• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Mycielski

  Przeczytaj także...
  Ludwinów – część Krakowa, leżąca na prawym brzegu Wisły, wzdłuż rzeki Wilgi, przy jej ujściu do Wisły, naprzeciw krakowskiej Skałki. Obecnie wchodzi w skład Dzielnicy VIII Dębniki i Dzielnicy XIII Podgórze.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Rada Państwa (niem. Reichsrat) – istniejący w latach 1861–1918 dwuizbowy parlament austriacki, od 1867 obejmujący wyłącznie austriacką część monarchii austro-węgierskiej – tzw. Przedlitawię.

  Edward Mycielski herbu Dołęga (ur. 12 października 1865 w Krakowie, zm. 27 stycznia 1939 we Wrześni) – polski działacz polityczny, przemysłowiec, poseł na sejm galicyjski, zastępca posła do Rady Państwa, zastępca członka Wydziału Stronnictwa Prawicy Narodowej w 1910.

  12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.Trzebinia (niem. Triebnitz) – miasto w woj. małopolskim, w powiecie chrzanowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Trzebinia.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pochodził z rodziny ziemiańskiej, był synem Feliksa i Romanii z Rutkowskich, bratem Stanisława i Heleny - żony Wacława Zaleskiego. Kształcił się w Gimnazjum św. Anny w Krakowie (ukończył w 1884), następnie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i na uniwersytecie w Halle (rolnictwo). W 1893 był właścicielem posiadłości tabularnej Zatwarnica I, II, III z przyległościami Sikawiec, Kalinów i Suche Rzeki.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Chrzanów – miasto w woj. małopolskim, w powiecie chrzanowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chrzanów. Wchodzi w skład Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.

  Był zastępcą marszałka powiatowego chrzanowskiego, w latach 1908–1914 pełnił mandat poselski w sejmie galicyjskim; pracował w komisjach górniczej, przemysłowej (sekretarz), solnej, petycyjnej. W 1911 pełnił urząd starosty powiatu chrzanowskiego. W 1913 pokonał w wyborach Franciszka Stefczyka. Od 1911 był równocześnie zastępcą posła do Rady Państwa (Jana Zarańskiego). Ponadto pełnił funkcje członka Rady Szkolnej Okręgowej w Chrzanowie, członka wydziału okręgowego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, prezesa Zarządu Powiatowego w Chrzanowie Towarzystwa Kółek Rolniczych we Lwowie (1914), przewodniczącego Powiatowego Komitetu Narodowego w Chrzanowie (podczas I wojny światowej). W 1919 był zastępcą reprezentanta rządu polskiego przy Komitecie Plebiscytowym w Cieszynie.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.

  Prowadził aktywną działalność w życiu gospodarczym i przemysłowy. Przed I wojną światową założył w powiecie chrzanowskim kilka fabryk, m.in. pomp, armatur i odlewni żelaza, cegielni parowej, fabryki impregnowania drewna (w Trzebini). Był także znaczącym akcjonariuszem spółki Polskie Zakłady Garbarskie S.A. w Ludwinowie. Po wojnie był m.in. prezesem Rady Nadzorczej Zjednoczonych Fabryk Portland-Cementu "Firley" S.A. (w Warszawie), prezesem Rady Nadzorczej S.A. "Trzebinia" Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych, wiceprezesem Cukrowni we Wrześni S.A. Pełnił funkcję wiceprezesa Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Został m.in. odznaczony Maltańskim Krzyżem Kawalerskim, a 2 maja 1923 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Z małżeństwa z Heleną z Ponińskich herbu Łodzia (1872–1952), zawartego 29 września 1896, miał syna Stanisława (ur. 1897), w dwudziestoleciu międzywojennym pracownika służby zagranicznej, po 1945 zamieszkałego w Krakowie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Trzecie walne zgromadzenie Stronnictwa Prawicy Narodowej : odbyte w dniu 7 maja 1910 roku w sali Rady powiatowej w Krakowie / Stronnictwo Prawicy Narodowej, Kraków 1910, s. 34.
  2. Obwieszczenie. „Gazeta Lwowska”, s. 10, Nr 264 z 19 listopada 1893. 
  3. Starostowie chrzanowscy. chrzanow.dk. [dostęp 2015-06-17].
  4. Szematyzm Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim na rok 1914, Lwów 1914, s. 1028
  5. od lipca 1918 W: Komitet założycieli "Trzebini" Czas 1918 nr 325 z 28 lipca s. 1 [1]
  6. Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 27.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jerzy Zdrada, Edward Mycielski, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXII, 1977
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (znane również jako Kolegium Nowodworskie, Nowodworek), dawne Gimnazjum św. Anny – jedna z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisław Mycielski (ur. 14 maja 1864 w Krakowie, zm. 8 grudnia 1933 we Lwowie), polski działacz gospodarczy, poseł na galicyjski sejm krajowy.
  Wacław hrabia Zaleski herbu Dołęga (ur. 28 czerwca 1868 we Lwowie - zm. 24 grudnia 1913 w Martinsbrunn k. Meranu) - austro-węgierski polityk - konserwatysta [1], wielokrotny minister rolnictwa i skarbu w rządzie Austrii (m.in. w rządzie Richarda Bienertha), szambelan cesarza Franciszka Józefa I.
  Jan Zarański (ur. 19 lipca 1918 w Wiedniu, zm. 8 września 1985 roku w Warszawie) – polski prawnik, dziennikarz i tłumacz. Żołnierz AK, powstaniec warszawski, a w okresie PRL opozycjonista, członek Polskiego Porozumienia Niepodległościowego.
  Franciszek Stefczyk (ur. 2 grudnia 1861 w Bachowicach, zm. 30 czerwca 1924 w Krakowie) – nauczyciel, działacz społeczny i spółdzielczy, ekonomista. Inicjator zakładania spółdzielczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych, znanych później jako Kasy Stefczyka.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Sejm Krajowy – istniejący w Galicji w latach 1861–1918 organ przedstawicielski, kompetentny w niektórych sprawach wewnętrznych Galicji (gospodarka, oświata i kultura).
  Września (niem. Wreschen) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Września. Położone 50 km na wschód od Poznania, nad rzeką Wrześnicą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.739 sek.