• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edward Barkowski

  Przeczytaj także...
  Lidzbark Warmiński (niem. Heilsberg, prus. Lēcbargs) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim. Siedziba władz powiatu oraz wiejskiej gminy Lidzbark Warmiński.Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie – rzymskokatolicki kościół wybudowany na początku XX wieku w stylu neogotyckim.
  Wikariusz (łac. vicarius) – zastępca w Kościele katolickim i Kościele ewangelickim. W Kościele baptystycznym jest to nieordynowany duchowny przygotowujący się do ordynacji pastorskiej

  Edward Barkowski (ur. 13 października 1873 w Butrynach, zm. 17 grudnia 1955 w Olsztynie) – polski prezbiter katolicki.

  Był synem nauczyciela w Butrynach pochodzącego z Lidzbarka Warmińskiego i bratem Aleksandra - również księdza.

  Uczęszczał do gimnazjum w Braniewie, gdzie w 1896 uzyskał maturę. Kontynuował naukę w Seminarium Duchownym w Braniewie. Subdiakonat otrzymał w 1899, diakonat w 1899, a święcenia kapłańskie 28 stycznia 1900. Był wikariuszem w parafii Świętej Trójcy w Kwidzynie, wikariuszem w parafii św. Jakuba w Olsztynie (1903-1908). Na początku stycznia 1908 mianowany został kuratusem przy kościele NSPJ w Olsztynie. W Królewskim Gimnazjum w Olsztynie nauczał religii (od czerwca 1911). W 1914 został proboszczem garnizonowym i referentem przy komendanturze pozafrontowej w Tylży. Odznaczony został Krzyżem Żelaznym. Do pracy nauczycielskiej powrócił w 1918. W 1936 przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Olsztynie. Od 1945 do Wielkanocy 1950 pracował w Bartągu. Potem zamieszkał w Dajtkach i starał się o wyjazd do Niemiec, ale nie uzyskał zgody. Władze państwowe uważały go za częściowo zgermanizowanego. Zmarł na zawał w grudniu 1955 roku i pochowany został na cmentarzu św. Józefa w Olsztynie.

  Rektor kościoła – w Kościele katolickim duchowny, który sprawuje opiekę nad kościołem nie należącym do parafii ani do żadnej innej wspólnoty. Dawniej wobec rektora kościoła używano tytułu kuratus przy czym tytuł mógł dotyczyć również wikariusza, któremu powierzono opiekę nad kościołem filialnym.Sowieck (ros. Советск, pol. Tylża, niem. Tilsit) - miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji (43,3 tys. mieszkańców w 2004).

  Bibliografia[]

 • Ks. Andrzej Kopiczko, ks. Julian Żołnierkiewicz „Dzieje kościoła i parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie 1903-2003”, Olsztyn 2003, Edytor „WERS” w Olsztynie, ISBN 83-919110-3-9 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.
  Butryny (niem. Wuttrienen) - wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Purda. Do 1954 roku siedziba gminy Butryny. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
  Julian Żołnierkiewicz (ur. 23 maja 1931 r. w Odcedzie woj. nowogródzkie (obecnie Białoruś), ochrzczony w kosciele św. Kazimierza w Stołpcach, zm. 25 października 2013 r. w Olsztynie województwo warmińsko-mazurskie) – ksiądz katolicki, doktor socjologii, wieloletni proboszcz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Ojciec – Leon Żołnierkiewicz, matka – Janina z domu Żywicka, brat - Jan Żołnierkiewicz ( wieloletni proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku).
  Proboszcz (z niem. Propst, a to od łac. praepositus, przełożony; łac. odpowiednik to parochus, z gr. πάροικος paroikos, sąsiad), pleban (łac. plebanus) – duchowny, na ogół w stopniu prezbitera, zarządzający gminą kościelną (parafią);
  Braniewo (niem. Braunsberg) – miasto gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim. Położone jest na Równinie Warmińskiej, nad rzeką Pasłęką. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa elbląskiego.
  Kwidzyn (łac. Quedin/Insula Sanctae Mariae, niem. Marienwerder) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, położone nad rzeką Liwą, prawym dopływem Nogatu, 5 km od Wisły, siedziba władz powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.