• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edmund Boniewicz

  Przeczytaj także...
  Niedziela Miłosierdzia Bożego, Święto Miłosierdzia Bożego – w Kościele katolickim święto o charakterze uroczystości liturgicznej obchodzone w II Niedzielę wielkanocną ku czci Bożego Miłosierdzia (1. niedziela po Wielkanocy), ustanowione w 2000 roku przez papieża Jana Pawła II.Stanisław Nowak (ur. 11 lipca 1935 w Jeziorzanach) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny częstochowski w latach 1984–2011 (od 1992 arcybiskup metropolita częstochowski), od 2011 arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej.
  Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego.
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

  Edmund Boniewicz, SAC (ur. 1 października 1919 w Murzynnie k. Inowrocławia – zm. 7 maja 2006 w Częstochowie), ksiądz pallotyn, duszpasterz, propagator kultu maryjnego i miłosierdzia Bożego.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Życie[ | edytuj kod]

  Edmund Boniewicz święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Stanisława Rosponda 27 maja 1945 w Krakowie.

  W ostatnich latach życia ciężko chorował, będąc praktycznie przykutym do łóżka. Zmarł 7 maja 2006

  Obrzędom pogrzebowym ks. Boniewicza, które miały miejsce 10 maja 2006 w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie, przewodził tamtejszy metropolita, abp Stanisław Nowak. Ciało ks. Boniewicza złożono w grobowcu na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

  Niedziela. Tygodnik katolicki – czasopismo wydawane z przerwami od 1926 w Częstochowie początkowo jako pismo diecezjalne, a po II wojnie światowej jako tygodnik ogólnopolski.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Praca duszpasterska[ | edytuj kod]

  Ks. Edmund Boniewicz był inicjatorem jednego z pierwszych sanktuariów Miłosierdzia Bożego – Doliny Miłosierdzia w Częstochowie.

  Głosił orędzie Miłosierdzia Bożego w krajach ZSRR w czasach reżimu komunistycznego.

  Był uważany za nieformalnego ogólnopolskiego moderatora Ruchu Miłosierdzia Bożego.

  Pallotyni, właściwie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (łac. Societas Apostolatus Catholici – SAC) – katolicka wspólnota księży i braci, założona przez św. Wincentego Pallottiego w 1. połowie XIX wieku. Pallotyni charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy z ludźmi świeckimi. Pallotyni są integralną częścią Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, a według prawa kanonicznego są stowarzyszeniem życia apostolskiego na prawie papieskim. Pallotyńskie wyższe seminarium duchowne w Polsce znajduje się w miejscowości Ołtarzew koło Warszawy, w gminie Ożarów Mazowiecki (powiat warszawski zachodni).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Ks. Stefan Duda CR – były kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku – uważa, że ks. Boniewicz przyczynił się do ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego w Kościele powszechnym.

  Prowadził liczne rekolekcje parafialne i dni skupienia dla sióstr zakonnych, audycje w Radiu Fiat i Radiu Jasna Góra oraz publikował artykuły w Tygodniku Niedziela i w Naszym Dzienniku.
  Posługę kapłańską sprawował w: Chełmnie, Wałbrzychu, Poznaniu, Częstochowie, Warszawie, Otwocku, Zakopanem.
  Przez ponad dwadzieścia lat był spowiednikiem i kierownikiem duchowym prymasa, kard. Stefana Wyszyńskiego i to on udzielał mu sakramentu chorych na dzień przed jego śmiercią.

  Miłosierdzie Boże - w teologii chrześcijańskiej największy z przymiotów Boga, obok świętości i sprawiedliwości.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • Kult Miłosierdzia Bożego, Częstochowa 1982.
 • Bóg jest miłosierdziem, Częstochowa 1995. ​ISBN 83-901962-2-0
 • Głośmy orędzie Bożego Miłosierdzia. Czytania na temat dziejów i rozwoju kultu, Częstochowa 1999. ​ISBN 83-86076-93-3​, wyd. II, Częstochowa 2000. ​ISBN 83-88389-10-6
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Elżbieta Krawczyk, Katarzyna Woynarowska, Miłosierdzie Boże będę wyznawał przez całą wieczność. Pożegnanie ks. Edmunda Boniewicza SAC, "Niedziela", nr 21, 21 maja 2006, s. 14
 • Świadcząc miłosierdzie Boże: apostolska droga księdza Edmunda Boniewicza SAC, red. Maria Żmigrodzka, Częstochowa 1994
 • Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.Murzynno – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Gniewkowo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisław Rospond (ur. 31 sierpnia 1877 w Liszkach, zm. 4 lutego 1958 w Krakowie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski w latach 1927–1958.
  Dolina Miłosierdzia Bożego – katolickie sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz parafia pod tym samym wezwaniem w Częstochowie, prowadzone przez pallotynów.
  Metropolita – zwierzchnik metropolii (prowincji kościelnej). W jej skład wchodzi zawsze archidiecezja na czele z arcybiskupem metropolitą oraz jedna lub więcej diecezji (zwanych sufraganiami) na czele z biskupem ordynariuszem, który do pomocy ma przydzielonych biskupów pomocniczych.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Nasz Dziennik – ogólnopolski dziennik o profilu katolicko-narodowym wydawany w Warszawie przez spółkę Spes sp. z o.o.. Pismo istnieje od 29 stycznia 1998. Od 1999 roku redaktorem naczelnym jest Ewa Nowina-Konopka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.