• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Masry

  Przeczytaj także...
  Santa Barbara – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, nad Oceanem Spokojnym. Miasto ma 92,3 tys. mieszkańców, a jego obszar metropolitalny (hrabstwo Santa Barbara) 399,3 tys. mieszkańców. W tym mieście urodziła się piosenkarka Katy Perry.Erin Brockovich (ur. 22 czerwca 1960 w Lawrence) – amerykańska aktywistka na rzecz ochrony środowiska, nieoficjalnie wykonująca zawód prawnika (doradcy kancelarii prawnych).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Edward L. Masry (ur. 29 lipca 1932 w Patterson, New Jersey, zm. 5 grudnia 2005) – prawnik amerykański, adwokat.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był najmłodszym z czworga rodzeństwa, od 1940 mieszkał wraz z rodziną w Kalifornii. W latach 1952-1954 służył w armii USA podczas wojny koreańskiej. Studiował następnie nauki prawne na kilku uczelniach - University of Califonia w Santa Barbara, University of California w Los Angeles i University of Southern California w Los Angeles; w 1960 w Loyola Law School (przy Loyola Marymount University w Los Angeles) obronił doktorat praw. Został przyjęty do kalifornijskiej palestry i rozpoczął prywatną praktykę. Po przyjęciu na wspólnika Jamesa Vititoe jego firma prawnicza nosi od 1982 nazwę Masry and Vititoe.

  Wojna koreańska (kor. 한국전쟁) – wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ (głównie amerykańskimi) wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).Julia Fiona Roberts (ur. 28 października 1967 w Atlancie) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie Erin Brockovich. Jest siostrą aktora Erica Robertsa (ur. 1956) i aktorki Lisy Roberts Gillan (ur. 1965).

  Rozgłos przyniosła mu w latach 90. sprawa skażenia wody pitnej w mieście Hinkley (południowa Kalifornia) przez przedsiębiorstwo Pacific Gas and Electric Company; wywalczył z pomocą inspiratorki sprawy i swojej późniejszej asystentki Erin Brockovich odszkodowanie w wysokości ponad 330 milionów dolarów (1996). Zdarzenie to zostało przedstawione w głośnym filmie Erin Brockovich (2000) w reżyserii Stevena Soderbergha, który przyniósł Oscara za rolę tytułową Julii Roberts; postać Masry'ego odtwarzał brytyjski aktor Albert Finney.

  Loyola Marymount University (popularnie LMU) – prywatny amerykański, rzymskokatolicki uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany w dzielnicy Westchester w mieście Los Angeles. Jest jedną z 28 uczelni należących do Stowarzyszenia Jezuickich Koledży i Uniwersytetów (Association of Jesuit Colleges and Universities).Albert Finney (ur. 9 maja 1936 w Salford) – brytyjski aktor, reżyser, scenarzysta i producent teatralny, filmowy i telewizyjny. Jest laureatem wielu nagród, w tym Złotych Globów i BAFTA.

  Od 2000 Edward Masry pełnił mandat radnego w mieście Thousand Oaks, przez pewien czas był burmistrzem. Działał w licznych organizacjach humanitarnych. Został laureatem szeregu nagród i wyróżnień za wkład w ochronę środowiska naturalnego, m.in. nagrodą rządu Izraela w 2002. Był dwukrotnie żonaty (pierwsze małżeństwo z Jacqueline Wilson, zawarte w 1964, zakończyło się rozwodem; w 1992 poślubił Joette Levinson), miał pięcioro dzieci (troje z pierwszego małżeństwa, dwoje z drugiego).

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Steven Soderbergh (ur. 14 stycznia 1963 w Atlancie) – amerykański reżyser, scenarzysta, operator i producent filmowy. Laureat Oscara.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Edward L. Masry - Senior Partner of Masry (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Erin Brockovich – oparty na biografii Erin Brockovich amerykański film fabularny z 2000 roku w reżyserii Stevena Soderbergha.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.706 sek.