• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Rinke

  Przeczytaj także...
  Astoria Bydgoszcz – bydgoski klub sportowy założony 1 kwietnia 1924, przez długi czas funkcjonował jako wielosekcyjny KS Start - Astoria Bydgoszcz, dziś z wyodrębnionymi sekcjami:Jerzy Adamski (ur. 14 marca 1937 w Sierpcu, zm. 6 grudnia 2002 w Bydgoszczy) – bokser polski, medalista olimpijski, mistrz Europy.
  Konzentrationslager Mauthausen (od lata 1940 pod nazwą KL Mauthausen-Gusen) – niemiecki obóz koncentracyjny usytuowany w miasteczku Mauthausen, ok. 20 km od Linzu w Austrii. Został założony po wcieleniu (Anschluss) Austrii do Niemiec. Istniał w latach 1938-1945.

  Edward Rinke (ur. 5 stycznia 1917 w Bydgoszczy, zm. 10 lipca 1999 w Bydgoszczy) – polski bokser, trener, działacz sportowy.

  Był synem Józefa i Marianny z domu Frąszczak. Ukończył szkołę powszechną w Bydgoszczy, a następnie przygotowywał się do pracy w handlu, początkowo jako pomocnik w Bydgoskim Domu Handlowym, gdzie pozostawał zatrudniony do wybuchu II wojny światowej. Od 1933 należał do śródmiejskiego gniazda Towarzystwa "Sokół" w Bydgoszczy. Uprawiał gimnastykę na przyrządach i boks, w tej drugiej dyscyplinie notując wkrótce sukcesy. W 1935 w barwach Polonii Bydgoszcz został mistrzem Pomorza w wadze koguciej. Walczył jako reprezentant Bydgoszczy w meczach z Gnieznem, Grudziądzem, Toruniem.

  Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz – wielosekcyjny bydgoski klub sportowy, założony w 1946 roku. Stowarzyszenia wchodzące w skład związku:Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

  W styczniu 1940 został aresztowany przez gestapo pod zarzutem udziału w wydarzeniach krwawej niedzieli i skazany na 5 lat więzienia, przebywał w berlińskim Moabicie, potem kolejno w Szczecinie, Wejherowie i Koronowie, a od 1943 w obozie koncentracyjnym Mauthausen, gdzie doczekał wyzwolenia w 1945. Po powrocie do Bydgoszczy wrócił do zajęć sportowych, przez kilka lat pozostając bokserem Zrywu Bydgoszcz. Od 1949 zajmował się prowadzeniem młodzieży bokserskiej w Brdzie, Zawiszy i Astorii, w Zawiszy był także trenerem sekcji seniorów. Współpracował z trenerem Feliksem Stammem, był trenerem II, potem I klasy.

  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Sokół działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

  Wśród jego wychowanków byli medaliści imprez krajowych i światowych, a za najbardziej znanego uznać można Jerzego Adamskiego, wicemistrza olimpijskiego i mistrza Europy. Uchodził Rinke za "świetnego fachowca, wymagającego nauczyciela, a zarazem mądrego, kulturalnego i życzliwego człowieka", mającego dobry kontakt z młodzieżą (wspomnienie pośmiertne G. Nowickiej, "Gazeta Pomorska", 17 lipca 1999). W 1989 był w gronie odnowicieli bydgoskiego ruchu sokolego. W uznaniu wieloletniej pracy trenerskiej Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu nadał mu członkostwo honorowe. Był też odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i szeregiem odznak, m.in. Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Bokserskiego, odznaką "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej", odznaką "Bydgoszcz Zasłużonemu Obywatelowi".

  Gestapo (niem. Geheime Staatspolizei, Tajna Policja Państwowa) – tajna policja utworzona w nazistowskich Niemczech 26 kwietnia 1933, która w sposób bezwzględny zwalczała wszelkie przejawy oporu, rozwiązana wraz z upadkiem III Rzeszy w 1945 roku.Moabit – rejon położony w centralnej części Berlina na terenie dzielnicy Mitte. Nazwa tej części miasta najpewniej pochodzi od biblijnego opisu wsi Moab, gdzie obozowali Izraelici w czasie wędrówki z Egiptu do Ziemi Obiecanej przed wejściem na ziemie Kanaan.

  Był dwukrotnie żonaty, miał dwóch synów. Zmarł 10 lipca 1999 w Bydgoszczy i pochowany został na cmentarzu bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Ludwikowo.

  Bibliografia[]

 • Janusz Kutta, Rinke Edward, w: Bydgoski słownik biograficzny, tom VII (praca zbiorowa pod redakcją Janusza Kutty), Bydgoszcz 2006, s. 96.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Dywersja niemiecka w Bydgoszczy – w propagandzie III Rzeszy na polecenie Josepha Goebbelsa określana jako (niem.) Bromberger Blutsonntag (pol. Bydgoska krwawa niedziela) – wydarzenia, które rozegrały się w Bydgoszczy w dniach 3-4 września 1939 roku, po agresji III Rzeszy na Polskę (kampania wrześniowa), podczas których śmierć ponieśli obywatele polscy - Niemcy i Polacy - mieszkańcy Bydgoszczy i Pomorza Nadwiślańskiego, a następnie eksterminacyjna akcja Wehrmachtu, oddziałów Selbstschutzu, Einsatzkommandos i sądów doraźnych III Rzeszy, na polskich mieszkańcach miasta i Pomorza Nadwiślańskiego i żołnierzach Wojska Polskiego. Polski Związek Bokserski (PZB) − organizacja zrzeszająca zawodników, trenerów i działaczy polskiego boksu powstała w grudniu 1923 roku w Warszawie. Prezesem związku jest Jerzy Rybicki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ludwikowo - ulica łącząca Czyżkówko i Jachcice z Bocianowem (i dalej z Fordonem), przez budowę Trasy W-Z podzielona na trzy części. Główna obwodnica centrum Bydgoszczy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.