• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edwin Porter  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Edwin Stanton Porter (ur. 21 kwietnia 1870, zm. 30 kwietnia 1941) – amerykański operator filmowy i reżyser. Jeden z pionierów światowego kina, wyreżyserował łącznie ponad 300 filmów.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Edwin Porter urodził się w Connellsville w stanie Pensylwania jako dziecko kupca Thomasa Richarda Portera i Mary Jane Clark. Miał trzech braci i siostrę. Po ukończeniu szkół w Connellsville i Pittsburghu pracował dorywczo między innymi jako operator telegrafu. Przez krótki czas zatrudniony był w William Camp&Sons, filadelfijskiej firmie budującej statki i silniki do statków. W 1893 roku zaciągnął się do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych jako elektryk. W 1899 roku dołączył do wytwórni Edison Company. W ciągu następnej dekady stał się najbardziej wpływowym filmowcem w USA. Jednym z jego pierwszych filmów była nakręcona w 1901 roku satyra nt. Theodore'a Roosevelta. Podobnie jak pozostali filmowcy z tego okresu, czerpał od nich pomysły, ale starał się je ulepszać. W Jasiu i magicznej fasoli (1902) i Życiu amerykańskiego strażaka (1903) korzystał z wczesnych dokonań Georges'a Mélièsa i członków Brighton School, takich jak James Williamson. W 1903 nakręcił pierwszy w historii kina western zatytułowany Napad na ekspres. Wprowadził w filmach wiele nowości zaczerpniętych ze szkoły z Brighton, m.in. zbliżenia, łączenia gatunkowe, rozgrywanie akcji jednocześnie w różnych miejscach. Był żonaty z Caroline Ridinger (ślub odbył się 5 lipca 1893), nie mieli dzieci. Zmarł 30 kwietnia 1941 roku w hotelu Taft w Nowym Jorku w wieku 71 lat.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Theodore Roosevelt (ur. 27 października 1858 w Nowym Jorku, zm. 6 stycznia 1919 w Oyster Bay) – dwudziesty szósty prezydent USA (1901-1909), laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1906.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  21 kwietnia jest 111. (w latach przestępnych 112.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 254 dni.
  30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.