• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edmund Kosiarz

  Przeczytaj także...
  Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte – jest uczelnią publiczną, nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej. Kształci podchorążych oraz cywili na kierunkach związanych z nawigacją i mechaniką morską oraz obronnością. Wywodzi się z Tymczasowych Instruktorskich Kursów dla Oficerów, Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej oraz Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej. Mieści się w Gdyni przy ul. Śmidowicza 69.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Na mapach: 54°30′34″N 18°30′57″E/54,509444 18,515833 Cmentarz Witomiński – największa nekropolia w Gdyni.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Edmund Kosiarz (ur. 16 września 1929 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zm. 25 sierpnia 1994 w Gdańsku) – komandor porucznik Marynarki Wojennej PRL, pisarz i dziennikarz marynista.

  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.Przegląd Morski - polski miesięcznik o tematyce wojskowej, ukazujący się w latach 1928-1939 z inicjatywy komendanta Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu kmdra dypl. Stefana Frankowskiego. Obecnie redaktorem naczelnym jest kmdr ppor. Mariusz Konarski, a miesięcznik jest wydawany przez Redakcję Wojskową.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1951 ukończył studia na Wydziale Pokładowym Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, w latach późniejszych wyższy kurs operacyjno-taktyczny marynarki wojennej, studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz historię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.Wojskowy Instytut Historyczny, w latach 1978-1990 pod nazwą Wojskowy Instytut Historyczny im. Wandy Wasilewskiej (WIH) – instytut naukowo-badawczy Wojska Polskiego wyspecjalizowany w zakresie historii wojskowej.

  Pełnił służbę w Marynarce Wojennej. W latach 1954-1959 był redaktorem naczelnym miesięcznika Dowództwa Marynarki Wojennej RP "Przegląd Morski", a później szefem Wydziału Historycznego Marynarki Wojennej. Po przejściu do rezerwy był pracownikiem naukowym Wojskowego Instytutu Historycznego w Warszawie, a od 1973 zajmował się wyłącznie pisarstwem.

  Ostrowiec Świętokrzyski – miasto w województwie świętokrzyskim. Siedziba władz powiatu ostrowieckiego. Prawa miejskie od 1613. Ośrodek przemysłowy: huta żelaza i zakład metalurgiczny, zakłady materiałów ogniotrwałych, odzieżowe, spożywcze; przemysł chemiczny, poligraficzny i drzewny. Według danych GUS z grudnia 2009 miasto posiadało 72 455 mieszkańców.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Opublikował wiele różnorodnych opracowań, głównie o morskiej tematyce wojskowej, poświęconych zwłaszcza zmaganiom w latach drugiej wojny światowej.

  Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

  Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni (kwatera 74-4-3).

  25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Grób Edmunda Kosiarza na Cmentarzu Witomińskim

  Twórczość[ | edytuj kod]

 • Bałtyk w ogniu, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1975
 • Bitwy morskie, Gdańsk 1964
 • Bitwy na Bałtyku, Warszawa 1978
 • "Burza" okręt-muzeum, Gdynia 1964 (współautor R. Witkowski)
 • Druga wojna światowa na Bałtyku, Gdańsk 1988
 • Działania flot w drugiej wojnie światowej, Gdańsk 1989
 • Flota Białego Orła, Gdańsk 1980
 • Na wodach Norwegii, Warszawa 1982
 • Obrona Gdyni 1939, Warszawa 1975
 • Obrona Helu w 1939 r., Warszawa 1971
 • Obrona Kępy Oksywskiej 1939, Warszawa 1973
 • Od pierwszej do ostatniej salwy, Warszawa 1973
 • Pierwsza wojna światowa na Bałtyku, Gdańsk 1979
 • Polacy na morzach 1939-1945, Warszawa 1969 (wydanie także w j. angielskim)
 • Salwy nad Zatoką, Gdańsk 1980
 • Skarby "Wilhelma Gustloffa", Warszawa 1977, Biblioteka Żółtego Tygrysa, nr 5/77
 • Wojna na Bałtyku 1939, Gdańsk 1988
 • Wojna na morzach i oceanach 1939-1945, Gdańsk 1988
 • Wojny na Bałtyku X-XIX w., Gdańsk 1978
 • Zarys dziejów polskiej floty wojennej, Gdynia 1965
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cmentarz Witomiński w Gdyni. blogspot.com, 21 stycznia 2014. [dostęp 2018-08-17].
  2. https://gdynia.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=88574&inni=0&cinki=1 [dostęp 2020-06-03]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ewa Wajs, Redaktorzy naczelni "Przeglądu Morskiego" w latach 1928-2006, Przegląd Morski Nr 11 listopad 2006
 • Kmdr por. Edmund Kosiarz 80. rocznica urodzin, "Po wachcie" Nr 3 (11) z 1 września 2009
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wydawnictwo Morskie – polskie wydawnictwo książkowe istniejące z przerwami w latach 1951–1992. Początkowo miało siedzibę w Gdyni, a od 1961 w Gdańsku. Koncentrowało się na produkcji książek o tematyce marynistycznej.
  Komandor porucznik (kmdr por.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający podpułkownikowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Marynistyka – to rodzaj twórczości (każdej), w której głównym (przewodnim) tematem jest morze i związane z nim: zjawiska (sztorm), miejsca (plaża, molo, port), sytuacje (bitwa morska, regaty żeglarskie), osoby (załoga, marynarz, żeglarz), przedmioty (żaglowiec, statek) itp. Twórca dzieł o tej tematyce zwany jest marynistą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.743 sek.