• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edykt z Amboise

  Przeczytaj także...
  Jan Michał Baszkiewicz (ur. 3 stycznia 1930 w Warszawie, zm. 27 stycznia 2011) – polski prawnik, historyk, politolog, historyk idei. Doctor honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego (2003), Uniwersytetu Jagiellońskiego (2008), Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2008), członek PZPR w latach 1951-1990.Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.
  Bitwa pod Saint-Denis – część działań wojennych toczonych we Francji w trakcie wojen religijnych. Bitwa odbyła się 10 listopada 1567 w pobliżu Saint-Denis położonego niedaleko Paryża. Stronami walczącymi byli francuscy katolicy i protestanci, zwani w tym kraju hugenotami.

  Edykt z Amboise – akt prawny ogłoszony 19 marca 1563 roku na zamku w Amboise przez sprawującą wówczas władzę we Francji w imieniu nieletniego Karola IX, regentkę Katarzynę Medycejską. Edykt oficjalnie kończył zmagania zbrojne pierwszej fazy francuskich wojen religijnych, którym początek dała masakra w Wassy. Dokument gwarantował hugenotom, francuskim kalwinom, prawo do wyznawania własnej wiary i szereg zabezpieczeń.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Masakra w Wassy (Vassy) miała miejsce dnia 1 marca 1562 r. Do mordu na francuskich protestantach (hugenotach) doszło w miasteczku Wassy w północno-wschodniej Francji. Zdarzenie zapoczątkowało cykl wojen hugenockich (1562-1598), które na około 100 lat osłabiły państwo francuskie. Wydarzenia związane z tą masakrą stały się powszechnie znane po opublikowaniu siedem lat później w Genewie czterdziestu drzeworytów przedstawiających drastyczne sceny z Wassy.

  Mimo że edykt ograniczał protestantom niektóre prawa nadane w Saint-Germain w styczniu 1562, to zezwalał im na wyznawanie własnej wiary. Mogli oni prowadzić działalność religijną w swoich majątkach prywatnych, jak i w niektórych miastach, w których otrzymali wyznaczone dzielnice.

  Pokój z Longjumeau (zwany także traktatem lub edyktem z Longjumeau) został podpisany 23 marca 1568 roku przez Katarzynę Medycejską i Karola IX. Układ ten oficjalnie kończył drugą francuską wojnę religijną. Postanowienia pokoju potwierdzały prawa nadane protestantom przez edykt z Amboise, przyznający swobodę praktykowania swojej religii w majątkach prywatnych i wyznaczonych miastach. Traktat wygasł w sierpniu 1568.Edykt z Saint-Germain – edykt wydany w Saint-Germain-en-Laye przez królową regentkę Katarzynę Medycejską 17 stycznia 1562 r. zapewniający częściową wolność wyznania hugenotom.

  Parlament paryski, w którym po usunięciu protestantów zasiadali sami katolicy, początkowo próbował opierać się edyktowi, podobnie jak część parlamentów prowincjonalnych. W końcu jednak ugiął się pod naciskiem władz królewskich i przyjął nowe zarządzenia z zastrzeżeniem, iż jest ono tylko tymczasowe. Nowe miało zostać wydane przez króla, kiedy ten uzyska pełnoletniość. Karola IX uznano za dorosłego 17 sierpnia 1563 roku, kiedy miał zaledwie 14 lat. W parlamencie prowincjonalnym w Rouen ogłosił on kompletną i stałą treść edyktu. Nie utrzymał się on jednak zbyt długo, walki szybko wybuchły ponownie. Po bitwie pod Saint-Denis w 1567, edykt został potwierdzony pokojem z Longjumeau w marcu 1568. Nie zdało się to na wiele, bo już w sierpniu tego roku doszło do nowych starć.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Karol IX (ur. 27 czerwca 1550 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 30 maja 1574 w Vincennes), książę Orleanu jako Karol Maksymilian, później król Francji 1560–1574 z dynastii Walezjuszów. Był synem króla Henryka II i Katarzyny Medycejskiej, młodszym bratem Franciszka II (1559-1560), po którego śmierci objął tron francuski, i starszym bratem Henryka III (1574-1589).

  Bibliografia[]

 • Jan Baszkiewicz: Historia Francji. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1999, s. 198. ISBN 8304043971.
 • Encyklopedia Katolicka: Michael de L'Hospital (francuski) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kalwinizm, ewangelicyzm reformowany – jedna z ważniejszych doktryn i wyznań protestanckich. Kalwinizm zaliczany jest do ewangelicyzmu historycznego, tj. wyznań wywodzących się wprost z reformacji. Dzieli się na trzy główne nurty: kościoły prezbiteriańskie, kościoły reformowane i kościoły kongregacjonalne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.