• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Redliński

  Przeczytaj także...
  Nagroda literacka im. Stanisława Piętaka – polska nagroda literacka przyznawana od 1965 roku (rok po śmierci Stanisława Piętaka) do 1994 roku. Organizatorami nagrody był Zarząd Główny Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza i „Tygodnik Kulturalny”.150 na godzinę – polska komedia obyczajowa z 1972 roku w reżyserii Wandy Jakubowskiej na podstawie scenariusza Edwarda Redlińskiego. Zdjęcia plenerowe realizowano w Lublinie, Bazarze i Zaklikowie.
  Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.

  Edward Redliński (ur. 1 maja 1940 we Frampolu koło Białegostoku) – polski prozaik, scenarzysta i dramatopisarz, reporter.

  Życiorys[]

  Ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w „Gazecie Białostockiej”, białostockim radiu oraz w warszawskim tygodniku „Kultura”. Autor groteskowo-realistycznych powieści i opowiadań, ukazujących konflikt między kulturą tradycyjną a nowoczesnością: Listy z Rabarbaru (1967), Awans (1973), Konopielka (1973); tomu prozy Nikiformy (1982); mikropowieści o nowej emigracji polskiej w Stanach Zjednoczonych Dolorado i Tańcowały dwa Michały (1985); powieści: Szczuropolacy (1994), Krfotok (1998), Transformejszen (2003) i Telefrenia (2006); komedii Debata, czyli bzik prezydencki (2008); reportaży: Ja w nerwowej sprawie (1969), Zgrzyt (1971); zbioru „prozy dokumentalnej” Nikiformy (1982); dramatów: Pustaki (1980), Wcześniak (1977), Awans (1973), Jubileusz (1975), Cud na Greenpoincie (1995).

  Konopielka – powieść Edwarda Redlińskiego z 1973 roku. Powieść jest zaliczana do nurtu chłopskiego w literaturze polskiej.Janusz Zaorski (ur. 19 września 1947 w Warszawie) – polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

  „Edward Redliński jest ewenementem wśród krajowych twórców, gdyż nadąża za rzeczywistością i nie boi się jej analizować. Obraz, jaki wyłania się z jego twórczości, jest bardzo gorzki i pokrywa się z codzienną obserwacją, co […] jest dzisiaj czymś prawie nie spotykanym w polskiej prozie. Nie poprzestaje jednak na prostowaniu przekłamań i ujawnianiu tego, co przemilczane. Jak przystało na pisarza z powołania, ujmuje się on za ludźmi, których okradziono ze wszystkiego, nie wyłączając pamięci i języka, w jakim by mogli upomnieć się o swoją godność”.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Konopielka - polski film obyczajowy, komedia z 1981 roku w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, na podstawie jego własnego scenariusza, adaptacja powieści Edwarda Redlińskiego pod tym samym tytułem. Aby uniknąć wrażenia wiejskiej sielanki reżyser zdecydował się na czarno-białe zdjęcia.

  Nagrody[]

 • 1966 – III nagroda im. Juliana Bruna
 • 1968, 1974, 1982 – trzy Nagrody im. Stanisława Piętaka: za Listy z Rabarbaru, Konopielkę i za sztukę Pustaki.
 • 1970 – I nagroda im. Juliana Bruna
 • 1974 – Kościelskich
 • 1975 – nagroda II stopnia Ministra Kultury i Sztuki
 • 1995 – nagroda Ministra Kultury za sztukę Cud na Greenpoincie
 • 2006 – im. Jarosława Iwaszkiewicza za całokształt twórczości
 • 2008 – nagroda im. F. Karpińskiego za całokształt
 • 2013 – Nagroda marszałka województwa podlaskiego za całokształt
 • Ekranizacje[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Filmowe adaptacje utworów Edwarda Redlińskiego.

  Filmy na podstawie jego powieści i scenariuszy:

  Nagroda Fundacji im. Kościelskich (zwana także Nagrodą Kościelskich) – polska nagroda literacka, przyznawana od 1962 przez Fundację im. Kościelskich z siedzibą w Genewie.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
 • 150 na godzinę (1972)
 • Awans (1974, własny scenariusz, reżyseria Janusz Zaorski)
 • Konopielka (1982, scenariusz i reżyseria: Witold Leszczyński)
 • Szczęśliwego Nowego Jorku (1997, własny scenariusz na podstawie Szczuropolaków, reżyseria Janusz Zaorski)
 • Requiem (2001)
 • Bibliografia[]

 • Lesław M. Bartelski: Polscy pisarze współcześni, 1939-1991: Leksykon. Tower Press, 2000, s. 349.
 • Edward Redliński: Listy z Rabarbaru. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1967.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Edward Redliński na portalu culture.pl
 • "Edward Redliński – Konopielka to jego dzieło. Pisarz o Surażu i nowej książce" – zapis rozmowy i wideo, www.poranny.pl.
 • Edward Redliński w bazie filmpolski.pl
 • Przypisy

  Witold Leszczyński (ur. 16 sierpnia 1933 w Łodzi, zm. 1 września 2007 także w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i operator filmowy, wykładowca w PWSFTviT w Łodzi.Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Nagroda im. Jarosława Iwaszkiewicza - nagroda literacka przyznawana od 2005 r. przez Związek Literatów Polskich. Nagrodę finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróźnienia przyznaje się w dwóch kategoriach: twórczości literackiej oraz popularyzacji literatury.
  Wydział Geodezji i Kartografii (WGiK, GiK) - wydział Politechniki Warszawskiej. Najstarsza geodezyjna akademicka placówka naukowo-dydaktyczna w Polsce - Wydział Mierniczy rozpoczął samodzielną działalność w Politechnice Warszawskiej z dniem 1 września 1921 roku.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Lesław Marian Bartelski (ur. 8 września 1920 w Warszawie, zm. 27 marca 2006 tamże) – krytyk literacki, prozaik, publicysta, poeta, varsavianista.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.