• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Hogg

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Edward Hogg (ur. 26 stycznia 1979 w Doncaster) – brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

  Absolwent londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art, którą ukończył w 2002. Jako aktor teatralny grał m.in. w Królu Learze w RSC Academy, Loot w Bristol Old Vic, a także tytułową rolę w Woyzecku w Gate Theatre. Występował także w sztukach wystawianych w Royal National Theatre i na Off-Broadwayu.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W produkcjach telewizyjnych debiutował w 2002, grywając niewielkie role w serialach. Zaczął pojawiać się także w filmach, tj. Nicholas Nickleby, Alfie czy Brothers of the Head. Uznanie przyniósł mu występ w White Lightnin' w 2009, za który otrzymał m.in. nominację do British Independent Film Award w kategorii najbardziej obiecującego aktora. W tym samym roku otrzymał też główną rolę w komedii Bunny and the Bull. Zagrał następnie m.in. Roberta Cecila w Anonimusie Rolanda Emmericha i niewidomego nauczyciela Iana w Imagine Andrzeja Jakimowskiego.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 2002: Nicholas Nickleby
 • 2004: Alfie
 • 2005: Brothers of the Head
 • 2007: Doctors (serial TV)
 • 2009: Bunny and the Bull
 • 2009: White Lightnin'
 • 2010: Milczący świadek
 • 2010: Wyklęci (serial TV)
 • 2011: Anonimus
 • 2012: Imagine
 • 2015: Jupiter: Intronizacja
 • 2017: Tabu (serial TV)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Edward Hogg w bazie IMDb (ang.). [dostęp 2017-10-05].
  2. Edward Hogg (ang.). britishcouncil.org. [dostęp 2015-03-14].
  3. Edward hogs the limelight (ang.). heraldscotland.com, 19 listopada 2009. [dostęp 2015-03-14].
  Roland Emmerich (ur. 10 listopada 1955 w Stuttgartcie) – niemiecki reżyser, producent filmowy i scenarzysta, znany ze swoich filmów katastroficznych. Jego filmy, z których większość to anglojęzyczne produkcje hollywoodzkie, zarobiły ponad 3 miliardy dolarów na całym świecie, w tym nieco ponad miliard dolarów w Stanach Zjednoczonych, co czyni go 11. najlepiej zarabiającym reżyserem w kraju. Tabu (ang. Taboo) – brytyjski dramatyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez Scott Free London oraz Hardy Son & Baker dla BBC One i amerykańskiej telewizji kablowej FX. Twórcami produkcji są Tom Hardy, Edward „Chips” Hardy oraz Steven Knight. Serial jest emitowany od 7 stycznia 2017 roku przez BBC One. W Polsce Tabu jest emitowany od 8 stycznia 2017 roku przez HBO GO oraz od 17 marca 2017 roku na HBO Polska. 6 marca 2017 roku, stacje BBC One i FX zamówiły 2 sezon.
  Warto wiedzieć że... beta

  Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy, potocznie NT) - brytyjska kompania teatralna z siedzibą w Londynie, uważana za jedną z dwóch najważniejszych - obok Royal Shakespeare Company (RSC) - instytucji teatralnych w Wielkiej Brytanii finansowanych ze środków publicznych. NT został założony w 1963, od 1976 jego siedzibą jest specjalnie wzniesiony gmach w centrum Londynu.
  Wyklęci (ang. Misfits, od 2009) – brytyjski serial science-fiction nadawany przez stację E4 od 12 listopada 2009 roku do dnia dzisiejszego. W Polsce jest nadawany od 16 stycznia 2011 roku na kanale MTV Polska.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Anonimus (ang. Anonymous) – polityczny dreszczowiec i pseudo-historyczny dramat z 2011 roku w reżyserii Rolanda Emmericha.
  Teatr Off-Broadway jest profesjonalnym teatrem nowojorskim o wielkości widowni mniejszej niż 500 miejsc, zgodnie z zasadami klasyfikacyjnymi nie może być zdefiniowany jako teatr broadwayowski. Produkcja off-broadwayowska jest sztuką teatralną, musicalem lub rewią.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Doncaster – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w obszarze metropolitalnym South Yorkshire, nad rzeką Don (dopływ Ouse). Liczba mieszkańców miasta: 67 977 (w całym obszarze powiatu Doncaster ok. 290 tys.). Przez mieszkańców jest nazywane "Donny".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.795 sek.