Edytor HTML

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edytor HTMLprogram komputerowy służący do tworzenia dokumentów HTML.

Screem (Site CReation and Editing EnvironMent) - edytor HTML będący wolnym oprogramowaniem, przeznaczony dla środowiska GNOME.World Wide Web [ˌwɜ:ldˌwaɪdˈwɛb] (sieć ogólnoświatowa, światowa rozległa sieć komputerowa), w skrócie WWW lub Web – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem, szczególnie przez początkujących użytkowników.

Zasadność stosowania[ | edytuj kod]

Dokument HTML jest plikiem tekstowym i jako taki może być tworzony w dowolnym edytorze tekstu, nawet tak prostym, jak Notatnik w systemie operacyjnym Windows czy Kate w systemie GNU/Linux. Jednak wyróżniającą cechą edytora HTML jest wspomaganie dla znaczników (tagów) HTML, dzięki czemu pisanie stron jest w znacznej mierze ułatwione (należy jednak podkreślić, że niektóre edytory tekstowe wprowadzają również prostą obsługę znaczników HTML).

PHP – obiektowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.Edytor Znaczników HTML (w skrócie ezHTML) jest darmowym polskim edytorem HTML stworzonym i rozwijanym przez Pawła Przewłockiego.

Niekiedy spotyka się twierdzenie, że używanie edytorów HTML nie jest konieczne. Wyspecjalizowany program tego typu umożliwia jednak:

 • szybsze wprowadzanie znaczników dzięki gotowym szablonom
 • unikanie błędów wynikających z ręcznego wprowadzania znaczników
 • Edytory HTML można podzielić na dwie podstawowe klasy: edytory pracujące w trybie tekstowym i edytory pracujące w trybie graficznym.

  Mianem edytorów pracujących w trybie tekstowym określamy programy, które pozwalają pracować bezpośrednio z kodem HTML, wyświetlając tekst dokumentu i kody sterujące (np. wyżej wspomniane Notatnik czy Kate).

  Notatnik (ang. Notepad) to prosty edytor tekstu dołączany do systemu Microsoft Windows od czasu wersji 1.0 wydanej w 1985.Hipertekst – organizacja danych w postaci niezależnych leksji połączonych hiperłączami. Hipertekst cechuje nielinearność i niestrukturalność układu leksji. Oznacza to, że nie ma z góry zdefiniowanej kolejności czytania leksji, a nawigacja między nimi zależy wyłącznie od użytkownika.

  Pierwszym edytorem Hipertekstu był program World Wide Web autorstwa Timothy'ego Bernersa-Lee, twórcy WWW.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bluefish – edytor dla twórców stron internetowych oraz programistów, który stanowi wolne oprogramowanie. Działa na większości systemów operacyjnych zgodnych z normą POSIX, m.in. na GNU/Linuksie, FreeBSD,Mac OS X i Windows.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  Webmaster – szeroki termin, do niedawna oznaczający jedną osobę zajmującą się projektowaniem, kodowaniem, szatą graficzną oraz aktualizacją witryny internetowej. Witrynę WWW webmaster wykonuje na zamówienie osoby (firmy), która chce zaistnieć w sieci internetowej. Może to być jednorazowe zlecenie i wtedy praca kończy się z chwilą zaakceptowania projektu przez zamawiającego oraz umieszczenia witryny na wskazanym serwerze. Usługa może mieć też charakter ciągły – wtedy webmaster aktualizuje i rozbudowuje stronę zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem zleceniodawcy. Webmaster może także tworzyć witryny na własne życzenie i według własnego projektu. Profesjonalnie przygotowana strona powinna być przygotowana w zgodzie ze standardami określonymi przez W3C.
  HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.
  Sir Timothy Berners-Lee (ur. 8 czerwca 1955 w Londynie) – fizyk, programista, współtwórca i jeden z pionierów usługi WWW, obecnie jednej z najpopularniejszych usług internetowych. Od roku 1994 jest Przewodniczącym Konsorcjum W3C.
  Słowo Mozilla powstało jako nazwa kodowa silnika dla przeglądarki Netscape Navigator. Powstało ono z połączenia słów Mosaic (nazwy jednej z pierwszych przeglądarek) i killer (ang. zabójca).
  Microsoft Expression Web - nazwie kodowej Quartz jest edytorem HTML w trybie WYSIWYG i głównym programem wydanym przez Microsoft do projektowania stron internetowych zastępując Microsoft FrontPage. Jest częścią pakietu Expression Studio. Expression Web jest odpowiedzią na zapotrzebowanie profesjonalnych webmasterów szukających wysokiej jakości programu do tworzenia stron dla firm. Program obsługuje XML, CSS 2.1, ASP.NET 2.0, XHTML, JavaScript i inne technologie używane do projektowania stron bardziej dynamicznych, interaktywnych i łatwiejszych w nawigacji. Wymaga środowiska .NET Framework 2.0. (oraz .NET Framework 3.0 i 3.5 dla Expression Web 2)

  Reklama