• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Wolff

  Przeczytaj także...
  Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.Maksymilian Wolff (ur. 25 października 1809, Lwów – zm. 8 czerwca 1874, Warszawa) – lekarz warszawski, brat pianisty Edwarda, kuzyn lekarza Maurycego Wolffa.
  Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 w Lublinie, zm. 31 marca 1880 w Moskwie) – polski kompozytor i skrzypek, brat Józefa i Juliana.

  Edward Wolff (ur. 15 września 1816 w Warszawie, zm. 16 października 1880 w Paryżu) – polski pianista, kompozytor.

  Jego rodzicami byli Józef (lekarz) i Eleonora Wolff, którzy prowadzili salon muzyczny w Warszawie; brat Maksymilian był lekarzem, a siostra była matką Henryka Wieniawskiego.

  Edward Wolff studiował razem z Chopinem. W 1835 wyjechał do Paryża, gdzie był później zaliczany do czołowych pianistów obok Chopina i Liszta. Jego etiudy zamieszczono w podręczniku „Méthode des méthodes de piano” Moschelesa i Fétisa, wraz z trzema etiudami Chopina. Jego utwory wykonywał pianista Józef Wieniawski, brat Henryka. Uczniem Wolffa był m.in. Feliks Jaroński.

  15 września jest 258. (w latach przestępnych 259.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 107 dni.16 października jest 289. (w latach przestępnych 290.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 76 dni.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Ewa Talma-Davous: Edward Wolff (pol.). pl.chopin.nifc.pl, 2010. [dostęp 2015-04-01]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Franciszek Liszt (ur. 22 października 1811, zm. 31 lipca 1886) – węgierski kompozytor i pianista, jedna z najwybitniejszych postaci romantyzmu w muzyce, wolnomularz.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Feliks Jaroński (ur. 5 października 1823 w Krakowie lub Kielcach, zm. 11 maja 1895 w Kielcach) – polski pianista, kompozytor i pedagog.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Józef Wieniawski (ur. 23 maja 1837 w Lublinie, zm. 11 listopada 1912 w Brukseli) – polski pianista i kompozytor; brat Henryka i Juliana.

  Reklama