• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Maliszewski - lotnik

  Przeczytaj także...
  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Tadeusz Westfal, ps . Karaś, Miś, Ostroga (ur. 8 kwietnia 1915 r. w Promnicach, zm. 8 lipca 1944) – polski pilot wojskowy, żołnierz ZWZ-AK.
  Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych (Szkoła Orląt) – polska uczelnia wojskowa z siedzibą w Dęblinie, wchodząca w skład Sił Powietrznych i kształcąca żołnierzy zawodowych oraz kandydatów na żołnierzy zawodowych dla potrzeb Sił Powietrznych.

  Edward Maliszewski (ur. 22 listopada 1909 w Czernichowie, zm. 25 września 1939 w Warszawie) – polski lotnik, porucznik obserwator.

  Szpital Ujazdowski w Warszawie – najstarszy i największy szpital wojskowy w Polsce, utworzony ok. 1792 roku w byłym zamku królewskim w Ujazdowie (Zamek Ujazdowski), rozwiązany w styczniu 1945 roku, po ewakuacji do Krakowa.PZL.23 Karaś – polski lekki bombowiec i samolot rozpoznawczy (tzw. samolot liniowy), zaprojektowany w połowie lat 1930 przez Stanisława Praussa w Państwowych Zakładach Lotniczych w Warszawie. Podstawowy lekki bombowiec lotnictwa polskiego użyty w kampanii wrześniowej.

  Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Różanie, a następnie odbył kurs obserwatorów w Centrum Wyszkolenia Lotniczego-1 i został wcielony do stacjonującego w Poznaniu 3 Pułku Lotniczego, do korpusu oficerów lotnictwa. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, był obserwatorem w 32 Eskadrze Rozpoznawczej, którą oddano pod dyspozycji dowódcy lotnictwa Armii Łódź. 5 września 1939 wchodził w skład załogi złożonej z kaprala pilota Tadeusza Westfala i kaprala strzelca Józefa Nietzke, która wystartowała z lotniska w Skotnikach na samolocie PZL.23 Karaś i miała za zadanie dolecieć do Sokolnik. Nad Parzęczewem zostali zaatakowani przez hitlerowskie myśliwce, pilot Tadeusz Westfal mimo poparzeń twarzy i rąk posadził płonącą maszynę. W trakcie walki zginął kpr. strz. Józef Nietzke, Edward Maliszewski został ciężko ranny, przetransportowano go najpierw do szpitala wojskowego w Łodzi, a następnie do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie, gdzie zmarł 25 września 1939. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych, spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. C25, rząd 2, grób 12).

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.

  Przypisy

  1. Rozkaz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie nr 5/47
  2. Edward Maliszewski, Niebieska Eskadra

  Bibliografia[]

 • Olgierd Cumft, Hubert Kazimierz Kujawa: Księga lotników polskich poległych, zmarłych i zaginionych 1939-1946. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1989. ISBN 83-11-07329-5. s. 101;
 • Edward Maliszewski, karta poległego, Bohaterowie 1939
 • Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Szkoła Podchorążych Piechoty (SPPiech.) – szkoła kształcąca kandydatów na oficerów piechoty Polskiej Siły Zbrojnej („Polnische Wehrmacht”) w latach 1917-1918 i Wojska Polskiego w latach 1918-1939.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Różan – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie makowskim, położone na prawym brzegu Narwi. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Różan.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.