• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edmund Wojtyła

  Przeczytaj także...
  Stanisław Janicki (ur. 11 listopada 1933 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina.Hranice (niem. Mährisch Weißkirchen) - miasto w Czechach, w powiecie Przerów, w kraju ołomunieckim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 4 979 ha, a liczba jego mieszkańców 19 582 osób.
  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  Edmund Antoni Wojtyła (ur. 27 sierpnia 1906 w Krakowie, zm. 4 grudnia 1932 w Bielsku) – polski lekarz, doktor wszech nauk medycznych (łac. doctor medicinae universae).

  Syn Emilii i Karola Wojtyłów, starszy brat Karola.

  Życiorys[]

  Grobowiec Edmunda Wojtyły i jego rodziców Karola i Emilii na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

  Po wybuchu I wojny światowej, z powodu przeniesienia jednostki ojca na Morawy, Edmund uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów w miejscowości Hranice. Przez wiele lat mieszkał w Wadowicach, tam też ukończył szkołę powszechną i gimnazjum, świadectwo dojrzałości uzyskał 12 czerwca 1924.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.

  W latach 1924–1930 studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. 28 maja 1930 roku jako jeden z nielicznych promowany został na doktora wszech nauk medycznych na UJ, który to tytuł upoważniał tak do pracy naukowej, jak i praktyki lekarskiej.

  1 kwietnia 1931, po paromiesięcznej praktyce w Klinice Dziecięcej w Krakowie, został sekundariuszem (zastępcą ordynatora) w Szpitalu Miejskim w Bielsku. W listopadzie 1932 roku doktor Edmund Wojtyła zaraził się płonicą ratując chorą pacjentkę. Zmarł po ciężkiej, trwającej 4 dni chorobie 4 grudnia 1932 roku. Jego pogrzeb na cmentarzu w Bielsku zgromadził wielu ludzi. Na płycie nagrobnej wyryto: Swe młode życie oddał w ofierze cierpiącej ludzkości. Obecnie jego ciało spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (50°04′40,8″N 19°57′20,9″E/50,078000 19,955800).

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Płonica (szkarlatyna, ang. scarlet fever, scarlatina) jest ostrą chorobą zakaźną głównie wieku dziecięcego wywołaną przez bakterię – paciorkowca grupy A.

  Dla młodszego o 14 lat Karola był mentorem i opiekunem, towarzyszem jego zabaw i wędrówek górskich. Na biurku w jego watykańskim apartamencie papieskim do końca jego pontyfikatu spoczywał stetoskop brata z bielskiego szpitala.

  W 2006 roku został nakręcony film o Edmundzie Wojtyle pt. "Brat Papieża" w reżyserii Stanisława Janickiego. Jego imieniem nazwano Szpital Ogólny w Bielsku-Białej. Edmund Wojtyła jest również patronem ulicy w Wadowicach.

  Przypisy

  1. Brat Papieża. www.filmpolski.pl. [dostęp 2011-03-01].
  2. szpital.bielsko.4bip.pl
  3. mapa.nocowanie.pl

  Linki zewnętrzne[]

 • "Dane metrykalne-Edmund Wojtyła"
 • "Dane metrykalne-Olga Wojtyła"
 • Oficjalna strona filmu "Brat Papieża"
 • Informacje o premierze filmu "Brat Papieża"
 • "Edmund Wojtyła -Zgon"
 • "Genealogia św. Papieża Jana Pawła II"
 • Lokalizacja grobu Wojtyłów w OpenStreetMap
 • Emilia Wojtyła z domu Kaczorowska (ur. 26 marca 1884 w Krakowie, zm. 13 kwietnia 1929 w Wadowicach) – matka Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
  Wadowice – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba władz powiatu wadowickiego i gminy miejsko-wiejskiej Wadowice. Miasto położone jest na Pogórzu Wielickim, nad Skawą. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 28, droga krajowa nr 52 i linia kolejowa nr 117.
  Stetoskop (z gr. στήθος, stēthos – pierś, wnętrze i σκοπή, skopé – oglądać), inna nazwa to fonendoskop – przyrząd diagnostyczny stosowany w medycynie, służący do osłuchiwania pacjenta, głównie jego klatki piersiowej, serca i jamy brzusznej.
  OpenStreetMap (OSM) − projekt społeczności internetowej mający na celu stworzenie darmowej, swobodnie dostępnej, edytowalnej przez zarejestrowanych użytkowników mapy całej kuli ziemskiej.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Lekarz – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji (art. 2 ustawy opublikowanej w Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943).
  Brat Papieża – polski film biograficzny w reżyserii Stanisława Janickiego opowiadający o losach starszego brata Karola Wojtyły, Edmunda Wojtyły. Premiera odbyła się 27 sierpnia 2006.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.