardzie Unikod
Podstrony: [1] 2 [3] [4]