• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edi Ziegler

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym zostały ustanowione przez Międzynarodową Unię Kolarską w roku 1893 i są rozgrywane corocznie w wielu konkurencjach.Robert Grondelaers (ur. 28 lutego 1933 w Opglabbeek - zm. 22 sierpnia 1989 tamże) – belgijski kolarz szosowy, dwukrotny medalista olimpijski.
  André Alfons Noyelle (ur. 29 listopada 1931 w Ypres - zm. 4 lutego 2003 w Poperinge) – belgijski kolarz szosowy, dwukrotny mistrz olimpijski oraz wicemistrz świata.

  Edwin "Edi" Ziegler (ur. 25 lutego 1930 w Schweinfurtcie) – niemiecki kolarz szosowy i torowy, brązowy medalista olimpijski.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Schweinfurt - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, siedziba powiatu Schweinfurt, do którego jednak miasto nie należy.. Zamieszkuje je 53 247 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 100 km na południowej wschód, Frankfurt nad Menem - ok. 150 km na zachód i Lipsk - ok. 200 km na północ.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Edi Ziegler osiągnął w 1952 roku, kiedy zdobył brązowy medal w indywidualnym wyścigu ze startu wspólnego na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie dwaj reprezentanci Belgii: André Noyelle i Robert Grondelaers. Był to jedyny medal wywalczony przez Zieglera na międzynarodowej imprezie tej rangi. Na tych samych igrzyskach wspólnie z kolegami z reprezentacji Ziegler zajął piątą pozycję w rywalizacji drużynowej. Ponadto wielokrotnie zdobywał medale szosowych mistrzostw kraju, w tym osiem złotych (7 drużynowo i 1 indywidualnie). W 1964 roku zdobył również srebrny medal torowych mistrzostw Niemiec w tandemach. Jego największym sukcesem na szosie poza igrzyskami było zwycięstwo w wyścigu Rund um Köln w 1956 roku. Nigdy nie zdobył medalu na szosowych ani torowych mistrzostwach świata.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody organizowane od 1921 roku przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Początkowo na mistrzostwach rywalizowali tylko amatorzy, jednak od 1927 roku uczestniczą w nich także profesjonaliści, a od 1958 roku również kobiety.Rund um Köln – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Niemczech, wokół miasta Kolonia, co roku w kwietniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour, początkowo zaliczany do kategorii 1.1, a od 2010 roku ma najwyższą po UCI ProTour kat. 1.HC.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  XV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1952 roku w Helsinkach (Finlandia). Ofertę organizacji zgłosił również Amsterdam oraz pięć miast amerykańskich. W Helsinkach miały się odbyć igrzyska w 1940 roku, jednak odwołano je z powodu wybuchu II wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.