• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edyta Górniak  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Cisowianka – akratopega wydobywana z ujęcia Cisy (wyimaginowanego w Ludziach Bezdomnych S. Żeromskiego) w Drzewcach w Gminie Nałęczów.VIVA Comet - nagroda przyznawana przez stację muzyczną VIVA dla najlepszych wykonawców muzycznych w wybranych kategoriach. Po raz pierwszy pojawiła się w 1995 roku w Niemczech. Swoje narodowe nagrody Comet od 2001 roku przyznaje także VIVA na Węgrzech, a od 2007 - w Polsce.

  Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, producent, reżyser, aktorka musicalowa. Honorowa obywatelka gminy Ziębice oraz Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole.

  Edyta Górniak zasłynęła jako aktorka musicalowa teatru Studio Buffo, debiutując na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie w musicalu Metro, z którym pojechała na premierę na Broadwayu. W 1994 roku została wybrana wewnętrznie przez Telewizję Polską na pierwszą w historii reprezentantkę Polski podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „To nie ja!”, z którym zajęła ostatecznie drugie miejsce, najwyższe w historii kraju w widowisku oraz jedno z najwyższych wśród debiutujących w konkursie nadawców publicznych. Po udziale w Eurowizji wokalistka wydała swój debiutancki album studyjny zatytułowany Dotyk, który ukazał się w 1995 roku. Jeszcze tego samego roku otrzymał status złotej i platynowej płyty, a dwa lata później – czterokrotnej platynowej płyty.

  "Lady Marmalade" to piosenka soulowa stworzona na czwarty album studyjny amerykańskiej grupy muzycznej Labelle pt. Nightbirds (1974). Wyprodukowany przez Allena Toussainta i Vicki Wickham, utwór wydany został jako pierwszy singel promujący krążek 3 sierpnia 1974 roku.„Hallelujah” – ballada pop-folkowa napisana przez kanadyjskiego piosenkarza i autora tekstów Leonarda Cohena, która pierwotnie została wydana na albumie Various Positions z 1984 roku.

  W 1997 Górniak rozpoczęła karierę międzynarodową. Wtedy wydała swój drugi album studyjny i pierwszy anglojęzyczny, zatytułowany Edyta Górniak. Płyta sprzedała się w nakładzie ponad 350 tys. egzemplarzy i pojawiła się na europejskich listach przebojów, w Norwegii (13. miejsce), Szwecji (18. miejsce), Finlandii (22. miejsce) i Szwajcarii (40. miejsce). Singel z płyty, „One & One” zaprowadził Edytę Górniak jako pierwszego polskiego wokalistę na listę European Radio Top 50 pisma „Music & Media”. W 1999 roku wydano album koncertowy wokalistki, Live '99, dokumentujący jej pierwsze tournée po Polsce. Trzeci studyjny album artystki, Perła, wydany został w 2002. Złożony z dwóch dysków – pierwszy został wydany wyłącznie na polski rynek, zaś drugi został później wydany międzynarodowo na płycie Invisible. Singel promujący album, „Impossible”, notowany był na listach przebojów w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Maria Fołtyn (ur. 28 stycznia 1924 w Radomiu, zm. 2 grudnia 2012 w Warszawie) – polska śpiewaczka i reżyser operowy, założycielka i prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki.

  W 2004 roku wycofała się z mediów z powodu częstych ataków paparazzi na jej życie prywatne. Powróciła trzy lata później, gdy na rynek muzyczny trafił czwarty album artystki E·K·G, który uzyskał status platynowej płyty. Rok później ukazał się świąteczny album Zakochaj się na Święta w kolędach, zaś w 2012 długo zapowiadana płyta My, która przyniosła artystce cztery nominacje do nagród VIVA Comet.

  Glamour - międzynarodowy magazyn dla kobiet, w Polsce wydawany przez wydawnictwo Gruner + Jahr Polska. Średni nakład wynosi 280 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż - 150 tys. (według danych ZKDP za 2005 r.).Alicja Węgorzewska-Whiskerd (ur. 28 lutego 1967 w Szczecinie) – polska śpiewaczka operowa (mezzosopran). Jej specjalnością są „role spodenkowe”, tj. mężczyzn granych przez kobiety.

  Artystka piętnastokrotnie otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Dwukrotnie została laureatką tejże nagrody. W 1994 roku otrzymała Wiktora. Zdobyła też statuetkę Eska Music Award oraz nagrodę międzynarodową przyznaną przez Hiszpanów za „Najlepszy głos Europy”. Była też czterokrotnie nominowana do nagród Viva! Najpiękniejsi i VIVA Comet Awards, w tej drugiej raz wygrywając. Otrzymała również nominacje do Superjedynek i Telekamer. W 2010 uhonorowano ją Bursztynowym Słowikiem, a w 2015 Złotą Karolinką i Platynową Telekamerą.

  Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Edyta Górniak jest członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.

  Spis treści

 • 1 Kariera
 • 1.1 1986–1993: Początki
 • 1.2 1994–1996: Eurowizyjny przełom
 • 1.3 1997–2003: Kariera międzynarodowa
 • 1.4 2004–2007: Niezależność artystyczna
 • 1.5 2007–2011: Powrót na szczyt
 • 1.6 2011–2013: Ekskluzywne występy
 • 1.7 Od 2014: Klubowe brzmienia
 • 2 Głos
 • 3 Działalność pozamuzyczna
 • 4 Życie prywatne
 • 5 Dyskografia
 • 6 Trasy koncertowe
 • 7 Nagrody i wyróżnienia
 • 8 Filmografia
 • 9 Przypisy
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).

  Kariera[]

  1986–1993: Początki[]

  Edyta Górniak od 1977 mieszkała w Opolu, gdzie od 1986 prowadziła zespół muzyczny System B, z którym występowała na dyskotekach oraz na imprezach studenckich. Podczas przeglądu zespołów w opolskim domu kultury, talent Górniak dostrzegła Elżbieta Zapendowska, która prowadziła tam zajęcia wokalistyki i zaproponowała piosenkarce lekcje wokalne. W 1989 roku Górniak zadebiutowała w programie telewizyjnym Śpiewać każdy może Zbigniewa Górnego piosenką „Stop” z repertuaru Sam Brown. W 1990 wzięła udział w, organizowanym przez Górnego, koncercie „Debiuty” w ramach XXVII Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, na którym otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki „Zły chłopak” z repertuaru Lory Szafran. W tym czasie przerwała edukację w Zespole Szkół Ogrodniczych im. Józefa Warszewicza w Prószkowie, aby rozpocząć karierę muzyczną i przeprowadzić się do Warszawy. Po występie na festiwalu w Opolu wzięła udział w przesłuchaniach do musicalu Metro reżyserowanego przez Janusza Józefowicza. Ostatecznie piosenkarka znalazła się w głównej obsadzie musicalu, w którym zagrała drugoplanową rolę z jedną solową partią – „Litania”. W 1992 roku razem z resztą obsady pojechała ze spektaklem na Broadway. W 1992 roku zastąpiła Katarzynę Groniec w roli Anny w musicalu Metro, zaś w październiku tego samego roku wystąpiła jako gość muzyczny podczas konkursu dla modelek i modeli Twarz roku, organizowanym w warszawskim Teatrze Wielkim.

  Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Pokaż kotku, co masz w środku – polska komedia z 2011 w reżyserii Sławomira Kryńskiego. Film ten promowała piosenka „Oj... kotku” Edyty Górniak. Jest to kontynuacja filmu To nie tak jak myślisz, kotku. Premiera filmu planowana była na 22 lipca 2011, lecz została przesunięta na 25 grudnia 2011.

  W 1993 roku nagrała dwie piosenki z muzyką Piotra Rubika do filmu Pajęczarki. Oprócz tego, występowała w przedstawieniach muzycznych w Teatrze Buffo: Do grającej szafy grosik wrzuć z klasycznymi polskimi popowymi przebojami sprzed ery rock and rolla, Blues minus z piosenkami autorstwa Jonasza Kofty oraz Nie opuszczaj mnie z polskimi wersjami piosenek tworzącego we Francji belgijskiego barda Jacques’a Brela. W lipcu wzięła udział w szwedzkim Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, gdzie zdobyła trzecią nagrodę za wykonanie utworu „Room for Change”.

  Wirtualne Media – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

  1994–1996: Eurowizyjny przełom[]

  W 1994 roku przyjęła zaproszenie Telewizji Polskiej do zostania pierwszym artystą reprezentującym Polskę podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji, na którym wystąpiła z utworem „To nie ja!”. Początkowo decyzji sprzeciwiał się ówczesny menedżer artystki, Wiktor Kubiak, jednak Górniak zdecydowała się przyjąć zaproszenie od stacji. Po przylocie do Dublina, gdzie odbywał się konkurs, Górniak przeziębiła się i zachorowała na zapalenie krtani i tchawicy, przez co miała problemy ze śpiewaniem podczas prób do występu, które rozpoczęły się 24 kwietnia. W trakcie próby generalnej, transmitowanej do wszystkich krajów oraz lokalnych komisji jurorskich oceniających wszystkie propozycje konkursowe, piosenkarka zdecydowała się zaśpiewać fragment utworu w języku angielskim, ponieważ łatwiej było jej wówczas zaśpiewać z bólem gardła. Wykonanie wywołało kontrowersje i zostało uznane za naruszenie regulaminu widowiska nakazującego śpiewanie wszystkim uczestnikom swoich propozycji w języku ojczystym. Sprzeciw wobec uczestnictwu Górniak wyraziły delegacje m.in. z Hiszpanii, Szwecji i Grecji, samej reprezentantce groziła natomiast dyskwalifikacja. Do organizatorów konkursu, Europejskiej Unii Nadawców nie napłynął jednak oficjalny protest, dzięki czemu Górniak została dopuszczona do udziału. Ostatecznie zdobyła ona łącznie 166 punktów, w tym maksymalne noty 12 punktów od komisji jurorskich z Wielkiej Brytanii, Austrii, Estonii, Litwy i Francji, dzięki czemu zakończyła udział na drugim miejscu, przegrywając tylko z przedstawicielami gospodarzy, irlandzkim duetem Charlie McGettigan i Paul Harrington. Podczas występu miała na sobie sukienkę wartą 30 milionów starych złotych zakupioną w Hongkongu. Towarzyszył jej żeński chórek, w którego skład weszła Alicja Borkowska oraz dwie irlandzkie wokalistki. Po konkursie niemiecka prasa napisała, że „pojawiła się nowa artystka z Polski o wyglądzie i głosie anioła”, natomiast dziennikarz BBC publicznie ogłosił, iż „poznaliśmy najpiękniejszy młody głos Europy – Edytę Górniak z Polski”.

  Niania – polski serial komediowy w reżyserii Jerzego Bogajewicza, emitowany na antenie telewizji TVN od 10 września 2005 (oraz od V sezonu w TVN HD) do 24 października 2009. Zdobywca Telekamery 2007 i 2008 z rekordową ilością głosów, w kategorii serial komediowy.Consequences – piąty singel Edyty Górniak promujący album My. Internetowa premiera piosenki odbyła się 14 czerwca 2012 na oficjalnym kanale YouTube artystki, natomiast oficjalna premiera radiowa odbyła się tego samego dnia w Radiu ZET. Pierwsze wykonanie na żywo miało miejsce 30 czerwca 2012 na koncercie Lato ZET i Dwójki organizowanym przez TVP2 i Radio ZET, gdzie Górniak wykonała również medley swoich trzech singli: „On the Run”, „Teraz - tu” oraz „Nie zapomnij”.

  Piosenka „To nie ja!” była przełomem w karierze wokalistki w Polsce, zostając największym przebojem 1994 roku. Górniak podpisała wówczas kontrakt z niezależną wytwórnią fonograficzną ORCA, której właścicielem był Wiktor Kubiak, producent musicalu Metro, który w kolejnych latach pełnił funkcję jej menedżera. Dzięki niemu artystka zadebiutowała singlem „Once in a Lifetime/To nie ja!”, który sprzedawany był jesienią 1994 w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Artystką zainteresowały się wówczas liczne wytwórnie płytowe, w tym polski oddział koncernu EMI – Pomaton EMI, który podpisał z nią, poprzez niezależną wytwórnię Kubiaka, kontrakt płytowy.

  Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

  Sukces odniosły także kolejne hity, „Jestem kobietą” oraz już w 1995 „Dotyk”. Jej pierwszy studyjny album, zatytułowany Dotyk, ukazał się w maju 1995 i rozszedł się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Zawierał także nowe wersje najpopularniejszych przebojów z wszystkich trzech musicali z udziałem Górniak. Album został uhonorowany nagrodą polskiego przemysłu płytowego Fryderyk 1995 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Tego samego roku z okazji Europejskiego Roku Ochrony Przyrody wspólnie z takimi wykonawcami jak Ryszard Rynkowski, Kayah, Andrzej Krzywy, Robert Janowski, Katarzyna Skrzynecka czy Kostek Yoriadis Górniak nagrała utwór „W każdym z nas”. W 1996 podpisała w Londynie kontrakt z wytwórnią EMI International na nagranie pięciu albumów. Kontynuowała jednak nagrywanie dla polskiego rynku, lansując wówczas trzy następne przeboje: „Kolorowy wiatr” (polską wersję utworu „Colors of the Wind” do filmu Disneya Pocahontas), „Love Is on the Line” (klubowy hit podarowany Górniak przez Kylie Minogue) oraz „To Atlanta” (polski hymn Igrzysk Olimpijskich 1996).

  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  1997–2003: Kariera międzynarodowa[]

  W listopadzie 1997 artystka wydała swój pierwszy anglojęzyczny album Edyta Górniak. Nad jego produkcją i doborem repertuaru czuwał Christopher Neil, odpowiedzialny za międzynarodową karierę Céline Dion. Prace nad płytą trwały ponad półtora roku. Piosenki napisali tacy twórcy światowych hitów, jak Billy Steinberg (m.in. „Like a Virgin” Madonny), Simon Climie (m.in. „I Knew You Were Waiting (For Me)” Arethy Franklin i George'a Michaela), George Merrill i Shannon Rubican (m.in. „I Wanna Dance With Somebody” Whitney Houston), Siedah Garrett (m.in. „Man In the Mirror” Michaela Jacksona) czy Rick Nowels (m.in. „Falling Into You” Céline Dion). Pierwszy z singli, „When You Come Back to Me”, stał się przebojem szczególnie w Skandynawii, Portugalii (gdzie wykorzystano go w czołówce popularnego serialu telewizyjnego) i w krajach azjatyckich (zrealizowany do niego klip osiągnął 3. miejsce na liście przebojów azjatyckiej MTV, zaraz za Spice Girls i Madonną). Następny singel „Anything” odniósł sukces głównie w Polsce.

  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.Maria Sadowska (ur. 27 czerwca 1976 roku w Warszawie) – polska scenarzystka i reżyser, a także piosenkarka wykonująca muzykę jazz, pop, funk i elektroniczną. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Zaraz po wydaniu płyty, w grudniu 1997 wokalistka wystąpiła w warszawskiej Sali Kongresowej na wspólnym koncercie z legendarnym tenorem Jose Carrerasem. Na repertuar koncertu złożyły się pieśni, arie operowe, świąteczne standardy oraz wspólny hit „Hope For Us”, który ukazał się wtedy na singlu. Koncert transmitowany był w Telewizji Polskiej.

  Dariusz Krupa (ur. 31 sierpnia 1976 w Łomży) – polski gitarzysta, muzyk sesyjny. Z wykształcenia technik ekonomista."Nothing Else Matters" /ˈnʌθɪŋ ɛls ˈmætə(ɹ)s/ (RP) – utwór zespołu Metallica, wydany na albumie "Metallica" (Black Album) w 1991.

  Podczas promocji pierwszego zagranicznego albumu Górniak nagrała w 1998 kolejne dwa przeboje dla polskiej publiczności: „Lustro” (polską wersję przeboju „Reflection” z filmu Disneya Mulan) oraz „Dumka na dwa serca” (temat przewodni najdroższego polskiego filmu XX wieku Ogniem i mieczem, w duecie z Mietkiem Szcześniakiem). Ten ostatni przebój okazał się największym przebojem 1999 i był nagradzany jeszcze wiele lat później – w marcu 2006 wygrał plebiscyt na najpiękniejszą piosenkę z sercem, zorganizowany przez TVP1 i radio RMF FM przy okazji akcji „Serce masz tylko jedno”, natomiast w październiku 2007 zdobył Złotą Kaczkę magazynu „Film”, dla najlepszej piosenki filmowej 50-lecia.

  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.Aleksander Milwiw-Baron (ur. 13 grudnia 1983 we Wrocławu) – polski gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista. Członek zespołu Afromental.

  Na początku 1999 umiarkowany sukces w krajach niemieckojęzycznych i francuskojęzycznych odniósł kolejny międzynarodowy singel wokalistki, „One & One”. W 1996 jako pierwszy wydał tę piosenkę debiutant Robert Miles, mimo że to Górniak nagrała ją pierwsza. Wersja Milesa doszła na szczyt europejskiej listy bestsellerów. Inny utwór z jej zagranicznej płyty, „Perfect Moment”, nagrała z kolei po niej debiutantka Martine McCutcheon, która doprowadziła go w 1999 na szczyt brytyjskiej listy bestsellerów. Album Edyta Górniak w Norwegii zyskał status złotej płyty, natomiast w Szwajcarii i Portugalii srebrnej płyty. Na świecie rozeszło się ponad 350 tysięcy egzemplarzy tego albumu, z czego ponad 200 tysięcy poza granicami Polski.

  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  Zaraz po ostatnich sukcesach na rynkach zachodnich 8 kwietnia 1999 Górniak wyruszyła w trwającą miesiąc pierwszą biletowaną trasę koncertową po Polsce. Obejmowała 11 koncertów w 11 miastach. Podczas jej trwania powstał koncertowy album Live '99. Na potrzeby płyty wykorzystano koncerty zarejestrowane w Krakowie i Warszawie, choć rejestrowany był również koncert w Łodzi. Na płycie znalazło się 14 piosenek, jednak z pominięciem jej największego międzynarodowego przeboju „One & One”. Album został wydany we wrześniu i sprzedany w nakładzie ponad 30 tys. sztuk.

  Chillout (także chill out) – gatunek muzyczny, w którego skład wchodzi wiele spokojnych stylów tworzonych przez artystów i producentów sceny muzyki elektronicznej.Charles (Charlie) McGettigan (ur. 7 grudnia 1950 w Ballyshannon w hrabstwie Donegal) – irlandzki piosenkarz. Obecnie przebywa w Drumshanbo w hrabstwie Leitrim.

  3 lipca 2000 artystka rozpoczęła swoją pierwszą plenerową trasę po Polsce, o nazwie Julia, promującą słuchowisko radiowe RMF FM Romeo i Julia. Artystka występowała w nim wspólnie z Maciejem Stuhrem. Koncert w Krakowie został zarejestrowany przez TVP1 i miał swoją telewizyjną premierę w grudniu.

  W 2002 wytwórnia EMI International rozwiązała kontrakt z Górniak, ale wokalistka podpisała nowy, z niemieckim oddziałem wytwórni Virgin Records. Za produkcję i piosenki na jej kolejny międzynarodowy album, tym razem odpowiadał brytyjski producencko-kompozytorski zespół Absolute, pracujący wcześniej m.in. ze Spice Girls i Tiną Turner. Napisali oni większość materiału na płytę, ale premierowe utwory podarowali też kolejni twórcy światowych hitów: Steve Kipner (m.in. „Genie In A Bottle” Christiny Aguilery) i John Reid (m.in. „When The Heartache Is Over” Tiny Turner). W marcu 2002 na rynek trafiła polska edycja tego albumu, zatytułowana Perła. Album zawierał dodatkową polskojęzyczną płytę, z nagraniami dla polskich fanów. Przyniosła ona przeboje „Jak najdalej” czy „Nie proszę o więcej”. Sprzedano ponad 40 tysięcy sztuk tego dwupłytowego albumu.

  X Sopot TOPtrendy festiwal odbył się w dniach od 25 do 27 maja 2012 roku w Ergo Arena w Sopocie. Składał się jak co roku z koncertów: TOP, Trendy, kabaretonu oraz recitali gwiazd. Festiwal zorganizowany przez telewizję Polsat.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.

  Tego samego roku Górniak została poproszona o zaśpiewanie polskiego hymnu narodowego podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Występ ten odebrany był później z mieszanymi odczuciami. W rok po polskiej premierze, w marcu 2003 angielska część Perły miała międzynarodową premierę pod tytułem Invisible. Album dodatkowo zawierał klubowy hit „Impossible”, który został wybrany na promującego go singla. W nowym wizerunku artystycznym Górniak w Europie, według zamysłu wytwórni, pozostało tylko imię Edyta. „Impossible” odniósł jedynie umiarkowany sukces w krajach niemieckojęzycznych, co nie pozwoliło odnieść płycie sukcesu komercyjnego. Sprzedano zaledwie kilkanaście tysięcy egzemplarzy. Wytwórnia zrezygnowała więc z wydawania kolejnych singli i realizowania kolejnych klipów. Jeszcze tylko utwór „Hold on Your Heart” został wykorzystany w popularnym portugalskim serialu telewizyjnym Morangos com Açúcar (Truskawki z cukrem). Rok później Virgin Records rozwiązała kontrakt z Górniak, a po dziesięciu latach współpracy wokalistka opuściła także swoją macierzystą polską wytwórnię. Na pożegnanie w marcu 2004 polski oddział EMI wydał kompilację 17 jej największych przebojów, Złota kolekcja: Dotyk. W tym czasie artystka nagrała kolejny przebój „Nie było” z metalową formacją Sweet Noise.

  Viva! – polski dwutygodnik publikujący głównie artykuły o życiu znanych osób i wywiady z nimi. Wydawany od 1997 przez wydawnictwo Edipresse Polska.Have Yourself a Merry Little Christmas – piosenka Judy Garland, pochodząca z musicalu Spotkamy się w St. Louis z 1944 roku. Frank Sinatra nagrał później wersję z lekko zmienionym tekstem, która stała się bardziej popularna niż oryginalna. Jej twórcami byli Ralph Blane i Hugh Martin, choć ten ostatni utrzymywał, że Blane jedynie zachęcił go do napisania tekstu i nie brał bezpośredniego udziału w tworzeniu utworu. W 2007 i 2008 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP) uznawało Have Yourself a Merry Little Christmas za trzecią najczęściej emitowaną piosenkę świąteczną w ciągu ostatnich pięciu lat w amerykańskich radiach stworzoną przez swoich członków. Od października do grudnia 2010 roku na falach amerykańskich stacji radiowych została zagrana 23 871 razy, co było siódmym wynikiem wśród piosenek świątecznych.

  2004–2007: Niezależność artystyczna[]

  27 marca 2004 Górniak urodziła syna Allana, ze związku z gitarzystą, Dariuszem Krupą. W tym czasie wokalistka założyła z nim również własną niezależną wytwórnię płytową EG.Production, a Krupa został także jej menedżerem. Wokalistka nawiązała współpracę z nieznanym duetem polskich producentów muzycznych Mathplanete, aby nagrać piosenki w całkiem nowym stylu, z klubową muzyką chillout. Pierwszym efektem prac był singel z francuskojęzyczną piosenką „Lunatique”. Jego promocja nie nabrała jednak rozmachu i rozgłosu w mediach, jaki towarzyszył wcześniejszym jej powrotom na rynek muzyczny w latach 1997 i 2002. W lipcu zdecydowała się na przerwanie kariery muzycznej, co związane było z częstymi atakami paparazzich na jej życie prywatne.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Kostek Joriadis (ur. 25 stycznia 1963 w Salonikach) – polski muzyk greckiego pochodzenia, wokalista, trębacz, klawiszowiec, kompozytor, producent.
  Edyta Górniak w trakcie koncertu w Sosnowcu (2006)

  11 listopada 2005 Górniak i Krupa pobrali się. W tym samym miesiącu odbyła się premiera singla „Krople chwil…” promującego kampanię reklamową wody mineralnej Cisowianka z udziałem wokalistki. W grudniu zaprezentowała drugi utwór pochodzący z albumu Mathplanete, czyli „Sexuality”. W styczniu 2006 w miesięczniku „Playboy” ukazała się sesja fotograficzna Górniak autorstwa współpracującej z magazynem „Vogue” Marleny Bielińskiej i Tomasza Drzewińskiego. Powiązana była z promocją singla „Sexuality”, który do sklepów trafił w lutym. Nakład pisma wyniósł 130 tysięcy egzemplarzy i ukazał się w dwóch wersjach okładkowych. Utwór „Sexuality” promowało wideo z sesji zdjęciowej wokalistki w „Playboyu”.

  Kolorowy wiatr - soundtrack z filmu Disneya pt. Pocahontas, śpiewany przez Edytę Górniak. W oryginale utwór ten wykonuje Vanessa Williams (Colors of the Wind). Piosenka została wydana na singlu mieszanym. Gościła na licznych listach przebojów m.in. na SLIP-ie oraz Liście 30 ton.Martine McCutcheon właśc. Martine Kimberley Sherri Ponting (ur. 14 maja 1976 r. w Londynie, GBR) – brytyjska aktorka i piosenkarka.

  Wkrótce Górniak rozpoczęła pracę nad nowym albumem popowym i poszukiwania nowego wydawcy. Wybór wokalistki padł na koncern Sony BMG, a pierwszym efektem ich współpracy było wzięcie udziału w czerwcu 2006 w konkursie Premiery na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie Górniak zaprezentowała piosenkę „Cygańskie serce”. Utwór zajął drugie miejsce w głosowaniu publiczności, przegrywając jedynie z zespołem Virgin. Tego samego roku wraz z Mieczysławem Szcześniakiem, Kayah, Natalią Kukulską, Marylą Rodowicz, Robertem Amirianem i Grzegorzem Markowskim piosenkarka nagrała utwór „Wystarczy chcieć” z okazji 10. rocznicy powstania Fundacji Polsat.

  Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych — stowarzyszenie, zajmujące się zarządzaniem prawami pokrewnymi do praw autorskich wykonawców utworów.60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  W listopadzie 2006 odbyła się premiera singla z kolejną piosenką zapowiadającą nową płytę, „Loving You”. Tymczasem w styczniu 2007 Górniak zaśpiewała tytułowy temat do polskiej wersji hiszpańskiego filmu animowanego Smocze wzgórze. Równolegle do prac nad płytą, od marca do grudnia 2007 wokalistka zasiadała w jury pierwszych dwóch edycji programu Jak oni śpiewają telewizji Polsat, w którym gwiazdy seriali telewizyjnych walczyły o kontrakt płytowy.

  Piotr Andrzej Rubik (ur. 3 września 1968 w Warszawie) – polski wiolonczelista, kompozytor muzyki pop, filmowej i teatralnej, producent muzyczny oraz prezenter telewizyjny. Jeśli chodzi o kompozycję i dyrygenturę − Rubik jest samoukiem − nie ukończył studiów na tych kierunkach.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

  We wrześniu 2007 Górniak wystąpiła w Teatrze Wielkim w Warszawie w koncercie z muzyką klasyczną pod tytułem Śpiewnik narodowy, ku czci Marii Fołtyn i Stanisława Moniuszki. Koncert był transmitowany na żywo przez TVP, a zaproszono na niego tak wybitnych polskich artystów jak Ryszard Morka, Irena Santor i Maryla Rodowicz. Górniak wykonała klasyczny utwór Moniuszki „Gwiazdeczka”, otrzymując entuzjastyczne recenzje, m.in. od samej Santor: „Pamiętam, jak Edyta Górniak kiedyś śpiewała pieśń Stanisława Moniuszki. Niełatwą. Niepopularną. Zrobiła to tak pięknie, że uważam to za wzorzec. To było z okazji jubileuszu Marii Fołtyn. Arcy-, arcymuzykalnie, arcypięknie”.

  Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.Sony BMG Music Entertainment, Inc. była spółką joint venture pomiędzy Sony Music Entertainment a BMG Entertainment założoną 5 sierpnia 2004.

  2007–2011: Powrót na szczyt[]

  Jej pierwszy od pięciu lat studyjny album E·K·G trafił na rynek w październiku 2007. Ostatecznie został wydany wspólnie przez EG.Production i medialny koncern Agora SA. Górniak zadebiutowała na nim jako autorka tekstów. Albumowi towarzyszyła kilkudziesięciostronicowa książeczka z tekstami piosenek, ilustrowana materiałem fotograficznym ukazującym ją w obiektywie Tomasza Drzewińskiego.

  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Bitwa na głosy – program o formule talent show, nadawany w TVP 2 i TVP HD. Show powstał na licencji amerykańskiej wersji Clash of the Choirs.

  Premierę albumu E·K·G poprzedził singel „List”, będący polskojęzyczną wersją utworu „I Surrender” z repertuaru Céline Dion, pierwotnie napisanego dla Górniak. Był to zarazem jej pierwszy od czterech lat teledysk. Już w kilka dni od premiery płyta zdobyła status złotej, a po miesiącu platynowej płyty. Po tak krótkim okresie sprzedaży album okazał się 14. bestsellerem roku, oraz 7. wśród albumów polskich wykonawców, mimo że czołowe stacje radiowe i telewizyjne nie grały pochodzących z niego singli.

  Madagaskar (ang. Madagascar) – pełnometrażowy film animowany z 2005 roku, wyprodukowany przez wytwórnię DreamWorks. Opowiada o czwórce zwierząt z zoo w nowojorskim Central Parku, które nagle znajdują się na wolności w tropikalnej dżungli i muszą stawić czoła życiu, jakie dotąd tylko sobie wyobrażały, ale nigdy go nie zasmakowały. Film zawiera dowcipne odniesienia do wielu znanych filmów i programów telewizyjnych, w tym także do dwóch sztandarowych produkcji studia DreamWorks: American Beauty oraz Shreka, jego kontynuacja Madagaskar 2 pojawiła się 3 lata później, trzecia część Madagaskar 3 – 7 lat później.Dziękuję ci – trzeci singel Edyty Górniak promujący album E·K·G, wydany w lutym 2008 roku nakładem Agora SA i EG Production.

  W tym samym czasie wokalistka wzięła udział w sesji zdjęciowej dla miesięcznika „Machina”, na której została ucharakteryzowana na warszawską Syrenkę, co miało służyć odświeżeniu wizerunku symbolu polskiej stolicy. Pomysłodawcą sesji była redakcja „Machiny” i władze miasta Warszawa.

  W Sylwestra wokalistka uświetniła swoim występem największy w Polsce plenerowy koncert z tej okazji, organizowany przez telewizję Polsat w Krakowie. W styczniu 2008 oficjalnie potwierdziła, że planuje trasę koncertową promującą płytę, planowała również wydanie płyty DVD z tej trasy. Ostatecznie nie doszło do zapowiadanego tournée i nie licząc sporadycznych koncertów po wydaniu w Walentynki singla „Dziękuję Ci”, promocja płyty szybko dobiegła końca.

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.Mulan – pełnometrażowy film animowany z 1998 roku, nawiązujący do starożytnej chińskiej legendy o Hua Mulan. Film został wyprodukowany przez wytwórnię filmową Walt Disney Pictures. Po sześciu latach (w 2004 r.) na kasetach VHS i płytach DVD wydany został sequel filmu pt. Mulan II.

  Sukces płyty E·K·G przełożył się na liczne wyróżnienia dla artystki. Otrzymała ona m.in. nominację do Telekamery w kategorii Muzyka (5. miejsce) oraz do Wiktora w kategorii Muzyka i estrada. Zdobyła również dwie nominacje do Superjedynek 2007 w dwóch kategoriach: Wykonawca roku (4. miejsce w głosowaniu internautów) i Płyta roku (5. miejsce w głosowaniu internautów). Nominowano ją także do nagród Viva! Najpiękniejsi oraz Kobieta Roku Glamour 2007.

  Litwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się litewski nadawca publiczny Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT).Grodzisk Mazowiecki (do 1928 Grodzisk) – miasto na Równinie Łowicko-Błońskiej, w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Grodzisk Mazowiecki.
  Edyta Górniak podczas odsłonięcia gwiazdy w Alei Gwiazd w Opolu (2009)

  Po zakończeniu promocji płyty, od marca do listopada 2008 roku Górniak ponownie zasiadała w jury programu Jak oni śpiewają, w jego kolejnych dwóch edycjach. W lipcu 2008 zaśpiewała na festiwalu TOPtrendy w Sopocie w koncercie TOP. Miesiąc wcześniej odmówiła występów na dwóch ważnych w swojej karierze koncertach. Pierwszy miał odbyć się z okazji 15-lecia jej kariery w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, lecz organizator nie pozwolił jej na wyjście na scenę dopiero po zmroku. Drugi miał być supportem przed koncertem Céline Dion, jednak management Dion nie pozwolił jej wystąpić z zespołem na żywo.

  Lunatique – singel polskiej grupy muzycznej Mathplanete nagrany wspólnie z popową piosenkarką Edytą Górniak, wydany w 2005 roku przez wytwórnię płytową EG Production. Jest to pierwszy francuskojęzyczny utwór w karierze wokalistki. Autorami kompozycji są Piotr Skotnicki i Artur Włodkowski. Dochód ze sprzedaży singla przeznaczono na pomoc chorym dzieciom.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  W październiku 2008 w plebiscycie zorganizowanym z okazji 60-lecia EMPiK-u Górniak zdobyła dwie statuetki dla Najważniejszej osobowości ostatnich 60 lat oraz Najważniejszej płyty ostatnich 60 lat za debiutancki album Dotyk.

  W listopadzie 2008 ponownie w swojej karierze zaśpiewała w filmie, tym razem w polskiej komedii romantycznej To nie tak jak myślisz, kotku. Wykonała utwór „To nie tak jak myślisz”, do którego zrealizowano teledysk. Piosenka trafiła na playlisty większości radiostacji i muzycznych stacji telewizyjnych, co zdarzyło się po raz pierwszy od blisko sześciu lat, od czasu przeboju „Impossible”. Był to jej pierwszy wielki przebój od tamtego czasu.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  Tuż przed Bożym Narodzeniem ukazał się jej pierwszy świąteczny album Zakochaj się na Święta w kolędach zawierający pięć kolęd w języku polskim i pięć amerykańskich świątecznych standardów. Płyta była dodatkiem do „Gazety Wyborczej”. Pod koniec 2008 wokalistka wzięła udział w programie Ranking gwiazd. 31 grudnia wystąpiła podczas emitowanej w telewizji Polsat imprezy sylwestrowej w Warszawie, gdzie m.in. wykonała w duecie z Arturem Chamskim utwór z filmu Madagaskar, pt. „Wyginam śmiało ciało”. Od marca do listopada 2009 była jurorką ostatnich dwóch edycji programu Jak oni śpiewają.

  Maciej Stuhr (ur. 23 czerwca 1975 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, współzałożyciel kabaretu Po Żarcie; od 2008 aktor Nowego Teatru w Warszawie.Oj... kotku (stylizowany zapis: oj... KOTKU) – trzeci singel Edyty Górniak promujący album My. Utwór ten jest tematem przewodnim filmu Sławomira Kryńskiego Pokaż kotku, co masz w środku. Internetowa premiera piosenki odbyła się 24 października 2011 na oficjalnym kanale YouTube artystki, natomiast oficjalna premiera radiowa odbyła się 7 grudnia 2011 w Radiu ZET. Premiery piosenki oraz teledysku miały odbyć się w pierwszej połowie roku, jednak zostały przesunięte z powodu opóźnienia premiery filmu.

  W kwietniu 2009 zdobyła statuetkę Radia Eska, Eska Music Award, w kategorii Przebój roku za utwór „To nie tak jak myślisz”. W tym samym miesiącu wydała oświadczenie, w którym ogłosiła separację w swoim małżeństwie. W maju zakończyła współpracę z mężem na stanowisku menedżera. W lipcu, w wywiadzie dla magazynu „Viva!”, ogłosiła koniec swojego związku. Firma EG.Production została w rękach Krupy. Do rozwodu doszło w lutym 2010. W Sylwestra Górniak wystąpiła jednego wieczoru na trzech prestiżowych koncertach w Warszawie. W Sali Kongresowej dwukrotnie wystąpiła z legendarną orkiestrą BBC Big Band, po czym uświetniła największy plenerowy show sylwestrowy, transmitowany przez telewizję Polsat.

  Kluczbork (niem. Kreuzburg) – miasto i gmina w północno-wschodniej części woj. opolskiego, w powiecie kluczborskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kluczbork.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  W styczniu 2010 Górniak rozpoczęła roczną współpracę z byłą menedżerką Dody, Mają Sablewską. Zapowiedziała wówczas obchody jubileuszowego roku kariery. Najpóźniej latem miała wydać nowy album oraz płytę DVD, ogłosiła też rozpoczęcie prac nad własnym musicalem, żadnych z tych planów jednak nie zrealizowała. W marcu tego samego roku dostała nominację do nagrody Viva! Najpiękniejsi w kategorii Najpiękniejsza Polka.

  Wystarczy chcieć – singel wykonywany przez różnych wokalistów, wydany w 2006 roku z okazji dziesięciolecia istnienia Fundacji Polsat.Violetta Villas ("VV"), właściwie Czesława Maria Gospodarek de domo Cieślak (ur. 10 czerwca 1938 w Heusy, zm. 5 grudnia 2011 w Lewinie Kłodzkim) – polska artystka estradowa, osobowość sceniczna, śpiewaczka, piosenkarka pieśni estradowych, operowych i operetkowych, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka, autorka tekstów.

  29 maja artystka uczciła swój jubileusz uroczystym koncertem 20 piosenek na XX-lecie, podczas festiwalu TOPtrendy w Sopocie. W sierpniu wystąpiła jako gość specjalny festiwalu TVP Bydgoszcz Hit Festiwal 2010. Na obu koncertach po raz pierwszy wykonała na żywo unikatową piosenkę „Never Will I”, nagraną na jej pierwszy zagraniczny album i wydaną tylko w Japonii. Od września do listopada brała udział w show stacji TVN Taniec z gwiazdami razem z Janem Klimentem, zajmując 3. miejsce. Podczas finałowego odcinka wystąpiła jako gość specjalny, wykonując piosenkę Miley Cyrus, „When I Look At You”.

  Virgin Records – brytyjska wytwórnia płytowa założona przez Richarda Bransona, Simona Drapera i Nika Powella w 1972 roku. Przesiębiorstwo odniosło światowy sukces, podpisując kontrakty z tak znanymi wykonawcami jak Roy Orbison, Devo, Genesis, Keith Richards, Janet Jackson, Culture Club, Simple Minds, Lenny Kravitz, The Smashing Pumpkins, czy Mike Oldfield.Paul Harrington (ur. 8 maja 1960 w Dublinie) – irlandzki muzyk i piosenkarz, zwycięzca 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku w duecie z Charliem McGettiganem.

  W listopadzie na rynek trafiła nowa wersja kompilacji jej największych przebojów, Złota kolekcja: Dotyk, uaktualniona o hity z ostatnich lat oraz unikatowy utwór „Never Will I”. W grudniu 2010 artystka uświetniła swoim występem sylwestrowy koncert TVP Sylwester z Dwójką – Imperium gwiazd we Wrocławiu. Jedną z atrakcji było wspólne wykonanie Górniak wraz z Marylą Rodowicz i Beatą Kozidrak, przeboju Creedence Clearwater Revival „Proud Mary”, w aranżacji znanej z wykonania Tiny Turner. Wokalistka zaprezentowała tam również swój premierowy singel „Teraz – tu”, zapowiadający nowy album My. Teledysk do niego wyreżyserowała sama Górniak, podobnie jak do następnego singla „On the Run”. W październiku 2011 odbyła się premiera piosenki „Oj... kotku”, będącej motywem przewodnim do filmu Pokaż kotku, co masz w środku. W listopadzie wokalistka dostała kolejną nominację do nagrody Viva! Najpiękniejsi w kategorii Najpiękniejsza Polka.

  "Say Something" to ballada popowa stworzona na pierwszy album studyjny amerykańskiego zespołu muzycznego A Great Big World pt. Is There Anybody Out There? (2014). Wyprodukowany przez Dana Romera, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek dnia 3 września 2013 roku.Mathplanete – debiutancki album polskiej grupy muzycznej Mathplanete, wydany 27 listopada 2006 roku nakładem EMI Music Poland.

  2011–2013: Ekskluzywne występy[]

  Edyta Górniak gościnnie podczas Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji (2010)

  22 marca 2011, w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się koncert Jednego Serca, będący hołdem dla ofiar katastrofy smoleńskiej, podczas którego artystka wykonała utwór „Nie opuszczaj mnie” Jacques’a Brela. 1 lipca na koncercie Tu Warszawa, z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE w Warszawie, zaśpiewała przebój Czesława NiemenaSen o Warszawie”.

  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.Fundacja Polsat – ogólnopolska fundacja z siedzibą w Warszawie mająca na celu udzielanie pomocy osobom niepełnosprawnym, chorym dzieciom i ich rodzicom. Grantodawcza, pozarządowa organizacja pożytku publicznego.

  14 lutego 2012 na rynek trafił długo zapowiadany album Górniak My, wydany przez jej nową własną wytwórnię płytową Anaconda Productions. Promowały go single „Teraz – tu”, „On the Run”, „Nie zapomnij”, „Consequences”, który doczekał się także polskojęzycznej wersji „Co tylko chcesz” oraz „Sens-Is”. Płyta przyniosła artystce cztery nominacje do nagród VIVA Comet. W związku z brakiem wsparcia promocji albumu My trasą koncertową, Górniak rozpoczęła w zamian wieloletnią serię specjalnych występów na licznych telewizyjnych galach, gdzie śpiewała głównie covery. W tym okresie wzięła również udział w dwóch popularnych programach muzycznych jako trener.

  Duffy, właśc. Aimee Anne Duffy (ur. 23 czerwca 1984 w Bangor w hrabstwie Gwynedd) – walijska piosenkarka soulowo-popowa.Szpital Wojewódzki im. kardynała Stefana Wyszyńskiego – szpital w Łomży, położony przy Alei Józefa Piłsudskiego 11, świadczący usługi medyczne poziomu podstawowego i specjalistycznego.

  Od 3 do 31 marca 2012 Górniak brała udział w programie TVP2 Bitwa na głosy w roli trenera, gdzie prowadziła chór uczestników z Opola. 22 kwietnia w Gdańskiej Ergo Arenie, po raz drugi wystąpiła na wspólnym koncercie z legendarnym tenorem José Carrerasem. Na jego specjalne życzenie zaśpiewała jego ulubioną piosenkę „My Heart Will Go On” z repertuaru Céline Dion. Wykonała również covery „Nie opuszczaj mnie” oraz „Hallelujah”, a w duecie z tenorem tematy „All I Ask of You” z musicalu Upiór w operze i „Moon River” z filmu Śniadanie u Tiffany’ego. 26 maja podczas festiwalu TOPtrendy 2012 Górniak wykonała cover „I Will Always Love You” w hołdzie Whitney Houston. 30 czerwca wokalistka wzięła udział w telewizyjnym koncercie TVP Sabat Czarownic w Kielcach, gdzie wykonała m.in. utwór „The Show Must Go On” z repertuaru zespołu Queen. 2 grudnia wystąpiła na telewizyjnej gali stacji TVN Zwykły bohater, podczas której zaśpiewała w towarzystwie orkiestry pod batutą Tomasza Szymusia m.in. trzy covery: „Hallelujah”, „Sorry Seems To Be The Hardest Word” Eltona Johna oraz „Hero” Mariah Carey w duecie z polską gwiazdą światowych scen operowych, Aleksandrą Kurzak. 18 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie wystąpiła gościnnie podczas gali 20-lecia Telewizji Polsat, gdzie wykonała „My Heart Will Go On” z repertuaru Céline Dion.

  Mariah Carey (ur. 27 marca 1970 r. w Huntington na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, producentka i autorka tekstów piosenek. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 5 oktaw. Podczas koncertów jej głos osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego.Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

  16 grudnia, w warszawskim studiu telewizyjnym Transcolor, odbył się uroczysty urodzinowy koncert Górniak, rejestrowany przez stację HBO i wyemitowany w Sylwestra. Wokalistka przedstawiła tam swoje największe przeboje, jak również covery „Co mi Panie dasz” grupy Bajm i „Lovesong” The Cure. 2 lutego 2013 Górniak wystąpiła podczas gali Miss Polonia 2012, wykonując m.in. covery: „Nothing Else Matters” zespołu Metallica i „(You Make Me Feel Like) A Natural Woman” Arethy Franklin. 11 lutego podczas gali Viva! Najpiękniejsi wykonała cover „MercyDuffy. 14 i 15 lutego z okazji walentynek artystka opublikowała na swoim oficjalnym kanale w serwisie YouTube studyjne nagranie coveru „(You Make Me Feel) Like A Natural Woman” oraz fragment „Etiudy Rewolucyjnej”, utworu zrealizowanego w ramach projektu związanego z muzyką Fryderyka Chopina, do którego tekst napisał Jacek Cygan. 6 kwietnia premierę miał cover standardu Franka Sinatry „All the Way”, nagrany przez Górniak w duecie z Mattem Duskiem na polską edycję jego albumu My Funny Valentine: The Chet Baker Songbook.

  Spice Girls – brytyjska żeńska grupa muzyczna założona około 1994 roku, popularna głównie w drugiej połowie lat 90. XX wieku.„Tęcza” – instalacja artystyczna polskiej artystki i performerki Julity Wójcik znajdująca się w latach 2011–2012 przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a w 2012–2015 na placu Zbawiciela w Warszawie.

  26 maja Górniak wystąpiła w finale trzeciej edycji programu X Factor, gdzie razem z Klaudią Gawor (późniejszą zwyciężczynią) wykonała utwór „List”. W czerwcu artystka poproszona o zaśpiewanie podczas jubileuszowego 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu odmówiła występu, argumentując to brakiem możliwości uzgodnienia repertuaru (brak jej zgody na podjęcie się wykonania piosenki Anny German) oraz odmówieniem przez producentów festiwalu zdementowania nieprawdziwych przekazów medialnych na temat negocjacji finansowych i rzekomego konfliktu z Marylą Rodowicz. Decyzję Górniak skrytykowała sama Rodowicz, oceniając ją jako wymówkę. Ostatecznie Górniak zbojkotowano na festiwalu, pomijając ją nawet w retrospektywnej części jubileuszu. 6 lipca wokalistka wystąpiła gościnnie podczas koncertu Aarona Spearsa w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

  <|||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| - |||||||||| |||||||||| ||||||||||>,Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

  23 i 24 sierpnia Górniak wystąpiła jako gość specjalny podczas Sopot Top of the Top Festival 2013, wykonując m.in. covery „The Power of Love” Jennifer Rush i „All the Way” z Mattem Duskiem. 2 września wystąpiła podczas jubileuszowej gali 1000 razy M jak miłość, zorganizowanej z okazji emisji 1000. odcinka serialu M jak miłość.

  Półton – najmniejsza odległość między dwoma dźwiękami w systemie temperowanym. W praktyce – poza nielicznymi wyjątkami – jest najmniejszą odległością używaną w muzyce europejskiej. Rozmiarem odpowiada sekundzie małej lub prymie zwiększonej. Dwa półtony tworzą cały ton.Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).

  7 września 2013 na antenie stacji telewizyjnej TVP2 rozpoczęła się emisja trzeciej edycji programu The Voice of Poland, w której Górniak wraz z Marią Sadowską, Markiem Piekarczykiem oraz Tomsonem i Baronem z Afromentalu zasiadła w jury. Od sierpnia program promował teledysk do premierowej piosenki „Tysiące głosów”, nagranej przez wokalistkę wspólnie z pozostałymi jurorami. 31 grudnia piosenkarka dwukrotnie wystąpiła podczas sylwestrowego koncertu telewizji TVP2 Disco Sylwester z Dwójką we Wrocławiu, gdzie wykonała m.in. covery „The Winner Takes It AllABBY i „Lady Marmalade” Labelle wraz z finalistkami programu The Voice of Poland. 27 stycznia 2014 wystąpiła na międzynarodowej uroczystości losowania grup Mistrzostw Świata 2014 w siatkówce mężczyzn, gdzie ponownie zaśpiewała cover „The Winner Takes It All”. 10 lutego, na gali Viva! Najpiękniejsi, zaśpiewała hit „To nie ja!” w duecie z dwunastoletnią stypendystką programu I Ty możesz sięgnąć gwiazd magazynu „Viva!”, Marysią Markiewicz. 1 maja wykonała ten utwór ponownie, podczas koncertu Tu bije serce Europy, zorganizowanego z okazji dziesiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

  Zakochaj się na Święta w kolędach – album Edyty Górniak z piosenkami świątecznymi i kolędami, wydany 22 grudnia 2008 roku nakładem Agora SA. Płyta została dołączona do Gazety Wyborczej jako prezent do codziennego wydania dziennika.Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).

  Od 2014: Klubowe brzmienia[]

  Latem 2013 wokalistka rozpoczęła nagrania na swój ósmy album studyjny. Na początku 2014 roku podpisała nowy kontrakt fonograficzny, z Universal Music Polska. Premiera pierwszego singla z płyty, „Your High” odbyła się 16 maja 2014 na antenie Radia ZET. 24 maja Górniak wystąpiła podczas finału czwartej edycji programu The Voice of Poland, gdzie zaśpiewała m.in. po raz pierwszy na żywo ten utwór. 1 czerwca razem z Rusłaną Łyżyczko zaśpiewała cover „Imagine” Johna Lennona podczas uroczystej gali z okazji 25-lecia odrodzenia wolnej Polski – Ludzie Wolności, w której uczestniczyli m.in. prezydenci Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa, premier Donald Tusk oraz Marszałek Sejmu Ewa Kopacz. 3 sierpnia podczas pierwszej edycji Festiwalu „Na Fali” w Koszalinie Górniak otrzymała statuetkę Bursztynowej Fali za całokształt pracy artystycznej.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.

  Jesienią wokalistka powróciła do programu The Voice of Poland i wraz z Justyną Steczkowską, Markiem Piekarczykiem oraz Tomsonem i Baronem z Afromentalu zasiadła w jury piątej edycji show, której emisja rozpoczęła się 6 września na antenie stacji telewizyjnej TVP2. Za udział w show Górniak otrzymała nominację do Telekamer „Tele Tygodnia” 2015 w kategorii Juror. 21 listopada odbyła się premiera singla „Glow On”. 31 grudnia piosenkarka wystąpiła we Wrocławiu podczas Sylwestra z Dwójką.

  Wembley Arena - hala w dzielnicy Londynu Wembley w gminie London Borough of Brent. Budynek znajduje się naprzeciwko stadionu Wembley.Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.

  W lutym 2015 zajęła 10. miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia. Miesiąc później wyznała, że zgłosiła chęć udziału na 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, jednak jej kandydatura została odrzucona przez TVP z powodu wcześniejszego podpisania umowy z inną artystką. 19 kwietnia artystka wystąpiła podczas koncertu Top Music Wembley w londyńskiej Wembley Arena. 22 maja w finale trzeciej, emitowanej przez telewizję Polsat, edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami wykonała cover utworu „ListenBeyoncé. Cztery dni później piosenki „Glow On” i „Your High” ukazały się na wspólnym winylowym maxisinglu, zawierającym dodatkowo remiks „Glow On” zrealizowany przez duet producencki Dustplastic oraz wykonanie a capella „Your High”.

  Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).On the Run (stylizowany zapis: ON the RUN) – drugi singel Edyty Górniak promujący album My. Swoją radiowa premierę miał 21 czerwca 2011 na antenie Radia ZET, natomiast pierwsze wykonanie na żywo miało miejsce 26 czerwca 2011 na koncercie Lato ZET i Dwójki organizowanym przez TVP2 i Radio ZET, gdzie Górniak wykonała również remix piosenki Teraz - tu. Teledysk do utworu zdobył 2. miejsce (160 punktów) podczas wyborów polskiej reprezentacji na OGAE Video Contest 2011.
  Górniak podczas prób do występu w krajowych eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w marcu 2016 roku

  W dniach 12–14 czerwca 2015 wokalistka brała udział w Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwszego dnia wykonała dwa utwory z zespołem Skaldowie z okazji jubileuszu 50-lecia ich działalności. Drugiego dnia dała recital z okazji 25-lecia działalności artystycznej. Po występie przyznano jej Złotą Karolinkę. Ostatniego dnia festiwalowego wystąpiła w koncercie „Muzyczna biografia – 90 lat Polskiego Radia”, gdzie w duecie z Mieczysławem Szcześniakiem wykonała „Dumkę na dwa serca”. W trakcie trwania koncertu przyznano jej Platynową Telekamerę. 24 czerwca 2015 ukazał się singel, „Oczyszczenie”, trzeci utwór promujący ósmy studyjny album wokalistki.

  Robert Janowski (ur. 22 marca 1961 w Inowrocławiu) – polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, dziennikarz radiowy i prezenter telewizyjny. Prowadzi teleturniej Jaka to melodia?. Z wykształcenia lekarz weterynarii. Od roku 2006 do marca 2010 prowadził audycję Wasza muzyka w RMF FM. Od września 2012 prowadzi audycję Muzyka mojego życia w Radiu Złote Przeboje.Dwutlenek węgla (nazwa systematyczna: ditlenek węgla; nazwa Stocka: tlenek węgla(IV)), CO2 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków, w którym węgiel występuje na IV stopniu utlenienia.

  W sierpniu 2015 rozpoczęła się pierwsza od 16 lat trasa koncertowa Górniak, Love 2 Love, zorganizowana w największych polskich halach z okazji jubileuszu 25-lecia artystycznej działalności wokalistki. 30 sierpnia artystka wykonała utwór „Hallelujah” w duecie z Moniką Kuszyńską podczas koncertu „Europa to My” w Gorzowie Wielkopolskim, zorganizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury w celu promocji inwestycji współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej. We wrześniu w TVP2 ruszyła szósta edycja The Voice of Poland i trzecia z Górniak w roli trenerki, tym razem u boku Marii Sadowskiej, Andrzeja Piasecznego oraz Tomsona i Barona. Za program ten artystka po raz kolejny została nominowana do Telekamer.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Piotr Gembarowski (ur. 13 sierpnia 1970 w Warszawie) – polski dziennikarz i prezenter, obecnie właściciel firmy i trener z zakresu komunikowania z mediami i wystąpień publicznych.

  14 października Górniak odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 23 listopada piosenkarka wystąpiła na 13. plebiscycie Róż Gali, gdzie wykonała utwór „Tomorrow Never Dies” z filmu o przygodach Jamesa Bonda Jutro nie umiera nigdy. 5 grudnia, podczas świątecznego koncertu stacji TVN „Listy do M 2”, zaśpiewała piosenki „Say Something” duetu A Great Big World oraz „Have Yourself a Merry Little Christmas” Judy Garland. W Sylwestra wokalistka uświetniła swoim występem plenerowy koncert z tej okazji, organizowany przez telewizję TVN w Krakowie. 9 stycznia 2016, artystka wystąpiła podczas Poznańskiego Koncertu Noworocznego w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  Aretha Louise Franklin (ur. 25 marca 1942 w Memphis) – afroamerykańska piosenkarka, obdarzona mianem „Królowej Soulu” (ang. The Queen of Soul).Sabat Czarownic - wielkie widowisko inscenizacyjno - muzyczne organizowane od 2010 roku, którego fabuła, klimat, scenografia, nawiązują do legendarnych sabatów na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich.

  W lutym 2016 Górniak potwierdziła, że ponownie zgłosiła się do udziału w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji, z balladą „Grateful”. Wokalistka zakwalifikowała się do finału selekcji, który odbył się 5 marca, jednak ostatecznie w głosowaniu widzów zajęła tam trzecie miejsce, a w międzynarodowym finale Polskę reprezentował Michał Szpak.

  XVII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku zostały rozegrane w dniach 31 maja–30 czerwca w Korei Południowej i Japonii, którym przyznano organizację imprezy w maju 1996 roku. Pierwszy raz w historii mistrzostwa zorganizowane zostały przez dwa kraje i po raz pierwszy poza Europą i Ameryką.Nie było – utwór polskiej grupy muzycznej Sweet Noise. Kompozycja autorstwa Tomasza "Magica" Osińskiego i Piotra "Glacy" Mohameda w oryginalne ukazała się w 2002 roku na albumie pt. Czas Ludzi Cienia. Piosenka w formie promo singla ukazała się także w 2002 roku. W ramach promocji do utworu został zrealizowany teledysk który wyreżyserował Mikołaj Górecki.

  28 maja piosenkarka wystąpiła podczas 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, gdzie wykonała utwór „Kolorowy wiatr”, pochodzący z filmu Pocahontas. 7 września 2016 na antenie stacji telewizyjnej TVP1 rozpoczęła się emisja pierwszej edycji programu Hit, Hit, Hurra, w której Górniak wraz z Hirkiem Wroną i Bartkiem Caboniem zasiadła w jury.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2016 – polskie selekcje mające na celu wyłonienie reprezentanta Polski na 61. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Sztokholmie. Finał eliminacji odbył się 5 marca 2016 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17. Zwyciężył Michał Szpak z utworem „Color of Your Life”.
  Dotyk - to debiutancki album Edyty Górniak wydany 8 maja 1995. Do tej pory czterokrotnie otrzymał status płyty platynowej (certyfikacja 16.09.1997). Płyta sprzedała się w nakładzie ponad 500 000 egzemplarzy i jest jednym z największych sukcesów polskiej fonografii.
  Bajm – polski zespół poprockowy, powstały w 1978 w Lublinie. Jego skład kilkukrotnie się zmieniał, jedyną osobą będącą w zespole od jego początków jest wokalistka oraz współzałożycielka grupy, Beata Kozidrak.
  EMI Music Poland – wytwórnia płytowa, założona przez Piotra Kabaja i Tomasza Kopcia w 1995 roku, część EMI Music.
  Tomasz „Tomson” Lach (ur. 13 lipca 1983 w Elblągu) – polski wokalista, autor tekstów i beatbokser. Członek zespołu Afromental. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Elblągu. Jest zdobywcą I nagrody w Festiwalu Muzyki BigBeatowej w Żarach oraz uczestnikiem IV polskiej edycji Idola. Student prawa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Współpracował z takimi artystami, jak m.in VNM, Ten Typ Mes, Endefis czy EastWest Rockers.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.233 sek.