• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Egil Olsen

  Przeczytaj także...
  XVI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1998 odbyły się po raz drugi w historii we Francji, w dniach od 10 czerwca do 12 lipca.Lyn Fotball − norweski klub piłkarski ze stolicy kraju Oslo, założony w 1896 roku. Nazwa "Lyn" oznacza "błyskawica". Klub posiada również silną sekcję narciarską. Lyn awansował do Tippeligaen w 2000 roku, po wygraniu Adeccoligaen (2. liga). W najwyższej klasie rozgrywkowej 4 razy z rzędu zajmował 3. miejsce (od 2001 do 2005) i kwalifikował się do rozgrywek Pucharu UEFA. Od 2006 do 2008 w klubie tym występował Polak z norweskim obywatelstwem - Tomasz Sokołowski, syn byłego reprezentanta Polski Kazimierza Sokołowskiego.
  Reprezentacja Iraku w piłce nożnej założona została w 1948, członkiem FIFA stała się w 1950 roku. Do tej pory w Mistrzostwach Świata brała udział tylko raz, w 1986. Przegrała jednak wszystkie mecze, zdobyła tylko jedną bramkę.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Egil Roger Olsen (ur. 22 kwietnia 1942 r. w Fredrikstadzie) – trener piłkarski i były norweski piłkarz, były reprezentant kraju.

  Reprezentacja Norwegii U-19 w piłce nożnej – młodzieżowa reprezentacja Norwegii kierowana przez Norweski Związek Piłki Nożnej.Wimbledon Football Club - nieistniejący, angielski klub piłkarski z siedzibą w Londynie, założony w 1889 roku. Klub ten w latach 1970-1980 występował w Division One, natomiast w latach 1986-2000 w Premiership. Największy jego sukces to zdobycie Pucharu Anglii w 1988. W 2003 klub został przeniesiony do miasta Milton Keynes i występował jako MK Dons.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Olsen rozpoczynał karierę w klubie Østsiden. W 1965 przeszedł do znanego w całej Norwegii klubu Vålerenga Fotball. Po trzech latach gry w 1968 przeszedł do Sarpsborg FK. W 1972 przeszedł do klubu Frigg. W 1975 zagrał w Hasle-Løren, w którym w tym samym roku zakończył karierę piłkarską.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy koszulkę reprezentacji Norwegii założył w 1964. Po raz ostatni zagrał w niej w 1971 i zagrał w 16 spotkaniach.

  Kariera trenerska[ | edytuj kod]

  Klubowa[ | edytuj kod]

  W 1972 rozpoczął karierę trenerską jako grający trener w klubie Frigg. W 1975 pełnił tę samą rolę w klubie Hasle-Løren. W tym czasie prowadził jeszcze takie kluby jak Østsiden, Fossum IF, Lyn Fotball, Aalesunds FK, Vålerenga Fotball, Wimbledon F.C. i Fredrikstad FK.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Vålerengens Idrettsforening Fotball – norweski klub piłkarski z siedzibą w stolicy kraju Oslo, grający w sezonie 2016 w rozgrywkach norweskiej pierwszej ligi – Tippeligaen.

  Reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W 1979 podjął się zadania prowadzenia reprezentacji Norwegii U-21. Po sześciu latach pracy zrezygnował w tej funkcji. W 1990 przez kilka miesięcy prowadził kadrę Norwegii U-23. W tym samym roku powierzono mu funkcję trenera pierwszej reprezentacji Norwegii. W ciągu ośmiu lat pracy awansował na MŚ 1994 i MŚ 1998. Po tym turnieju przestał trenować pierwszą reprezentację. W 2003 przez rok trenował kadrę Norwegii U-19. W 2007 powierzono mu funkcję trenera reprezentacji Iraku. Od 2009 do 2013 ponownie był selekcjonerem pierwszej reprezentacji Norwegii.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Reprezentacja Norwegii U-21 w piłce nożnej – młodzieżowa reprezentacja Norwegii sterowana przez Norweski Związek Piłki Nożnej. Siedemnaście razy zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy U-21 w Piłce Nożnej; w 1998 zdobyła brązowy medal. Reprezentacja powstała w 1978 roku, kiedy to UEFA wprowadziła nowe zasady odnośnie młodzieżowych reprezentacji piłkarskich – drużyny do lat 23 zostały zastąpione przez zespoły do lat 21.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Fredrikstad FK, norweski klub piłkarski z miasta Fredrikstad, występujący obecnie w norweskiej ekstraklasie - Tippeligaen. FFK w latach 1903-1927 siedmiokrotnie zmieniało swoje barwy by w końcu przyjąć barwy biało-czerwone. Klub otrzymał w prezencie komplet strojów reprezentacji Polski i zdecydował się pozstać przy tych kolorach.
  22 kwietnia jest 112. (w latach przestępnych 113.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 253 dni.
  XV Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1994 po raz pierwszy odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Turniej finałowy trwał od 17 czerwca do 17 lipca 1994.
  Frigg – bogini nordycka z rodu Azów. Według poematu Lokasenna córka starszego bóstwa Fjørgyn, według innych źródeł olbrzymki Jord i Odyna, siostra lub macocha Thora. Frigg była małżonką Odyna, boginią małżeństwa, opiekunką rodziny i bóstwem deszczu. Według mitów tkała ona wraz ze swymi służkami chmury w swym Morskim Dworze – Fensalier. Znała przeznaczenie, a jednak nie mogła go odwrócić – tak stało się w przypadku Baldura, gdy prosząc każde stworzenie o nieczynienie krzywdy swemu synowi zapomniała o jemiole. Frigg miała zapłakać dwa razy w historii świata: pierwszy raz – gdy zginął Baldur, drugi gdy nastanie koniec świata i zginie Odyn.
  Aalesunds Fotballklubb ("Klub piłkarski Aalesund"), norweski klub piłkarski, z siedzibą w mieście Ålesund, grający w sezonie 2011 w rozgrywkach norweskiej 1. ligi – Tippeligaen.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.