• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Givens

  Przeczytaj także...
  Chance Vought F-8 Crusader (ang. Krzyżowiec) – pokładowy samolot myśliwski skonstruowany przez firmę Chance Vought z Dallas w Teksasie. Wprowadzony do produkcji w marcu 1957 roku, był ostatnim myśliwcem amerykańskim wyposażonym w uzbrojenie strzeleckie jako uzbrojenie główne. Wersja RF-8 Crusader jako samolot rozpoznawczy była używana przez Stany Zjednoczone dłużej, niż jakakolwiek wersja myśliwska tego samolotu.NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Edward Galen Givens, Jr. (ur. 5 stycznia 1930 w Quanah, zm. 6 czerwca 1967 w Pearland) – amerykański pilot wojskowy, major United States Air Force, członek Korpusu Astronautów NASA.

  Wykształcenie i służba wojskowa[]

  Szkołę średnią (Quanah High School) ukończył w mieście Quanah w Teksasie.

  Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou. Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
 • 1952 – po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis otrzymał licencjat w zakresie nauk ścisłych. Później wstąpił do lotnictwa wojskowego.
 • Przeszkolenie lotnicze odbywał przy Dowództwie Szkolenia Sił Powietrznych (Air Force Air Training Command).
 • 1954 – służył w 35 zgrupowaniu myśliwców przechwytujących (35th Fighter Interceptor Group) stacjonującym w Japonii.
 • Styczeń 1956 – marzec 1958 – był pilotem-instruktorem w Szkole Instruktorów Uzbrojenia Lotniczego Myśliwców Przechwytujących (Air Force Interceptor Weapons School).
 • 1958 – ukończył Szkołę Pilotów Eksperymentalnych Sił Powietrznych (USAF Experimental Flight Test Pilot School) w bazie lotniczej Edwards w Kalifornii i pozostał w niej jako instruktor. Później został pilotem doświadczalnym 4 eksperymentalnej eskadry lotniczej (Air Development Squadron 4) stacjonującej w kalifornijskiej bazie lotnictwa morskiego Point Mugu. Uczestniczył w pracach nad myśliwcem F-8U-2N.
 • Listopad 1961 – wrzesień 1962 – był asystentem komendanta Szkoły Pilotów Eksperymentalnych Sił Powietrznych (USAF Experimental Flight Test Pilot School).
 • Październik 1962 – maj 1963 – szkolił się w Aeronautycznej Szkole Pilotów Doświadczalnych (USAF Aerospace Research Pilot School).
 • 1963–1966 – do momentu przyjęcia do Korpusu Astronautów NASA był oficerem w houstońskim Centrum Załogowych Lotów Kosmicznych (Manned Spacecraft Center) ds. realizacji projektów w Wydziale Biura Systemów Kosmicznych (Space Systems Division Office). Brał udział w opracowywaniu osobistego systemu manewrującego astronauty – AMU (Autonomy Maneuvering Unit).
 • Jako pilot wylatał ponad 3500 godzin, z czego 2800 na samolotach z napędem odrzutowym.

  Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.Quanah – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w hrabstwie Hardeman. W 2000 roku liczyło 3 022 mieszkańców.

  Kariera astronauty[]

  4 kwietnia 1966 zakwalifikował się do piątej grupy astronautów NASA (NASA 5). Został włączony do składu naziemnej załogi wspierającej pierwszego załogowego lotu realizowanego w ramach programu Apollo – wyprawy Apollo 7. Jednakże na długo przed rozpoczęciem lotu, bo już 6 czerwca 1967 zginął w wypadku samochodowym w Pearland nieopodal Houston.

  Program Apollo – seria amerykańskich lotów kosmicznych przygotowywanych od roku 1961 zrealizowanych w latach 1966-1972. Celem programu było lądowanie człowieka na Księżycu, a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię. Zadanie zostało zrealizowane w 1969 roku, w czasie misji Apollo 11. Program był kontynuowany do roku 1972 w celu przeprowadzenia dokładniejszej naukowej eksploracji Księżyca. Całkowity koszt programu wyniósł 25,4 miliarda dolarów. Ilość pozyskanego i dostarczonego na Ziemię materiału to 381,7 kg.Wykaz grup i oddziałów astronautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.

  Zobacz też[]

 • Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów
 • Grupy i oddziały astronautów
 • Linki zewnętrzne[]

 • Biografia na stronie NASA (ang.)
 • Biogram na stronie Spacefacts (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  United States Air Force (USAF) – Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za pewną część działań w powietrzu (duża liczba samolotów i śmigłowców bojowych podlega także marynarce wojennej, wojskom lądowym i korpusowi piechoty morskiej). Utworzone zostały jako odrębny rodzaj sił zbrojnych na bazie lotnictwa armii amerykańskiej, 18 września 1947, poprzednikiem USAF były:Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pearland – miasto w USA, w stanie Teksas, w hrabstwie Brazoria. Fragmenty miasta znajdują się również w pobliskich hrabstwach: Fort Bend i Harris. Nazwa miasta pochodzi od grusz, które stanowiły większość okolicznych sadów, a jednym z jego założycieli był emigrant polskiego pochodzenia Witold von Zychlinski.
  Edwards Air Force Base – baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (2., co do wielkości) znajdująca się w okręgu Kern i Los Angeles w stanie Kalifornia w Dolinie Antelope, 11 kilometrów na wschód od miasta Rosamond w Stanach Zjednoczonych (34°57′ N 117°52′).
  Kosmonauta, także astronauta oraz tajkonauta lub yuhangyuan (chiń. kosmiczny nawigator, podróżnik) – osoba odbywająca loty kosmiczne lub przygotowywana do odbywania takich lotów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.