• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eggdrop

  Przeczytaj także...
  Botnet – zbiór połączonych ze sobą botów, których zadaniem jest utrzymywanie porządku na kanale IRC. Oprócz tego, wewnątrz botnetów są tzw. botlinie – czyli wewnętrzne czaty, na których mogą rozmawiać osoby, posiadające uprawnienia do sterowania botami. Wiele botnetów ma znacznie większy zasięg niż tylko jeden kanał. Istnieją botnety, w skład których wchodzą setki botów, działających często na różnych kanałach a nawet w różnych sieciach IRC.Serwisami nazywa się w sieciach IRC specjalne, dodatkowe usługi, które umożliwiają między innymi rejestrowanie i nadzorowanie kanałów bez potrzeby stawiania botów, rejestrowanie własnego pseudonimu, zostawianie komunikatów innym zarejestrowanym użytkownikom, pozyskiwanie pomocy i wiele innych rzeczy.
  Telnet – standard protokołu komunikacyjnego używanego w sieciach komputerowych do obsługi odległego terminala w architekturze klient-serwer.

  Eggdropbot IRC-owy rozpowszechniany na zasadach GNU GPL. Został napisany przez Robey'a Pointera w grudniu 1993 roku na użytek wojny IRC prowadzonej na kanale #gayteen, a następnie rozwijany przez Eggheads.org.

  Eggdrop bardzo szybko stał się popularny i utworzone z Eggdropów botnety można było spotkać pod koniec lat 90. XX w. na większości dużych kanałów w IRCnecie, EFnecie i innych sieciach nieposiadających serwisu rejestrowania kanałów.

  W celu ułatwienia konfiguracji Eggdropa, powstały gotowe pliki konfiguracyjne, a w celu zwiększenia jego możliwości – skrypty tcl oraz moduły. Użycie tego samego pliku konfiguracyjnego we wszystkich Eggdropach nadzorujących dany kanał gwarantowało, że nie robił się na nim bałagan, polegający na przypadkowo zaczętych "bitwach" między botami, wynikających z niezgodności konfiguracji, a w szczególności z różnic w tzw. userlistach (zawierających listę praw poszczególnych użytkowników i botów). Userlista oraz pliki konfiguracyjne były utrzymywane w tajemnicy, aby utrudnić konkurencji przejęcie kanału.

  IRC bot to zbiór skryptów lub niezależny program, który działa w sieci IRC. Jest to program, który wykonuje automatycznie pewne akcje np.: dodawanie operatorów, wyrzucanie użytkowników z kanału, automatyczne odpowiadanie na rozmaite pytania a nawet prowadzenie gier i konkursów przeprowadzanych na kanałach IRC.BSD (ang. Berkeley Software Distribution, czasami nazywany Berkeley Unix) – odmiana systemu operacyjnego Unix wywodząca się ze stworzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley rozszerzeń dla systemu rozwijanego przez firmę AT&T. Także potoczna nazwa licencji BSD, na której te systemy są wydawane oraz pokrewnych licencji tego typu (np. licencja MIT).

  Wydawanie poleceń Eggdropowi może nastepować na kilka sposobów: poprzez tzw. "party-line", czyli dzięki połączeniu się przez telnet do serwera, na którym uruchomiony jest bot, pod odpowiednim portem, poprzez DCC CHAT lub ewentualnie przez zwykły CHAT.

  Właściwości[]

 • Najstarszy bot IRC-owy, który jest wciąż rozwijany,
 • Działa na systemach Linux, *BSD, Solaris, Microsoft Windows, OS X i innych,
 • Rozszerzanie możliwości za pomocą skryptów w tcl i modułów w C,
 • Wiele gotowych skryptów i modułów rozszerzających możliwości bota o dodatkowe funkcje,
 • Przystosowany do pięciu największych sieci (Undernet, DALnet, EFnet, IRCnet i QuakeNet),
 • Możliwość tworzenia sieci botów i współdzielenia informacji o użytkownikach,
 • Kod źródłowy jest udostępniony na licencji GNU.
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • www.eggheads.org – strona domowa projektu
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Bot – program wykonujący pewne czynności w zastępstwie człowieka. Czasem jego funkcją jest udawanie ludzkiego zachowania.C – imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IRC (ang. Internet Relay Chat) – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
  GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.
  Tcl (Tool Command Language) – język skryptowy o składni częściowo podobnej do języków skryptowych powłok, oraz częściowo do Lispu. Jest znany z pakietu Tk (Tk Toolkit), który pozwala na pisanie przenośnych graficznych interfejsów użytkownika (GUI) dla wielu systemów operacyjnych oraz pakietu Expect, który pozwala na automatyzację zadań.
  Solaris, Oracle Solaris (uprzednio Sun Solaris) – system operacyjny z rodziny Unix firmy Oracle (oryginalnie opracowany przez Sun Microsystems) pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC – obecnie dostępny także dla 32- oraz 64-bitowych maszyn opartych o procesory firm Intel, AMD oraz VIA. Solaris 2.5.1 był również wydany dla architektury mikroprocesora PowerPC. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System jest stosowany jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Komputery z systemem Solaris są między innymi używane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w amerykańskich wahadłowcach.
  Język skryptowy – język programowania służący do kontrolowania danej aplikacji. Skrypty – programy napisane w językach skryptowych – wykonywane są wewnątrz pewnej aplikacji, w odróżnieniu od programów ("normalnych", nieskryptowych), które wykonują się niezależnie od innych aplikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.