• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Emerson Barnard

  Przeczytaj także...
  Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.
  (907) Rhoda – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 249 dni w średniej odległości 2,8 j.a. Została odkryta 12 listopada 1918 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Maxa Wolfa. Nazwa planetoidy pochodzi od imienia żony amerykańskiego astronoma Edwarda Emersona Barnarda. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (907) 1918 EU.
  Edward Emerson Barnard

  Edward Emerson Barnard (ur. 16 grudnia 1857 w Nashville, zm. 6 lutego 1923 w Williams Bay) – amerykański astronom, powszechnie znany jako E. E. Barnard. Interesował się głównie astrometrią. Był pionierem fotografowania nieba oraz wiodącym obserwatorem swoich czasów.

  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Odkrycia[]

  W 1889 wykonał pierwszą fotografię Drogi Mlecznej przy użyciu soczewek o dużej aperturze, co przyczyniło się do zaobserwowania wielu szczegółów.

  Odkrył w sumie czternaście komet, pierwszą w 1881 roku. W 1892 odkrył Amalteę, piąty księżyc Jowisza, i tym samym stał się drugim, po Galileuszu, historycznym odkrywcą satelitów tej planety.

  Katalog Barnarda – katalog astronomiczny ciemnych mgławic zestawiony przez amerykańskiego astronoma Edwarda Barnarda.Jowisz – piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.

  Obserwował też Marsa, a w latach 90. XIX wieku obserwował marsjańskie kratery (jednak żadnego z wyników tych obserwacji nie podał wówczas do wiadomości publicznej).

  Odkrył 19 obiektów, które znalazły się w New General Catalogue oraz 131, które umieszczono w suplementach Index Catalogue (pięć z tych obiektów nie udało się jednak odnaleźć). Były to głównie galaktyki i mgławice.

  W 1916 roku odkrył, że nazwana potem jego imieniem Gwiazda Barnarda jest najszybciej poruszającą się po niebie gwiazdą widzianą z Ziemi.

  Astrometria (astronomia pozycyjna) – najstarszy dział astronomii zajmujący się pomiarami pozornych położeń i ruchów ciał niebieskich. Dzieli się na astronomię sferyczną, zawierającą matematyczną teorię potrzebną do opisywania ruchów ciał na sferze niebieskiej oraz astronomię praktyczną, obejmującą teorię przyrządów astrometrycznych, metody obserwacji i ich opracowywania.Williams Bay wieś w hrabstwie Walworth County, Wisconsin w USA. W miejscowości znajduje się Yerkes Observatory z 1895 roku.

  Zajmował się wyszukiwaniem i katalogowaniem ciemnych mgławic – stworzył katalog złożony z 370 takich obiektów, opublikowany w całości w 1919 roku.

  Odkryte komety[]

  Wszystkie znalezione w latach od 1881 do 1892.

 • C/1881 S1
 • C/1882 R2
 • D/Barnard 1 (D/1884 O1)
 • C/1885 N1
 • C/1885 X2
 • C/1887 B3
 • C/1887 D1
 • C/1887 J1
 • C/1888 U1
 • C/1888 R1
 • C/1889 G1
 • 177P/Barnard 2 (P/1889 M1)
 • C/1891 T1
 • D/Barnard 3 (D/1892 T1)
 • Wyróżnienia[]

  Nagrody

 • Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (1897)
 • Prix Jules-Janssen (1906)
 • Bruce Medal (1917)
 • Nazwane jego imieniem

  Prix Jules-Janssen (Nagroda Julesa Janssena) - najwyższa nagroda przyznawana astronomom przez Société astronomique de France (SAF).Nowy Katalog Ogólny (New General Catalogue, NGC) – katalog astronomiczny przygotowany przez duńskiego astronoma Johna Dreyera, który opublikował go w roku 1888 (w latach 1895 i 1908 dopisał dwa uzupełnienia do już istniejącego katalogu) próbując połączyć wiele istniejących wówczas katalogów.
 • Barnard – krater na Księżycu
 • Barnard – krater na Marsie
 • Gwiazda Barnarda
 • Planetoida (819) Barnardiana
 • planetoida (907) Rhoda – nazwana imieniem jego żony
 • Mgławica Merope Barnarda
 • mgławica Pętla Barnarda
 • Przypisy

  1. Encyklopedia Britannica. Ziemia i Wszechświat. Poznań: Wydawnictwo KURPISZ S.A., 2006, s. 22. ISBN 978-83-60563-25-0.
  2. Wolfgang Steinicke: Edward Emerson Barnard (ang.). W: NGC/IC observers [on-line]. [dostęp 2015-02-01].

  Linki zewnętrzne[]

 • Photographic Atlas of Selected Regions of the Milky Way Edwarda Emersona Barnarda (ang.)
 • Katalog Barnarda (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Barnard – krater uderzeniowy, który jest zlokalizowany obok wschodniej krawędzi widocznej tarczy Księżyca. Północno-zachodnia ściana bezpośrednio przylega do dużego krateru Humboldt, na południe leży krater Abel, a na północnym wschodzie krater Curie, tuż obok Mare Australe.Mgławice – obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub bardzo rozległe otoczki gwiazd (dawniej również tak nazywano galaktyki).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lista nazwanych kraterów marsjańskich. Zawiera te z setek z tysięcy kraterów uderzeniowych na Marsie, które posiadają nazwy własne. Marsjańskie kratery mają nazwy pochodzące od znanych naukowców i autorów science fiction, lub jeśli są mniejsze niż 60 km średnicy, otrzymały nazwy miast na Ziemi. Na tej liście nie są uwzględnione wielkie baseny uderzeniowe Hellas, Argyre i Isidis Planitia, które nie posiadają morfologii typowej dla kraterów uderzeniowych.
  Gwiazda Barnarda (również Gwiazda Strzała) – niezwykle lekki czerwony karzeł położony w gwiazdozbiorze Wężownika, oddalony o około 6 lat świetlnych od Ziemi.
  Ciemne mgławice – rodzaj mgławic, które na niebie wyglądają jak obszary pozbawione gwiazd, gdyż na drodze gwiazda - Ziemia znajduje się pochłaniająca światło mgławica ciemna.
  Galileusz (wł. Galileo Galilei; ur. 15 lutego 1564 w Pizie, zm. 8 stycznia 1642 w Arcetri) – włoski astronom, astrolog, matematyk, fizyk i filozof, twórca podstaw nowożytnej fizyki.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.
  Index Catalogue (IC) – katalog astronomiczny zawierający mgławice, gromady gwiazd oraz galaktyki. Został opublikowany po raz pierwszy w 1885 roku jako suplement do New General Catalogue. Katalog zawiera 5386 obiektów znanych jako „obiekty IC”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.