Edyta Wojtczak
Siedem życzeń – polski serial telewizyjny dla młodzieży z 1984 roku. Produkcja zdobyła ogromną popularność i uznanie, stając się jednym z najsłynniejszych seriali młodzieżowych lat 80. Specjalnie na potrzeby tego serialu zespół Wanda i Banda nagrał 9 piosenek, w tym tytułową, która stała się jednym z największych hitów grupy. W 2008 roku wydano Siedem życzeń na płytach DVD, a 4 listopada 2009 ukazała się płyta z piosenkami z serialu, zatytułowana Piosenki z serialu Siedem Życzeń.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.
Halina Edyta Wojtczak-Szymańska (ur. 28 stycznia 1936 w Grójcu) – polska spikerka telewizyjna, w latach 1957–1996 spikerka Telewizji Polskiej; laureatka „Superwiktora” (1992).
Życiorys[ | edytuj kod]
Była spikerką TVP od roku 1957 do 12 grudnia 1996 roku, później współtworzyła poranne pasmo w rozpoczynającej swoją działalność telewizji TVN (własny program „Między kuchnią a salonem”). Przez wiele lat zapowiadała programy w obu antenach TVP, a po ich osobowym zróżnicowaniu w latach 80. pracowała w TVP1. Oprócz pracy spikerskiej prowadziła i współprowadziła liczne programy (m.in. występowała w popularnym w latach 60. programie rozrywkowym „Wielokropek” oraz prezentowała niektóre wydania widowiska rozrywkowego „Dobry wieczór, tu Łódź”) a także prowadziła konferansjerkę na festiwalach w Opolu. Na początku lat 80. po zmianie zespołu i programu Studia 2, została jedną z gospodyń tego bloku. Przez wiele lat z rzędu zapowiadała programy w wieczór sylwestrowy i wraz z Janem Suzinem wielokrotnie składała widzom życzenia noworoczne. Od początku swojej pracy na antenie cieszyła się sympatią widzów i przez wiele lat była twarzą Telewizji Polskiej.
Była konferansjerką na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
18 grudnia 1966 poślubiła Jana Szymańskiego, który od 1981 mieszkał w Stanach Zjednoczonych (zm. 1999).
Filmografia[ | edytuj kod]
Odznaczenia i wyróżnienia[ | edytuj kod]
Zobacz też[ | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 października 2013 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2014 r. poz. 385).
- IV Festiwal Piosenki Radzieckiej Zielona Góra 6-8 czerwca 1968 r.: program, s. 7-10.
- Encyklopedia Warszawy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1994, ISBN 83-01-08836-2, s. 929.