• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eduardo Amorim

  Przeczytaj także...
  Associação Atlética Internacional (zwany zwykle Internacional, Inter-SP bądź Inter de Limeira) - brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Limeira leżącym w stanie São Paulo.12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.
  Campeonato Paulista – piłkarskie mistrzostwa brazylijskiego stanu São Paulo. Uważana za jedną z najsilniejszych lig stanowych w Brazylii (obok lig stanów Minas Gerais i Rio de Janeiro). Pierwsza liga zwana Série A1 składa się z 20 klubów i prowadzi rozgrywki co roku od stycznia do kwietnia. Wielką estymą cieszą się pojedynki tak słynnych nie tylko w Brazylii, ale i na całym świecie klubów jak Corinthians, Palmeiras, Santos czy São Paulo. Liga, często określana przydomkiem Paulistão jest najstarszą ligą Brazylii, gdyż swoje pierwsze mistrzostwa przeprowadziła już w 1902 roku. W ramach Campeonato Paulista istnieją także niższe klasy rozgrywkowe: Série A2 (druga liga), Série A3 (trzecia liga) ora Série B (czwarta liga).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Eduardo Fernandes Amorim znany jako Eduardo Amorim (ur. 30 listopada 1950 w Montes Claros) – piłkarz i trener brazylijski, występujący podczas kariery na pozycji prawego pomocnika.

  Esporte Clube Santo André, na ogół znany jako Santo André lub EC Santo André, jest brazylijskim klubem piłkarskim ze stanu São Paulo.W siedemnastej edycji Copa Libertadores udział wzięło 21 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL. Każde z 10 państw wystawiło po 2 kluby, nie licząc broniącego tytułu argentyńskiego klubu Independiente Buenos Aires, który awansował do półfinału bez gry.

  Kariera klubowa[]

  Eduardo Amorim karierę piłkarską rozpoczął w klubie Cruzeiro Belo Horizonte, gdzie grał w latach 1971-1982. W Cruzeiro 26 września 1971 w zremisowanym 1-1 meczu z São Paulo FC Eduardo Amorim zadebiutował w lidze brazylijskiej. Z Cruzeiro zdobył Copa Libertadores 1976 oraz pięciokrotnie mistrzostwo stanu Minas GeraisCampeonato Mineiro w 1972, 1973, 1974, 1975 i 1977 roku. Ostatni raz w lidze w barwach Cruzeiro Eduardo Amorim wystąpił 21 marca 1981 w wygranym 2-1 meczu z Ferroviário Fortaleza. W barwach Cruzeiro wystąpił w 546 meczach.

  Campeonato Mineiro – liga rozgrywana w brazylijskim południowo-wschodnim stanie Minas Gerais i organizowana przez federację FMF (Federação Mineira de Futebol).Copa do Brasil – puchar Brazylii rozgrywany z udziałem 64 klubów z 26 stanów i Dystryktu Federalnego. Począwszy od roku 2001 w pucharze, z powodu zbyt napiętego terminarza, nie mogą brać udziału kluby występujące w tym samym roku w Copa Libertadores. Dzięki temu większe szanse na ostateczny sukces mają mniejsze kluby.

  W 1982 roku przeszedł do Corinthians São Paulo, w którym grał przez sześć lat. W Corinthians zadebiutował w lidze 27 lutego 1982 w zremisowanym 1-1 meczu z Flamengo Rio de JaneiroZ Corinthians dwukrotnie zdobył mistrzostwo stanu São Paulo – Campeonato Paulista w 1982 i 1983 roku. W barwach Corinthians wystąpił w 341 meczach i strzelił 10 bramek. Ostatni raz w lidze Eduardo Amorim wystąpił 19 listopada 1987 w przegranym 0-1 meczu z Grêmio Porto Alegre. Łącznie w latach 1971-1987 wystąpił w lidze brazylijskiej w 301 meczach i strzelił 14 bramek. W 1988 roku krótko występował w EC Santo André, z którego przeszedł do Internacionalu Limeira, w którym zakończył karierę w 1989 roku.

  São Paulo Futebol Clube – brazylijski klub sportowy z São Paulo. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Brazylii.Clube de Regatas do Flamengo – brazylijski klub piłkarski z Rio de Janeiro. Flamengo jest najbardziej popularnym klubem piłkarskim nie tylko w Brazylii, ale także w całej Ameryce Południowej. Liczbę fanów drużyny szacuje się na ok. 40 mln.

  Kariera reprezentacyjna[]

  Eduardo Amorim ma za sobą powołania do reprezentacji Brazylii. W 1975 roku wystąpił w Copa América 1975. Na turnieju był rezerwowym i nie wystąpił w żadnym meczu. W reprezentacji zadebiutował 12 października 1977 w wygranym 3-0 towarzyskim meczu z AC Milan. Był to jedyny występ w reprezentacji.

  Copa América 1975 – trzydzieste mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego odbyły się w 1975 roku. Wzięło w nich udział 10 reprezentacji narodowych. Pierwszy raz w historii turnieju nie rozgrywano w jednym państwie, lecz we wszystkich krajach uczestników turnieju. Drużyny podzielono na trzy trójzespołowe grupy. Zwycięzcy grup awansowali do półfinałów, gdzie czekał poprzedni zwycięzca turnieju - zespół Urugwaju, zaś zwycięzcy tej fazy awansowali do finału (zarówno w półfinale, jak w finale rozgrywane były dwumecze).Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej – zespół piłkarski, reprezentujący Brazylię w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo brazylijskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Confederação Brasileira de Futebol (CBF).

  Kariera trenerska[]

  Po zakończeniu kariery piłkarskiej Eduardo Amorim został trenerem. Największe sukcesy świetował Corinthians São Paulo, z którym zdobył Copa do Brasil oraz mistrzostwo stanu São Paulo – Campeonato Paulista w 1995. Pracował również w Atlético Mineiro Belo Horizonte, Portuguesie São Paulo oraz w Grecji.

  Associação Portuguesa de Desportos (znany również jako Portuguesa i Lusa) - brazylijski klub i drużyna piłkarska pochodząca z São Paulo.Clube Atlético Mineiro – brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Belo Horizonte leżącym w stanie Minas Gerais.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Miniencyklopedia Piłka Nożna 11-12/2004, roz. Historia meczów reprezentacji Brazylii 1914-2004, cz. 5 (1957-2004), Oficyna wydawnicza ATUT, Wrocław 2004, ISSN 1644-8189, str. 26-28, 34.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Profil
 • Statystyki w lidze
 • Statystyki trenerskie
 • Biografia (port.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.