Egipskie hieroglify (Unikod blok)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hieroglificzna czcionka blokowa w standardzie Unikod (nazywana także Unikod blok lub Unikod blokowy) – to hieroglify egipskie przekonwertowane na systemową czcionkę blokową. W standardzie ustalonym przez konsocjum Unikod, czcionka hieroglificzna obejmuje znaki w zakresie od U+13000 do U+1342F w zapisie systemu szesnastkowego (lub od 77 824 do 81 919 w zapisie systemu dziesiętnego).
Dyskusje i prace nad ustaleniem standardu dla czcionki hieroglificznej prowadzone były od 1997 r. Po raz pierwszy hieroglificzna czcionka blokowa została „wprowadzona” do standardu UTS dopiero w 2009 r. w wersji UTS 5.2. Czcionka wzorowana jest na liście Gardinera i poszerzona o hieroglify z listy Möllera.

Pismo starożytnego Egiptu opiera się na 3 rodzajach hieroglifów: znakach fonetycznych, ideograficznych oraz determinatywach. Odpowiedni ich układ pozwala tworzyć domyślny lub precyzyjny układ zdania mówionego. W razie potrzeby (zwłaszcza przy zapisywaniu obcojęzycznych nazw) starożytni Egipcjanie używali alfabetu - grupy znaków jednospółgłoskowych reprezentujących 24 dźwięki. Samogłoski nie były zapisywane.Szesnastkowy system liczbowy, system heksadecymalny, hex – pozycyjny system liczbowy, w którym podstawą jest liczba 16. Skrót hex pochodzi od angielskiej nazwy hexadecimal. Do zapisu liczb w tym systemie potrzebne jest szesnaście znaków (cyfr szesnastkowych).

Tabela znaków Unikodu blokowego[ | edytuj kod]

W tabeli przyjęto oznaczenia poszczególnych kategorii i ich nazwy zgodnie ze schematem Gardinera.

Uwaga:
   Do poprawnego wyświetlania znaków hieroglificznych w tabelkach poniżej wymagane jest zainstalowanie w systemie blokowej czcionki hieroglificznej – opis instalacji czcionek.

Unicode Technical Committee (skr. UTC, pol. Komitet Techniczny Unikodu) zarezerwował dodatkowe zakresy dla czcionki blokowej z hieroglifami egipskimi (Unikod blokowy). Określono również, jakie rodzaje hieroglifów znajdą się w przyszłych wersjach UTS (ang. Unicode Technical Stabdard, pol. Standard Techniczny Unikodu). Od wersji 12.0 UTS i 12.1 UTS, zarezerwowano zakres od 13430 do 1343F dla egipskich kontrolek formatowania zapisu znaków umożliwiających formatowanie zapisu hieroglifów w kwardaty zgodnie z kaligrafią staroegipską. Nieoficjalnie (poza standardem UTS), funkcja formatowania zapisu hieroglificznego uruchomiona jest w Wikipedii jako skrypt WikiHiero od maja 2004 r. Uwaga:    Do poprawnego wyświetlania znaków hieroglificznych w tabelkach poniżej wymagane jest zainstalowanie w systemie blokowej czcionki hieroglificznej – opis instalacji czcionek. Egipskie hieroglify dwuliterowe – pojedyncze hieroglify reprezentujące swoją wartością fonetyczną pary spółgłosek (dwie spółgłoski). Jest to największa grupa fonemów wśród najczęściej używanych hieroglifów. Ich łączna suma nie przekracza 100 hieroglifów.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Dziesiętny system liczbowy (system dziesiątkowy, system decymalny (skrót dec), system arabski) – pozycyjny system liczbowy, w którym podstawą pozycji są kolejne wielokrotności liczby 10; do zapisu liczb potrzebne jest w nim 10 cyfr, którymi są 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Liczby zapisuje się jako ciąg cyfr, z których każda jest mnożnikiem kolejnej potęgi liczby stanowiącej podstawę systemu, niekiedy grupowanych po trzy (Okcydent) lub cztery (część Orientu). Część całkowitą i ułamkową oddziela separator dziesiętny.

Reklama