• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Efekty specjalne

  Przeczytaj także...
  Arka Przymierza (hebr. אָרוֹן הָבְרִית Aron HaBrit, łac. arca - skrzynia) – obiekt będący dla Żydów jednym z elementów ich przymierza z Bogiem Jahwe.Poszukiwacze zaginionej Arki (ang. Raiders of the Lost Ark) – film przygodowy z 1981 roku w reżyserii Stevena Spielberga, wyprodukowany przez George Lucasa. Sztandarowe dzieło Kina Nowej Przygody i najbardziej dochodowy film 1981 roku, który łącznie zarobił 384 miliony dolarów. Przy uwzględnieniu inflacji jest to obecnie 17. najbardziej dochodowy film w historii kina. Jeden z najpopularniejszych filmów zagranicznych okresu PRL; w kinach obejrzało go blisko 9 mln widzów. W postać Indiany Jonesa, archeologa i poszukiwacza przygód, wcielił się Harrison Ford, który, walcząc z nazistami, próbuje odnaleźć Arkę Przymierza. Film doczekał się aż trzech kontynuacji: Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984), Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989) i Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008), a także serialu telewizyjnego Kroniki młodego Indiany Jonesa oraz serii filmów Przygody młodego Indiany Jonesa. Przez włączanie tych ostatnich do kanonu czasami tę cześć numeruje się jako 23.
  Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings) – trzyczęściowe dzieło filmowe nakręcone w oparciu o powieść J. R. R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.

  Efekty specjalne (FX, SFX) – specjalne wrażenia wywierane na widzach, tworzone najczęściej komputerowo.

  Historia[]

  Po raz pierwszy efekty specjalne zostały zaprezentowane w filmach: The Enchanted Drawing (1900) oraz Podróż na księżyc (1902). Modele gwiazd i planet były robione z gliny lub były kukłami. Gdy do kin wszedł Zaginiony świat (1925) prasa ogłosiła: żywy dinozaur! Dopiero później twórcy wyjaśnili iż były to kukły dinozaurów. Udoskonalone modele sztucznych dinozaurów i na dodatek wielką małpę zaprezentowano w filmie King Kong (1933).

  Gollum, Sméagol – postać literacka, jeden z głównych bohaterów powieści J. R. R. Tolkiena Hobbit oraz Władca Pierścieni.Andrew C. G. "Andy" Serkis (ur. 20 kwietnia 1964 w Londynie) – brytyjski aktor, znany głównie z roli Golluma z trylogii filmowej Władca Pierścieni i Hobbita .

  Sztucznych modeli potworów, robotów i zjawisk nadprzyrodzonych nie zarzucono aż do lat 90. XX wieku, udoskonalono je jednak. Do najbardziej przemyślnych efektów specjalnych przed nadejściem techniki komputerowej należą sceny narodzin młodego potwora z Obcy – ósmy pasażer Nostromo, poruszanie się statków kosmicznych w filmie Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja oraz scena otwierania Arki Przymierza przez faszystów w Poszukiwaczach zaginionej Arki.

  Sir Peter Jackson (ur. 31 października 1961 w Pukerua Bay) – nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Nagroda Akademii za najlepsze efekty specjalne (ang. The Academy Award for Visual Effects) – jedna z nagród, którą otrzymują ludzie pracujący w przemyśle filmowym, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) za najlepsze efekty specjalne. Oscar w tej kategorii pierwszy raz został przyznany w 1977 roku.

  CGI[]

  Na początku lat 90. XX wieku efekty specjalne po raz pierwszy były tworzone za pomocą techniki komputerowej (CGI). Przełom w stosowaniu komputerowych efektów specjalnych nastąpił wraz z premierą filmu Matrix, w którym użyto nowatorskich technik nagrywania i przetwarzania obrazu. Prekursorami obecnie stosowanych efektów specjalnych są Peter Jackson i Andy Serkis. Peter Jackson w trylogii Władca pierścieni zastosował CGI w celu wygenerowania komputerowo całej postaci wraz z jej ruchami – Golluma.

  Zaginiony świat – niemy film przygodowy z elementami fantasy produkcji amerykańskiej z 1925 roku. Jest adaptacją powieści Arthura Conana Doyle’a pod tym samym tytułem. Należy do najstarszych klasyków z gatunku filmów fantasy i jest często uważany za prekursora gatunku. W filmie pojawił się sam Arthur Conan Doyle. Jeden z pionierów efektów specjalnych.Obrazy generowane komputerowo (ang. computer-generated imagery - CGI) – wszelkie elementy obrazu (postacie, pojazdy, krajobraz), które powstały wyłącznie za pomocą komputera.

  Zobacz też[]

 • Oscar za najlepsze efekty specjalne • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Matrix – australijsko-amerykański film science fiction, pierwszy z trylogii filmowej o tej samej nazwie, napisany i wyreżyserowany przez Larry’ego i Andy’ego Wachowskich. Treść filmu zawiera ukryte przesłania i aluzje, ukazujące topos życia-snu. Kontynuacjami filmu są obrazy Matrix: Reaktywacja i Matrix: Rewolucje.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.