eduintegrator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

eduintegrator – spółka zajmująca się produkcją i sprzedażą rozwiązań na rynek edukacyjny, usług językowych, usług nauki języków obcych przez e-learning, sprzedaż aplikacji multimedialnych i edukacyjnych (m.in. encyklopedii i atlasów) dla klientów indywidualnych i biznesowych. Siedziba spółki mieści się w Poznaniu.

Interfejs programowania aplikacji (ang. Application Programming Interface, API) – sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

Historia[ | edytuj kod]

1994–1997 – Współpraca Wydawnictwa Naukowego PWN i Vulcan[ | edytuj kod]

W 1994 r. przedsiębiorstwa Vulcan i Wydawnictwo Naukowe PWN rozpoczęły rozmowy, a w 1995 r. współpracę przy projekcie stworzenia pierwszej polskiej encyklopedii na CD-ROM – Encyklopedii multimedialnej PWN. Encyklopedia trafiła do sprzedaży na początku grudnia 1996 roku i okazała się olbrzymim sukcesem. Sprzedanych zostało 40 tys. egz. programu mimo bardzo wysokiej, jak na ówczesne czasy, ceny – 240 zł (uwzględniając fakt, że średnie wynagrodzenie brutto w 1996 roku było prawie 4 razy mniejsze niż w roku 2009, obecnie proporcjonalnie do zarobków byłby to odpowiednik kwoty ponad 900 zł).

Klient-serwer ((ang.) client/server, client-server model) – architektura systemu komputerowego, w szczególności oprogramowania, umożliwiająca podział zadań (ról). Polega to na ustaleniu, że serwer zapewnia usługi dla klientów, zgłaszających do serwera żądania obsługi ((ang.) service request).Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.

1997 – Powstanie Vulcan Media[ | edytuj kod]

Po tym pozytywnym doświadczeniu spółki postanowiły utworzyć wspólne przedsiębiorstwo pod nazwą Vulcan Media. Zostało założone w 1997 r., przeszło do niego 11 osób z działu oprogramowania multimedialnego przedsiębiorstwa Vulcan, w tym Leszek Lewoc – pierwszy prezes zarządu. Członkami Zarządu zostali Marczello Georgiew (dyr. marketingu, wcześniej w SuperMemo World) oraz Robert Podsiadły (szef IT, obecnie w PWN). Wydawnictwo Naukowe PWN wniosło do spółki większościowy udział kapitałowy, resztę stanowiły udziały Vulcan.

CD-ROM (akronim ang. Compact Disc Read Only Memory) – tłoczona płyta kompaktowa zawierająca dane dostępne, ale nie modyfikowalne, w komputerze w formie pamięci masowej. Standard zapisu dowolnych danych binarnych został opracowany przez Sony i Philips w 1985 w tzw. Żółtej Księdze (ang. Yellow Book), będącej pierwszym rozszerzeniem standardu CD opisanego w Czerwonej Księdze (ang. Red Book).

Mimo tak silnego powiązania z wielkim wydawcą, Vulcan Media stawiało sobie za zadanie nie tylko kontynuację linii produktów PWN. Od samego początku tworzyła także oprogramowanie dla innych wydawców (WSiP, Bellona, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Szkolne PWN).

1999 – Przekształcenie w pwn.pl[ | edytuj kod]

W 1999 r. spółka została w całości wykupiona przez Wydawnictwo Naukowe PWN, po czym jej nazwa została zmieniona na pwn.pl. Nowym prezesem zarządu został Marcello Georgiew. (Część byłego zespołu Vulcan Media, w szczególności Leszek Lewoc utworzyła później w 2004 roku przedsiębiorstwo vm.pl).

Od tego momentu spółka rozpoczęła prace przy współpracy głównie z Wydawnictwem Naukowym PWN i innymi spółkami z Grupy Wydawniczej PWN.

2003–2009 – Rozwój oferty językowej[ | edytuj kod]

Od 2003 roku pwn.pl jest partnerem przedsiębiorstwa POLENG i wyłącznym dystrybutorem na Polskę programu automatycznego tłumaczenia Translatica. Od tego momentu odnotować można skupienie się spółki na rozwoju oferty w zakresie rozwiązań językowych.

W 2004 roku wydano pierwszy automatyczny translator w dwóch wersjach – standardowej i profesjonalnej – tłumaczący z języka angielskiego na polski i odwrotnie. W latach 2005–2008 dzięki współpracy z POLENG spółka sukcesywnie poszerzała ofertę technicznie:

 • 2007 – o wersję w architekturze klient-serwer – Translatica Server,
 • 2008 – o rozwiązanie w formie API – Translatica API,
 • 2009 – o zintegrowany system tłumaczenia na inne języki serwisów internetowych przez tłumaczenia profesjonalne i automatyczne – Globalizator,
 • oraz językowo:

 • 2006 – o tłumaczenie rosyjsko-polskie i polsko-rosyjskie,
 • 2008 – o tłumaczenie niemiecko-polskie i polsko-niemieckie.
 • W okresie tym otwarto także dział spółki zajmujący się tłumaczeniami profesjonalnymi – Centrum Tłumaczeń pwn.pl.

  2009 – Uzupełnienie oferty dla biznesu, nowe rozwiązania na rynek edukacyjny[ | edytuj kod]

  Także w tym roku spółka zapowiedziała zupełnie nową gałąź produktów dla rynku szkolnego – SONDa (Skomputeryzowane Oprzyrządowanie Nowoczesnego Dydaktyka). Produkty te to pierwsze polskie zestawy dydaktyczne umożliwiające eksperymenty z dziedziny nauk matematyczno-przyrodniczych przy użyciu oprogramowania komputerowego. Wyniki wykonywanych doświadczeń są pokazywane na ekranie komputera.

  2013 – Zmiana firmy i logotypu[ | edytuj kod]

  We wrześniu 2013 przedsiębiorstwo ma zmieniła firmę na „eduintegrator” oraz logo na wspólne logo Grupy PWN.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama