• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Jancarz  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Vojens – miasto w Danii, na Półwyspie Jutlandzkim, w obrębie regionu historycznego Szlezwik, położone ok. 215 km na zachód od Kopenhagi. Mistrzostwa Polski Par Klubowych na Żużlu 1976 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów mistrzostw Polski par klubowych w sezonie 1976. Rozegrano trzy turnieje eliminacyjne oraz finał, w którym zwyciężyli zawodnicy Stali Gorzów Wielkopolski.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}
  Edward Jancarz w barwach Stali Gorzów
  Dom w którym mieszkał do końca życia
  Pomnik Edwarda Jancarza w Gorzowie Wlkp.
  Pomnik często bywa przystrajany przez kibiców
  Grób na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp.

  Edward Jancarz (ur. 20 sierpnia 1946 w Gorzowie Wielkopolskim, zm. 11 stycznia 1992 tamże) – polski żużlowiec i trener żużlowy, wielokrotny reprezentant Polski, drużynowy mistrz świata, zawodnik Stali Gorzów Wielkopolski.

  Turniej o Złoty Kask 1983 – rozegrany w sezonie 1984 turniej żużlowy z cyklu rozgrywek o „Złoty Kask”. Rozegrano cztery turnieje ćwierćfinałowe, dwa półfinałowe oraz finał, w którym zwyciężył Jan Krzysztyniak.Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1974 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Tytuł wywalczył Ole Olsen z Danii – drugie zwycięstwo w IMŚ (poprzednio 1971).

  Kariera sportowa[ | edytuj kod]

  Na arenie międzynarodowej dziesięciokrotnie uczestniczył w finałach indywidualnych mistrzostw świata (w latach 1968-1969, 1973-1977, 1981-1982). Najlepsze miejsce zajął w swoim pierwszym starcie – w 1968 w Göteborgu zdobył 11 punktów i po biegu dodatkowym zdobył brązowy medal. Siedmiokrotnie reprezentował Polskę w finałach mistrzostw świata par, zdobywając cztery medale tych rozgrywek: srebrny w 1975 z Piotrem Bruzdą oraz srebrny w 1980 i dwa brązowe w 1979 i 1981 z Zenonem Plechem.

  Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1974 - cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Tytułu wywalczył Anders Michanek z Szwecji.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Sześciokrotnie stawał na podium indywidualnych mistrzostw Polski: dwukrotnie zdobywał tytuł mistrzowski (1975, 1983), raz zdobył srebro (1974), a trzykrotnie był trzeci (1968, 1976, 1981). Również sześciokrotnie zajmował miejsca na podium turniejów o „Złoty Kask” (I miejsce w latach 1969, 1972, 1975; II miejsce w 1973 i 1976 oraz III miejsce w 1974). Jeszcze jako junior, w 1967 roku zdobył „Srebrny Kask”.

  Turniej o Srebrny Kask – doroczny cykl zawodów organizowanych przez GKSŻ, w których od 1966 roku uczestniczą zawodnicy młodzieżowi (obecnie do 21. roku życia, do 1980 roku górna granica wieku wynosiła 23 lata). W 1962 roku nie było granicy wiekowej – turniej o Srebrny Kask był wówczas odpowiednikiem Złotego Kasku dla zawodników drugoligowych.Drużynowe mistrzostwa Polski na żużlu – polskie rozgrywki ligowe w sporcie żużlowym, rozgrywane na torach klasycznych, pod patronatem Głównej Komisji Sportu Żużlowego (części Polskiego Związku Motorowego). Pierwsze zawody ligowe odbyły się w 1948 roku. Od tamtego czasu system rozgrywek ulegał wielokrotnym zmianom.

  Przez całą karierę sportową związany był z macierzystym klubem – Stalą Gorzów. Karierę zakończył organizując w Gorzowie Wielkopolskim turniej pożegnalny w 1986 roku. Następnie próbował swoich sił jako trener, współpracując ze Stalą i KKŻ Krosno, był także przez krótki czas trenerem kadry narodowej.

  Zmarł 11 stycznia 1992 roku. Podczas kłótni domowej (po zakończeniu kariery często nadużywał alkoholu) został śmiertelnie ugodzony nożem przez drugą żonę, Katarzynę. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim.

  Drużynowe Mistrzostwa Świata na Żużlu 1976 – siedemnasta edycja w historii. Żużlowcy z Australii wywalczyli tytułu mistrza świata – Phil Crump, Phil Herne, Billy Sanders, John Boulger i rezerwowy Garry Middleton.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Od 1992 w Gorzowie Wlkp. rozgrywany jest coroczny Memoriał im. Edwarda Jancarza. Jego imię nosi gorzowski stadion żużlowy oraz jedna z gorzowskich ulic.

  Jancarz jest pierwszym żużlowcem na świecie, któremu postawiono pomnik. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w grudniu 2005 roku w Gorzowie Wielkopolskim.

  Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1969 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1969. Rozegrano cztery turnieje ćwierćfinałowe, dwa półfinały oraz finał, w którym zwyciężył Andrzej Wyglenda.Turniej o Złoty Kask 1969 – rozegrany w sezonie 1969 turniej żużlowy z cyklu rozgrywek o „Złoty Kask”. Wygrał Edward Jancarz, drugi był Andrzej Pogorzelski i Andrzej Wyglenda stanął na najniższym stopniu.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1981 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1981. Rozegrano cztery turnieje ćwierćfinałowe, dwa półfinały oraz finał, w którym zwyciężył Roman Jankowski.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Drużynowe Mistrzostwa Świata na Żużlu 1971 – dwunasta edycja w historii. Żużlowcy z Wspólnot Narodów wywalczyli tytułu mistrza świata - Ray Wilson, Ivan Mauger, Jim Airey, Barry Briggs i rezerwowy Ronnie Moore.
  Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu 1976 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów indywidualnych mistrzostw Polski w sezonie 1976. Rozegrano cztery turnieje ćwierćfinałowe, dwa półfinały oraz finał, w którym zwyciężył Zdzisław Dobrucki.
  Wembley (wym. [ˈwɛmbli]) – północno-zachodnie przedmieście Londynu, znajdujące się w London Borough of Brent. Położone jest 13 kilometrów od Charing Cross.
  Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1968 - cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Nowozelandczyk Ivan Mauger pierwszy raz w karierze zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata.
  Mistrzostwa Świata Par 1979 – dziesiąta edycja w historii na żużlu. Wygrała para duńska – Ole Olsen i Hans Nielsen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.