• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Szymkowiak

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Związku Radzieckiego w piłce nożnej funkcjonowała w czasie istnienia ZSRR, w latach 1922-1991. W barwach reprezentacji ZSRR grali głównie, obok Rosjan, Ukraińcy, Białorusini, Gruzini czy Ormianie, w mniejszym stopniu zawodnicy pochodzący z pozostałych republik radzieckich.Rozgrywki skrócone z powodu przygotowań do letnich igrzysk olimpijskich w Helsinkach. Oprócz rozgrywek ligowych rozegrano także pierwszy puchar ligi polskiej pod nazwą Puchar Zlotu Młodych Przodowników. Brały w nim udział kluby z I ligi, bez reprezentantów kraju.
  Lokomotive Lipsk (niem. 1. FC Lokomotive Leipzig, krócej Lok Leipzig) – niemiecki klub piłkarski z Lipska, obecnie występuje w NOFV-Oberliga Süd (V). Powstał 26 maja 1896 .

  Edward (właśc. Gerard) Józef Szymkowiak ps. „Szymek” (ur. 13 marca 1932 w Dąbrówce Małej, zm. 28 stycznia 1990 w Bytomiu) – polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza, reprezentant Polski, olimpijczyk.

  Pięciokrotny mistrz Polski w barwach trzech różnych klubów, dwukrotny zdobywca Pucharu Polski, Pucharu Rappana i Pucharu Ameryki.

  Biografia[]

  Był wychowankiem KS Unia Dąbrówka Mała, ale gry w bramce nauczył się sam. W wieku osiemnastu lat przeszedł do chorzowskiego Ruchu, gdzie trenowany był przez Teodora Peterka i Spirydiona Albańskiego. Przez trzy sezony w Ruchu rozegrał 24 mecze i zdobył wicemistrzostwo i dwukrotnie mistrzostwo Polski.

  Erwin Feliks Wilczek (ur. 20 listopada 1940 w Wirku, Ruda Śląska), piłkarz polski, reprezentant Polski, wielokrotny mistrz Polski, trener. Nadano mu przydomek boiskowy "Biba"; z wykształcenia technik górniczy.Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.

  Po sezonie 1952 został powołany do służby wojskowej i zaczął występować w barwach GWKS Bielsko, a po roku trafił do CWKS Warszawa. Szymkowiak bronił bramki stołecznego klubu przez cztery sezony i rozegrał sto meczów dwukrotnie zdobywając mistrzostwo Polski i również dwa razy Puchar Polski.

  Polonia Bytom (pełna nazwa: Klub Sportowy Polonia Bytom Spółka Akcyjna) – polski klub piłkarski, występujący w rozgrywkach II Ligi. Spotkania w roli gospodarza drużyna rozgrywa na Stadionie imienia Edwarda Szymkowiaka, położonym w pobliżu Śródmieścia.Dąbrówka Mała (niem. Klein-Dombrowka, Eichenau) – dzielnica Katowic, stolicy województwa śląskiego, położona w północno-wschodniej części miasta.

  W sezonie 1957 rozpoczął występy w Polonii Bytom, w której grał do końca kariery. Do historii przeszło spotkanie z Górnikiem Zabrze rozegrane 16 października 1960 roku, w którym obronił trzy rzuty karne, które wykonywali Edward Jankowski, Roman Lentner i Erwin Wilczek. W bytomskim klubie mistrzem Polski został w 1962 roku, wicemistrzem w 1958, 1959, 1961, a w 1964 roku dotarł z drużyną do finału Pucharu Polski. W 1965 roku zdobył Puchar Rappana. Nie grał w pierwszym meczu finału, a Polonia przegrała z SC Lipsk 0:3. W rewanżu Szymkowiak stanął już w bramce i bytomianie zwyciężyli 5:1. Po tym sukcesie wraz z drużyną udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczestniczył w rozgrywkach ISL, które Polonia wygrała i zdobyła Puchar Ameryki.

  Stadion Śląski – wielofunkcyjny stadion sportowy, położony na terenie Parku Śląskiego (dawne WPKiW) w Chorzowie (przy granicy z Katowicami) i administrowany przez jednostkę budżetową województwa śląskiego pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu „Stadion Śląski” w Chorzowie.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  W reprezentacji Polski rozegrał 53 mecze, a odstęp między jego pierwszym i ostatnim występem wynosi 13 lat i 125 dni – był najdłużej występującym bramkarzem w historii polskiej Kadry Narodowej. Bronił polskiej bramki w meczu z ZSRR na Stadionie Śląskim w 1957 roku. Został wtedy przez kibiców zniesiony z boiska na rękach. Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach i w Rzymie.

  Edward Karol Jankowski (ur. 9 stycznia 1930 w Bogucicach - (dzielnica Katowic), zm. 19 marca 1987 w Rybniku) - polski piłkarz, reprezentant kraju.Plebiscyt redakcji Sportu – coroczny plebiscyt organizowany przez redakcję katowickiego Sportu. Miał na celu wyłonienie m.in. najlepszego piłkarza roku w ocenie dziennikarzy i czytelników gazety.
  Grób Edwarda Szymkowiaka oraz jego żony Urszuli.

  Czterokrotnie otrzymywał Złote Buty redakcji Sportu – w 1957, 1958, 1965, 1966 roku. Został uznany Zasłużonym Mistrzem Sportu i dwa razy odznaczony złotym medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi w 1964. Skończył WSWF w Katowicach.

  Bramkarz – w grach zespołowych – członek zespołu, którego zadaniem jest uniemożliwienie zdobycia bramki (gola) zawodnikom drużyny przeciwnej.Tzw. rozgrywki przejściowe. Trwały tylko pół roku (wiosna 1962) z powodu przejścia z systemu wiosna-jesień na system jesień-wiosna. Na jesieni 1962 rozpoczęły się już rozgrywki następnego sezonu 1962/1963.

  Po zakończeniu kariery piłkarskiej pozostał w Polonii Bytom, gdzie trenował drużyny młodzieżowe.

  Zmarł 28 stycznia 1990 roku. Został pochowany na Cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu.

  Przypisy

  1. Steuer 2015 ↓, s. 258.
  2. 1920-2005. 85 lat Polonii Bytom Towarzystwo Sportowe Polonia Bytom, Bytom 2005
  3. Wybitne postaci – Edward Szymkowiak. Ruch Chorzów, 2008-05-12. [dostęp 2009-06-28].
  4. Edward Szymkowiak (bramkarz). legia.net. [dostęp 2009-06-28].
  5. Radosław Bujek: Bramkarze wielcy, a zapomniani. bramkarze.pl, 2004-08-18. [dostęp 2009-06-28].
  6. Maciej Dron: Edward Szymkowiak – bramkarz doskonały. Życie Bytomskie. [dostęp 2009-06-28].
  7. Steve Holroyd: The Year in American Soccer – 1965. USA Soccer Archives, 2008-02-17. [dostęp 2009-06-28].
  8. Edward Szymkowiak. Polonia Bytom. [dostęp 2009-06-23].

  Bibliografia[]

 • Paweł Czado: Edward Szymkowiak, W: Biblioteka 90-lecia Polonii Bytom, tom II, Bytom, 2010, ISBN 978-83-931847-0-5
 • Antoni Steuer: Szymkowiak Edward. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 50. Warszawa – Kraków: Polska Akademia NaukPolska Akademia Umiejętności, 2015, s. 258–259. ISBN 9788363352370.
 • Puchar Intertoto (UEFA Intertoto Cup) to letni turniej piłkarski dla klubów europejskich, które nie zakwalifikowały się do innych głównych rozgrywek europejskich prowadzonych przez UEFA (Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA) poprzez rozgrywki ligowe. Zwycięzcy Intertoto (w latach 2006-2008 11 zespołów) byli włączani do kwalifikacji w Pucharze UEFA. W 2008 odbył się ostatni turniej Intertoto.Akademia Wychowania Fizycznego imienia Jerzego Kukuczki w Katowicach – publiczna uczelnia powstała w 1970 roku, kształcąca fizjoterapeutów oraz nauczycieli, trenerów i menadżerów na potrzeby turystyki oraz sportu wyczynowego i amatorskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn (także Puchar kraju, oficjalny skrót PP) – cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane co roku 2 maja przez Polski Związek Piłki Nożnej dla polskich drużyn klubowych (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych). Zdobywca tytułu otrzymuje prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA oraz awansuje do finału Superpucharu Ekstraklasy. Mecze finałowe turnieju są rozgrywane na 58 tysięcznym Stadionie Narodowym. PP to najbardziej prestiżowe i masowe ze wszystkich rozgrywek pucharowych prowadzonych kiedykolwiek w Polsce – z racji liczby uczestniczących w nim drużyn – potocznie nazywane „Pucharem tysiąca drużyn”.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Zasłużony Mistrz Sportu – najwyższy honorowy tytuł sportowy w tzw. krajach demokracji ludowej, obecnie wciąż istniejący w Rosji i kilku innych republikach poradzieckich.
  Ruch Chorzów – polski klub sportowy założony 20 kwietnia 1920 w Bismarkhucie (niem. Bismarckhütte, od 1 stycznia 1923 Hajduki Wielkie; dziś Chorzów Batory, dzielnica Chorzowa) jako jednosekcyjny klub piłkarski. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce. 14-krotny mistrz Polski, 3-krotny zdobywca Pucharu Polski oraz jeden z dwóch polskich ćwierćfinalistów Pucharu UEFA w historii (edycja 1973/74). Zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski w piłce nożnej. Obecnie gra w ekstraklasie (70 sezon w historii). W tabeli wszech czasów tych rozgrywek prowadził do połowy lat 90., aktualnie plasuje się na 3 miejscu. Do sezonu 1986/87 był jedynym klubem, jaki uczestniczył we wszystkich sezonach polskiej ekstraklasy.
  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.
  International Soccer League (Interliga, Puchar Ameryki) były to amerykańskie piłkarskie rozgrywki ligowe, w których uczestniczyły drużyny europejskie. Uformowane zostały w 1960 roku, a ostatni raz rozegrano je w 1965.
  Górnik Zabrze – polski klub sportowy, założony 14 grudnia 1948 w Zabrzu, 14-krotny mistrz Polski, 6-krotny zdobywca Pucharu Polski. Aktualnie klub zajmuje 4 miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy i 2 miejsce w tabeli medalowej Mistrzostw Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.