• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Livingston

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of State) – członek rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, zarządzający Departamentem Stanu USA. Zajmuje się głównie sprawami zagranicznymi. Jego stanowisko jest powszechnie uważane za amerykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych. Urząd sekretarza stanu został utworzony 27 lipca 1789 roku. 15 września 1789 zlikwidowano urząd Sekretarza Spraw Zagranicznych, ponieważ jego obowiązki przejął sekretarz stanu.
  Wojna brytyjsko-amerykańska, zwana też wojną Jamesa Madisona lub wojną roku 1812 (ang. War of 1812) – wojna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią rozpoczęta amerykańską deklaracją wypowiedzenia wojny 18 czerwca 1812 i formalnie zakończona traktatem gandawskim zawartym 24 grudnia 1814. Mimo to znaczące działania wojenne trwały jeszcze w 1815 roku, kiedy miały miejsce: bitwa pod Nowym Orleanem i bitwa pod Fort Bowyer. Głównym teatrem wojny było pogranicze między Stanami Zjednoczonymi i brytyjską Kanadą.

  Edward Livingston (ur. 28 maja 1764 w Clermont, zm. 23 maja 1836 w Rhinebeck) – amerykański polityk.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 28 maja 1764 roku w Clermont. Podstawowe nauczanie odebrał od prywatnych nauczycieli, a w 1871 roku ukończył studia na Uniwersytecie Princeton, po którym studiował nauki prawne w Albany. Po ukończeniu studiów został przyjęty do palestry i otworzył prywatną praktykę prawniczą w Nowym Jorku. W 1794 roku został wybrany do Izby Reprezentantów (z ramienia Partii Demokratyczno-Republikańskiej), gdzie zasiadał przez 6 lat. W latach 1801–1803 pełnił funkcję prokuratora okręgowego, a także burmistrza Nowego Jorku. Został wówczas pociągnięty do odpowiedzialności, gdy jeden z jego podwładnych urzędników doprowadził do utraty publicznych pieniędzy. W wyniku tego wydarzenia, zrezygnował z obu pełnionych przez siebie funkcji i przeniósł się do Luizjany, gdzie otworzył prywatną praktykę prawniczą. W czasie wojny z Wielką Brytanią, wziął udział w bitwie pod Nowym Orleanem. Na początku lat 20. zasiadał w legislaturze stanowej i napisał stanowy kodeks prawa karnego. W 1823 roku został ponownie wybrany do izby niższej Kongresu, gdzie zasiadał przez sześc lat. W 1828 roku wygrał wybory do Senatu, w którym urzędował do 1831 roku, kiedy to zrezygnował na rzecz objęcia stanowiska sekretarza stanu, w gabinecie Andrew Jacksona. Jako członek rządu, przygotowywał proklamację antynullifikacyjną wobec stanowiska Karoliny Południowej. W 1833 roku zakończył urzędowanie jako sekretarz stanu i został posłem pełnomocnym we Francji na dwa lata. Zmarł 23 maja 1836 roku w Rhinebeck.

  Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.Andrew Jackson (ur. 15 marca 1767, zm. 8 czerwca 1845) – amerykański prawnik i polityk; generał Armii Stanów Zjednoczonych; wojskowy gubernator Florydy (1821), członek Izby Reprezentantów USA (1796–1797), senator USA (1797–1798, 1823–1825) oraz siódmy prezydent USA (1829–1837).

  Jego bratem był Robert R. Livingston, a kuzynami: Philip Livingston i William Livingston.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Livingston, Edward (ang.). Biographical Directory of the United States Congress. [dostęp 2018-04-18].
  2. Edward Livingston (ang.). Encyklopedia Britannica. [dostęp 2018-04-18].
  Philip Livingston (15 stycznia 1716 - 12 czerwca 1778) – delegat Kongresu Kontynentalnego ze stanu Nowy Jork, sygnatariusz Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Podstawę do nawiązania stosunków dyplomatycznych Francji i USA stanowiły francusko-amerykański traktat sojuszniczy i i francusko-amerykański traktat o przyjaźni i handlu. Conrad-Alexandre Gérard został w tym roku pierwszym ambasadorem Francji w USA, a Benjamin Franklin pierwszym ambasadorem USA we Francji.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kryzys nullifikacyjny (ang. Nullification Crisis) – wydarzenie polityczne w historii Stanów Zjednoczonych, mające miejsce w latach 1832–1833.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.094 sek.